TechnoLogic – 25. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in yirmibeşinci bölümünü üç bölüm halinde ( 25a25b25c ) Youtube üzerinden izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

D-Smart 75. kanalda yer alan TV Net, bir süre sonra DigiTurk platformundan da izlenebilecek.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

——————–

T e c h n o L o g i c   –   2 5

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.
Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.
TechnoLogic başlıyor!

HABER  1

TÜRK TELEKOM ABONELERİNE BEDAVA MÜZİK

TTNet, ADSL abonelerinin, ücretsiz şarkı indirebilecekleri ttnetmuzik.com portalını hizmete sundu.
Sitede, en düşük hız ve kotaya sahip 1Mbps hız ve 4GB kotalı paket aboneleri standart üyelik kapsamında her ay sadece 10 adet müzik parçasını bilgisayarlarına indirip, dinleyebilecek.
1Mbps hız ve 4 GB kotalı paket haricindeki tüm ADSL abonelik paketleri sahibi kullanıcıları ise sahip oldukları TTNetMüzik Gold üyelik kapsamında ayda 500 adet müzik parçasını bilgisayarlarına indirebilecek, bu şarkıları toplamda ayda 100 defayı aşmayacak sefer CD’ye kaydedebilecek ve taşınabilir müzik çalarlarında dinleyebilecek.
TTNetMüzik tarafından hakları özel olarak satın alınmış Tarkan’ın Metamorfoz’u gibi albümler de sadece Gold üyelerin kullanımına sunuldu.
En düşük hız ve kotaya sahip 1Mbps hız ve 4 GB kotalı paket aboneleri isterlerse, 29 Şubat 2008 tarihine kadar ayda 2 YTL karşılığında gold üyelik haklarından faydalanabilecek. 1 Temmuz 2008’den itibaren bu fiyat, 5 YTL’ye yükselecek.

HABER  2

BU DİZİNİN SENARYOSUNU İZLEYİCİLERİ YAZIYOR

Dizi izlerken artık bir sonraki bölümde ne olacak diye merak ve heyecan içinde beklemeyeceksiniz. İzleyecekleriniz senaristlerin hayalgücüyle sınırlı kalmayacak.
GoMedia.TV Türkiye’de yeni bir dönem başlatıyor. Bu dönemin ilk ayağını da Babeyn isimli ilk Türk interaktif korku filmi oluşturuyor.
Babeyn, bir kısa film ekibi tarafından Edirne’de çekiliyor. Yönetmeni Yasin Kurt. Ama bu dizinin aslında bir tek patronu var, O da izleyenleri.
www.mogulus.com/babeyn adresinden izleyebileceğiniz bu diziyi üçüncü bölümünden itibaren cep telefonunuzdan siz kendiniz yönlendireceksiniz.
Şu anda bütün GSM operatörlerden 3370 numarasına BABEYNM yazıp bir boşluk bırakarak göndereceğiniz kısa mesajlar ile hem oyuncu kadrosu, yapımcı ve yönetmen ile etkileşime girebilme, dizinin gidişatına yön verebilme imkanına sahipsiniz.
GoMedia, bu serinin sadece BABEYN ile sınırlı kalmayacağını ve kısa film gruplarının katkılarına da açık olduklarını belirtiyor.

HABER  3

100 DOLARLIK BİLGİSAYARA BÜYÜK DARBE

Dünyanın önde gelen bilgisayar işlemcisi üreticisi Intel, gelişmekte olan ülkelerde eğitime katkı için başlatılan “Her Çocuğa Bir Dizüstü Bilgisayar” projesinden çekildiğini açıkladı.
Şirket, “Yaklaşım farklılıları” nedeniyle projeye artık mali yardım ve teknik destek sağlamayacağını duyurdu.
Intel’in desteğini çekmesi, yoksul ülkeler için maliyeti 100 doları aşmayacak bilgisayar üretilmesini öngören projeye büyük bir darbe olarak niteleniyor.
Intel “Her Çocuğa Bir Dizüstü Bilgisayar” projesine geçen yıl Temmuz ayında katıldı. Şirketin, proje kapsamında Intel çiplerinin kullanıldığı yeni bir dizüstü bilgisayar modeli üzerinde çalışacağı belirtiliyordu.
Intel Sözcüsü Chuck Molly, proje kampsamında olmayan düşük maliyetli bilgisayarlara destek vermekten vazgeçmelerinin istenmesi üzerine bu kararı aldıklarını söyledi.
Intel, 100 dolarlık dizüstü bilgisayarların gönderildiği ülkelerin çoğunda Classmate adlı kendi ucuz dizüstü bilgisayarlarını pazarlıyordu.
Intel sözcüsü, kararlarının ilk parti dizüstü bilgisayarlarda AMD işlemcilerinin kullanılmasıyla ilgisi olmasını belirtti.

RÖPORTAJ

2007 yılı teknolojinin giderek tabana yayıldığı, yeni ürün ve hizmetlerin kullanıcıyla buluştuğu bir yıl oldu.
2008’de teknoloji alanında bizi nelerin beklediğini, teknoloji editörü Kemalettin Bulamacı’yla konuştuk.

SİTE 1

UniHayat, tüm dünyada Türkçe konuşan bütün üniversite öğrencilerini ve üniversite mezunlarını aynı çatı altında toplamayı hedef edinen Facebook benzeri bir sosyal ağ sitesi.
UniHayat üyeleri yeni iletişim kanallarını kullanarak Dünyanın her yerinden Türk öğrenciler ile ilgili alanlarındaki gruplarda ve projelerde bağlantıya geçebiliyorlar.
Site sayesinde üniversiteliler, ilgi alanlarını diğer üniversitelilerle paylaşabiliyor; sorunlarını duyurup, çözüm yollarını birlikte araştırıyor; ders grupları oluşturup ders notları paylaşabiliyor; yurtdışı eğitim ve staj olanakları hakkında bilgi paylaşımında bulunabiliyorlar.
UniHayat üyeleri gerçek kimliklerini kullandıklarından, sadece üniversite arkadaşlarını değil aynı zamanda daha önceden tanıdıkları tüm arkadaşlarını da kolayca bulup onlarla haberleşme imkanına sahip olabiliyor.
Ağustos 2007’de yayına başlayan UniHayat’ın üye sayısı 12 bin 500.
http://www.unihayat.org/

SİTE 2

UNESCO’nun 2007 Dünya Mevlana yılı aktiviteleri kapsamında http://www.360tr.com/ grubu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile barış ve kardeşliğin sembolü Mevlana Dergâhı’nı QTVR Multimedia teknolojisi ile sanal ortama taşıdı.
Böylelikle herkes internet ortamında Mevlana Dergâhı’nı bulundukları yerden ziyaret edebilecek. 67 noktadan üç boyutlu gezi konforu sunan bu projede, Mevlana Dergâh’ı dünyada ilk kez bu büyüklükte ve kolaylıkla internette ziyaret edilebilen bir müze olma özelliği taşıyor.
Proje yöneticisi imdat Demir, iki ay önce aynı yöntemle Topkapı Sarayı’nı ziyarete açtıklarında 25 milyon kişinin ziyaret ettiğini belirterek, Mevlana projesi için ise 100 milyon ziyaretçi beklediklerini söylüyor.
Daha önce 360tr.com grubu, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesini aynı yöntemle sanal ortama taşımıştı.
http://www.360tr.com/mevlana

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.
Şimdi sırada bu yıl piyasaya çıkacak olan The Wheelman adlı müthiş bir aksiyon oyunu var. 
2009?da beyazperdeye de aktarılacak olan oyunda, aksiyon adamı Vin Diesel’i kontrol ediyor ve onunla adeta bütünleşerek, kendimizi maceranın tam göbeğinde buluyoruz.
15 milyon dolar ile video oyunları tarihinde şimdiye kadar ayrılmış en büyük bütçeye sahip olan bu oyuna gelin yakından bakalım!

OYUN

Microsoft’un oyun konsolu X-Box 360 için hazırlanan ve daha sonra sinema filmi de gösterime girecek olan The Wheelman adlı oyun adeta tansiyonu yüksek aksiyon filmlerini andırıyor.
Oyunda aksiyon sahnelerinde kendisiyle bütünleşeceğimiz ve kumanda edeceğimiz kahramanımızın adı Vin Diesel.
Gözünü bile kırpmadan adam öldüren bu karizmatik kahramanımız, içinde bulunduğu otomobile kurşunlar yağarken bile soğukkanlılığını elden bırakmıyor.
Devasa bütçesi sayesinde, yüksek kalitede grafiklerle kullanıcıyla buluşacak olan oyunda, karakterin hareketlerinin birebir oyuna aktarılması için Motion Capture tekniği kullanılıyor.
Gerçekçi sahneleri ve yüksek aksiyon dozajlı konusuyla The Wheelman, 2008’e damgasını vuracak oyunlardan biri olacağa benziyor.
http://www.wheelmangame.com/

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor.
Şimdi, yepyeni teknolojik ürünleri tanımak üzere Bimeks Maslak Mağazası’ndayız.
Mağaza reyon görevlisi Serdar Ardalı bize yeni ürünler hakkında bilgi veriyor.
General Mobile DST 11 Double SIM 587 YTL
Archos 605 Wi-Fi 160 GB   897 YTL
Avermedia Hybird Volar (TV+FM) 139 Dolar  
http://www.bimeks.com.tr/

KİTAP

Google’ın Büyülü Öyküsü
John Battelle
Pegasus Yayınları
320 sayfa 18 YTL

İskenderiye Kütüphanesi, insanlığın sahip olduğu tüm bilgi birikimini tek bir seferde tek bir yerde toplama girişimlerinin ilkiydi. Son girişimimiz mi? Google…
John Battelle tarafından yazılan ve Barış Satılmış’ın dilimize kazandırdığı ‘Google’ın Büyülü Öyküsü’ adlı bu kitap, dünyanın en büyük arama motoru Google’ın öyküsünü farklı bir perspektiften ele alıyor.
İnternette aramanın mantığına vurgu yapan ve aramanın teorik ve pratik olarak, dünyada bilginin yayılmasında köklü bir etken olduğuna dikkat çeken yazar, Google’la birlikte diğer arama motorlarına da değiniyor.
Dünya ekonomi kültürüne yön veren ve iş kurallarını yeniden yazan Google’ın beş yılda sıfırdan milyar dolarlara ulaşan büyülü öyküsünün anlatıldığı “Google’ın Büyülü Öyküsü” adlı bu kitapta, Google’ın neden her şeyi değiştirdiğini merak edenler de aradıklarını bulacaklar.”
Pegasus Yayınları’ndan çıkan kitapta, bir arama motorunun nasıl çalıştığını, arama yaparken arka planda neler olduğunu, aradıklarınızın nasıl bir algoritma sonucu ekranınıza geldiğini ve en önemlisi de Google’ın dünyadaki bilginin yönetimine nasıl bir deneyim getirdiğini örnekleriyle öğreneceksiniz. 

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Gülay Gümüş
Kurgu: Kerem Oğan
Kamera: Kubilay Yalçın
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Tuğrul
Ulaşım: Hayrettin Acarlı
TV NET 2008
Sponsor: Albil, Lotto

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir