TechnoLogic – 24. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in yirmidördüncü bölümünü BURAYA TIKLAYARAK izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu, D-Smart plarformu ile İstanbul, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TV Net’in frekans bilgileri için bakınız: http://www.tvnet.tv.tr

——————

T e c h n o L o g i c   –   2 4

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.

Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.

TechnoLogic başlıyor!

HABER 1

AMERİKAN GAZETELERİNDEN GOOGLE’A TELİF SUÇLAMASI

Yıllardır kullanıcıların hızlı bir biçimde haberlere ulaşabilmesini sağlayacak şekilde gazete haberlerini indeksleyen Google’a gazeteler bu konuda bir sürpriz hazırlıyor.

Los Angeles Times ve Chicago Tribune gazetelerinin sahibi Tribune Company’nin yeni sahibi Sam Zell geçtiğimiz günlerde Stanford Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada oldukça ağır sözler kullanarak Google’ın bu konudaki tutumunu eleştirdi.

“Eğer gazeteler Google’ın içeriklerini çalmasına izin vermeseler, Google ne işe yarardı?” ifadelerini kullanan Zell, kendi sorusunu da kendisi cevaplandırdı: “Pek bir işe yaramazdı”.

Google’dan açıklama yapan bir yetkili ise Google News ile yaptıkları işin bir derleme olduğunu ifade ederek, bunda yasadışı hiçbir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

Geçtiğimiz ay Belçika Yüksek Mahkemesi, Google’ın gazetelerin haberlerini izinsiz olarak derlediğine karar vererek bunun telif hakları ihlali kapsamında değerlendirildiğini açıklamıştı. Bunu üzerine Google dünyaca ünlü haber ajansı AFP ile bir içerik anlaşması imzalamıştı.

HABER 2

İLK WINDOWS MOBILE 6 AKILLI TELEFONU ÇIKTI

Şubat ayında Barcelona’da gerçekleştirilen 3GSM Dünya Konferansında ilk kez dünyaya tanıtılan Microsoft Windows Mobile 6 Smartphone yazılımı Amerika’da ilk kez T-Moblie Wing telefonlarda kullanıldı.

T-Mobile MDA telefonların yerini alan Wing, farklı dizaynı ve yeni özellikleri ile bir çok uzmandan olumlu notlar alıyor.

Elektronik posta işlevselliği geliştirilen Wing, 22 Mayıs’tan itibaren 299 dolarlık fiyat etiketi ile raflardaki yerini aldı.

2.3 inç genişliğinde ve 4.3 inç yüksekliğinde olan telefon sadece 0.7 inç kalınlığa sahip. Rakiplerine göre biraz daha ağır olan Wing sürgülü kapak ve gece mavisi rengi ile farklı alternatifler ortaya koyuyor.

Windows Mobile 6 Smartphone yazılımı, elektronik postaları HTML formatında ve WEB linkleri ile birlikte tıpkı kişisel bilgisayarlarda görüntülendiği gibi sunuyor.

HABER 3

SONY KÂĞIT KADAR İNCE EKRAN GELİŞTİRDİ

Televizyonlar, cep telefonları ve diğer teknoloji cihazları için en ince ekran üretme yarışında Sony, geliştirdiği kağıt gibi ince ve görüntünün gösterildiği anda bile bükülebilen ekranla öne geçti. 

Sony’nin web sayfasında da tanıttığı 2,5 inç (yaklaşık 5 cm) genişliğindeki yeni ekranın kalınlığı sadece 0,3 mm.

Tanıtım filminde, renkli görüntüyü oynatırken bir kağıt gibi eğilip bükülebilen, yere düşünce kırılmayan ekran, Japon firması tarafından bu hafta Kaliforniya’da yapılacak akademik bir sempozyumda sunulacak.

Sony sözcüsü Chisato Kitsukawa, organik ince film transistörü veya TFT teknolojisiyle geliştirilen bu ekranın ticari bir ürün olarak kullanılıp kullanılmamasına henüz karar verilmediğini belirterek, “Ancak, gelecekte bu ekran bir lamba etrafına veya bir kişinin bileğine sarılabilir, hatta bir kumaş gibi üste giyilebilir ya da duvar kağıdı gibi kullanılabilir” diye konuştu.

TV ekranını geliştiren Nagoya Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği’nden Prof Tatsuo Mori de, ekranın ufak tefek eksikliklerinin kaldığını, daha büyütüp, sağlamlığını arttıracaklarını ve üretim giderini azaltacaklarını söyledi.

HABER 4

İNTERNET REKLÂMCILIĞI BU YIL YÜZDE 35 BÜYÜDÜ

Merkezi New York’ta bulunan İnteraktif Reklâmcılık Bürosu ve PricewaterhouseCoopers tarafından yapılan açıklamada bu yılki internet reklam kârının geçen seneye göre yüzde 35 arttığını bildirildi.

‘İnternet Reklamcılığı Kâr Raporları’ adı altında açıklanan rakamlara göre 2006 yılının tatil sezonunu da kapsayan son çeyreğinde 4.8 milyar dolarlık reklam geliri kaydedilirken, aynı sene içindeki toplam karın ise 16.9 milyar dolar olduğu açıklandı. Aynı senenin üçüncü çeyreğindeki reklam gelirleri ise 4.2 milyar dolar olarak açıklandı.

İnternetten yapılan alışveriş rakamları her sene  biraz daha artıyor. Bu durumu göz önünde bulunduran üreticiler ve satış merkezleri özellikle satışların tüm Amerika çapında en yüksek noktaya ulaştığı alışveriş sezonunda elektronik posta sayfalarından, haber kanallarına ait sayfalara kadar günde birkaç kez ziyaret edilen siteleri yoğun bir reklam bombardımana tutuyorlar.

Online reklam verenlerin yüzde 52’si ticari ürün satışı yaparken, yüzde 16’sı finans servisi, yüzde 10’u bilgisayar servisleri, yüzde 8’i telekom ve yüzde 6’sı medya reklam içeriği sunuyor.

RÖPORTAJ

Bugün ‘spam’ yani istenmeyen elektronik posta mesajları, internette karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri.

Tanımadığımız kişi ya da kurumlardan gelen genelde reklam amaçlı bu mesajlar, zamanımızı çaldığı yetmiyormuş gibi, internet trafiğini de gereksiz yere meşgul ederek yavaşlatıyor.

Peki internette elektronik posta ile reklam veya duyuru göndermenin sağlıklı ve ahlakî yöntemleri var mı?

İşte bu sorunun cevabını almak üzere Mail Marketer’dan Kaner Tuncel’le konuştuk

SİTE 1

www.fotografsiparis.com adresinden ulaşılabilen bu internet sitesi, dijital fotoğrafları, farklı tasarımlarla kişiye özel fotoğraf albümlerine dönüştürüyor ve adrese teslim ediyor.

Görüntüleme çözümleri üreticisi Xerox ile Dijital Düşler şirketinin işbirliğiyle kurulan www.fotografsiparis.com dijital fotoğraf baskısına farklı bir bakış açısı getiriyor.

Geleneksel fotoğraf baskı teknolojisinden çok daha hesaplı ve pratik olarak baskı alınabilmesini sağlayacak bu çözüm, fotoğraf baskı sektörü için çok yeni bir uygulama olma özelliği taşıyor.

İnternet kullanıcıları, site üzerinden, kendilerine özel bir fotoğraf albümünü tasarlayabilecek ve gönderdikleri resimlerle oluşturulan özel albümü 48 saat içinde ciltlenmiş ve basılmış şekilde evlerinde teslim alacaklar.

Kişiye özel tasarlanan fotoğraf albümleri düğün, nişan, bebek, tatil gibi belli temalarla hazırlanabiliyor.
http://www.fotografsiparis.com

SİTE 2

Takipte, teknoloji dünyasındaki gelişmeleri sizin adınıza takip eden ve bu konuları akıcı bir dile sayfalarına aktaran bir site.

Selim Yörük tarafından kurulan ve yönetilen Takipte, daha çok kişisel olarak takibini yaptığı konu ve kavramlar üzerine kafa yoruyor.

Ziyaret ederseniz göreceksiniz, Takipte’nin takip ettikleri sizin de ilginizi çekecek.

Takipte’nin içinde, teknolojiyle ilgili site ve blogları kolayca takip etmeyi sağlayan Takipçi adlı bir de bölüm bulunuyor.

Son olarak belirtmeden geçmeyelim. Takipte, yine bir Selim Yörük icadı olan Anafikir.com’un alt bölümlerinden biri. Takipte’ye bakmışken, Anafikir’e de göz atmakta yarar var.

http://takipte.anafikir.com

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.

Şimdi sırada ikinci dünya savaşının çarpıcı sahnelerle konu edildiği Medal Of Honor Vanguard adlı bir oyun var.

82. Hava Birliği’nde görev yapan bir onbaşıyla Avrupa’da birçok cephede boy göstereceğimiz bu oyuna gelin yakından bakalım.

OYUN

Medal of Honor Vanguard Tarihsel isabet ve otantiklik gibi serinin temel taşları üzerine kurulan Medal of Honor Vanguard, oyunculara II. Dünya Savaşı’nı tamamen yeni bir şekilde tecrübe etme imkanı vererek seriye yeni bir tarz kazandırıyor; tamamen interaktif hava kuvvetleri deneyimi.

82. Hava Birliği’ne bağlı Birinci Sınıf Erlerden Boyd Travers rolünde, Avrupa’daki birçok savaşa katılacaksınız. Sicilya’nın dağlık bölgelerinden, Almanya’daki savaş kazandıran çatışmalara tüm görevler düşman hattının gerisinde, heyecanlı ve tamamen interaktif bir hava çıkarması ile başlayacak.

Tüm operasyonu havadan görebilecek ve paraşütünüzü kontrol ederek ineceğiniz yere karar vereceksiniz. Yere indiğinizde duyularınızı kullanıp bulunduğunuz yeri keşfedeceksiniz.

İndiğiniz yer, görevin gidişatını ciddi biçimde etkileyecektir. Emrinizde orijinallerine sadık, geliştirilebilirbirçok silah bulunuyor. Tüm oyun boyunca kalacak olan saha modifikasyonları ile kişiselleştirdiğiniz silah ile yeteneklerinizi geliştirin.

http://www.ea.com/medalofhonorvanguard

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, TeknoKolik Harbiye Mağazası.

Şimdi TeknoKolik Harbiye Mağazası’ndan Uğur Keskin, bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

http://www.teknokolik.com.tr

HP 6815 Cep Bilgisayarı 579 Dolar 

SONY VGN-C1Z Bilgisayar 1.599 Euro
  
Avermedia PCMCI Card Bus 73 Dolar 

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.

TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.

Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Deniz Bayrak
Seslendirme: Reyhan Ayyıldız
Makyaj: Derya Dilmen
Kamera: Cemil Ağırbaşer-Murat Karahan
Kamera Asistanı: Gökhan Uçak-Emrah Ufuk Çıttır
Mali İşler: Rasih Balevi
Ulaşım: Mustafa Tambaş-Sebahattin Güldere
Yönetmen: Melih Bayram Dede

2007 TV NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir