Shadow

TechnoLogic – 23. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapan TV Net’in frekans bilgileri için bakınız: http://www.tvnet.tv.tr

————–

T e c h n o L o g i c   –   2 3

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.

Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.

TechnoLogic başlıyor!

HABER 1

IBM, DÜNYANIN EN HIZLI YONGASINI PİYASAYA SUNDU

IBM, bugüne kadar üretilmiş en hızlı mikro işlemciyi piyasaya sunduğunu ve yeni yongayı Sistem p570 sunucularında kullanmaya başladığını duyurdu.

IBM’in ürettiği, 4.7 GHz hızındaki POWER6 yongası, bir önceki modelden yüzde 100 daha hızlı çalışıyor, ancak aynı miktarda elektrik tüketiyor.

Yeni yongalarla donatılan Sistem p570 sunucuları ise halen piyasada bulunan en yakın rakibi Itanium tabanlı HP sunuculardan yaklaşık 3 kat daha hızlı çalışıyor.

Laboratuvar ortamında 5 GHz’lik hızı da aşabilen çift çekirdekli POWER6 yongaları, çekirdek başına 8 MB önbelleğe sahip. IBM’in 65 nanometre teknolojisiyle ürettiği POWER6, üzerinde 790 milyon transistör bulunduruyor.

POWER6, Unix bazlı sunucularda kullanılan tamsayı ve kayan virgüllü hesaplamalar, Java yazılımları ve hareket işleme gibi uygulamaları da aynı anda yapabiliyor.

HABER 2

ÇALINAN BİLGİSAYARLARA UZAKTAN KORUMA GELDİ

Dünya genelinde her yıl yüz binlerce bilgisayarın çalınıyor ve çalınan bilgisayarlardaki bilgiler hırsızlar tarafından herhangi bir engelle karşılaşılmaksızın kullanılabiliyor.

İnternet güvenlik şirketi Trend Micro, çalınan dizüstü bilgisayarlardaki dosyaları korumayı amaçlayan Uzaktan Dosya Kilitleme özelliği geliştirdiğini açıkladı.

Trend Micro’nun, PC-Cillin ürününe eklediği ‘Remote File Lock’ modülü sayesinde bilgisayarlarlar çalınsa bile içindeki bilgiler hırsızlar tarafından kullanılamıyor.

Remote File Lock, dizüstü bilgisayarın kaybolması ya da çalınması durumunda, sabit disk üzerinde kayıtlı dosyaları koruyor. Kullanıcı, Remote File Lock’u aktive ederken, bilgisayar adı, şifre ve geçerli bir e-posta adresi belirliyor.

Yükleme tamamlanınca masaüstünde TrendSecure Vault isimli bir klasör beliriyor. Korunması istenen dosyalar bu klasörde gönderiliyor. Kaybolma ya da çalınma durumunda kullanıcı Trendsecure.com adresine girerek dosyalara erişimi kapatabiliyor.

HABER 3

TÜRKİYE’NİN İNTERNET REKLAM PASTASI 40 MİLYON DOLAR

İnternet kullanıcı sayısının artması, reklamverenlerin tercihlerini de değiştirdi. Yapılan son araştırmaya göre, internette reklam pastası 40 milyon dolar.

MSN Türkiye için Millward Brown tarafından yapılan araştırmaya göre, internetteki reklam pastasının büyüklüğünün 2010’da 200 milyon dolara ulaşacağı yani yüzde 400 artacağı tahmin ediliyor.

Araştırma sonuçları online medya trendlerinin büyük bir hızla değiştiğini ve online pazarlamanın diğer geleneksel medya pazarlama aktiviteleri arasında ikinci büyük penetrasyona sahip olduğunu gösteriyor.

Reklam mecrası olarak internet ‘hedef kitleye erişim’ sağlaması ve ‘ölçümlenebilir’ olması açısından reklamverenler tarafından sıkça tercih ediliyor. Düşük maliyetli ve hızlı olması yaratıcı fikirleri yansıtan çözümlerin sunulmasına imkan tanıyor.

MSN Ortadoğu ve Afrika Bölge Müdürü Ebru Çapa, “Reklam dünyası değişiyor. Reklamcılıkta renkli televizyonun tanıtıldığı günden bu yana yaşamadığımız yeni bir döneme giriyoruz” dedi.

HABER 4

ARAMA DEVİ GOOGLE ARTIK TÜMLEŞİK ARIYOR

İnternet arama motoru devi Google, daha bütünleştirici ve kapsamlı olarak tanımladığı ‘Universal Search’ sistemine geçtiğini duyurdu.

Google, bundan böyle arama sonuçlarını haber, video, imaj, lokal ve kitap arama sonuçlarının karışımı olarak listeleyeceğini açıkladı.

Çarşamba günü kullanımına başlanan yeni sistem, İngilizce Google.com erişimi olanlar tarafından görüntülenecek. Universal Search’ ilerleyen günlerde tüm Google kullanıcılarına sunulacak.

Eldeki bütün kaynakların taranması sonucu ortaya koyulacak olan yeni arama sonuçları tek bir sonuç setinde verilecek. Böylece tek bir konu ile ilgili çok kapsamlı ve detaylı arama sonuçları ortaya konacak.

Örneğin Star Wars karakteri Darth Vader hakkında yapılan bir arama sonucu sadece web siteleri değil, Darth Vader karakterine ait resimler, gazetelerde çıkan haberler ve aktör James Earl Jones ile ilgili web siteleri ya da son çıkan Lucas filmleri bir set olarak kullanıcıya sunulacak.

İlginizi çekebilir:  TechnoLogic - 41. Bölüm

RÖPORTAJ

TechnoLogic’te her ne kadar teknolojinin güzel yanlarından söz etsek de, dozun fazla kaçırılmasıyla oluşabilecek yan etkileri de gözden kaçırmamak gerekiyor.

Bilgisayar ve internetin aşırı kullanımının ‘bilgisayar ve internet bağımlılığı’ diye bir kavram doğurduğunu biliyor muydunuz?

Bağımlılık Tanı ve Tedavi Merkezi BATEM uzmanlarından Dr. Alper Aksoy’la bilgisayar ve internet bağımlılığını konuştuk.

SİTE 1

LafCambazı.com, Türk internet dünyasına İtiraf.com, Siberalem, İdeefixe gibi önemli markaları kazandırmış olan Ebi’nin kurduğu bir kelime oyunu sitesi

Site üzerinden oynanan oyunda verilen süre içerisinde karışık olarak verilen harflerden anlamlı kelimeler üretmeye çalışıyorsunuz. Tabii aynı anda sizinle beraber sitede olanlarla da yarışıyorsunuz. Sonuçta en çok kelime üreten birinci oluyor.

Oyunda kelime türetirken, tüm harfleri kullanmanız yetmiyor. Harflerin birbirleriyle temas içinde olması zorunlu. Böyle olunca da kelime türetme oldukça zorlaşıyor.

Siteye misafir olarak girebildiğiniz gibi kayıtlı kullanıcı olarak girmek de mümkün. Bir kaç oyun sonra insan bayağı hırs ve bağımlılık yapıyor.

Ne kadar laf cambazı olduğunuzu görmek ve eğlenceli vakit geçirmek için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz. Öğrendiğiniz yeni kelimeler de cabası!

http://www.lafcambazi.com

SİTE 2

Türkçe blog yazanların oluşturduğu blog küre her geçen gün yeni bloglarla ve yeni blog okurları ile büyümesini sürdürüyor.

Hak verirsiniz ki böylesine hızlı gelişen bir akışı takip etmek ve içinden kayda değer olanları çıkarmak çok zor, ama imkânsız değil.

İşte blog kazanı hem Türkçe içerikli bloglardaki kaliteli içeriği ortaya çıkarmak, blog kültürünün gelişimini not almak ve okurlarını internet kullanıcılarını bloglardan, blog yazarlarından ve blog okurlarından haberdar etmek için hemen ve şimdi yayında.

Blog Kazanı, aynı anda bir çok blogu takip etmek, bloglar aleminden her daim haberdar olabilmek için izleyebileceğiniz bir site.

http://www.blogkazani.com

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.

Şimdi sıra biyolojik savaşın konu edildiği bir oyuna geldi. Uzayın derinliklerinde, yaratıklara karşı olan mücadele ve var olma savaşına tanıklık edeceğiz.

DNA ve genlerden meydana gelen gemiler, silahlar ve düşmanlarla karşılaşacağımız oldukça farklı bu oyuna gelin yakından bakalım.

OYUN

Uzay boşluğuna, biyolojik öğelerle doldu bir savaşa doğru yol alıyoruz. Bu ‘biyolojik savaş’ terimi sadece ırkların çatışması değil, kendimizi geliştirmek için de ihtiyacımız olan bir öğe olarak karşımıza çıkıyor.

Genesis Rising, uzayın derinliklerinde, yaratıklara karşı olan mücadele ve var olma savaşını konu alıyor, ancak birçok uzay temalı yapımda olduğu gibi bünyesinde orijinal öğeleri barındırıyor.

Captain Iconach rolünde olacağımız yapımda, galakside mücadele eden geniş filoları kontrol edeceğiz.

Konu, insanlık için çok önemli olan Universal Heart’ı elde etme üzerine kurulu olacak ancak biz görevlerde ilerledikçe ve değişik durumlarla karşılaştıkça daha da dallanıp budaklanacak.

Oyun içerisindeki tüm gemiler DNA ve genlerden meydana geliyor ve organik gemiler olarak geçiyorlar. Değişik genlerin birleştirilmesi ve gemiler üzerinde uygulanması ile silahlarımızı ve zırhlarımızı geliştirebilecek, yeni yetenekler kazanabileceğiz.

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, FCM Kesintisiz Güç Kaynakları.

Şimdi FCM Kesintisiz Güç Kaynakları Satış ve Pazarlama Müdürü Caner Genç bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

http://www.fcm.com.tr

FCM Plus Line 600 VA  31 Dolar
FCM Online Series 6 KVA  930 Dolar
FCM FSV 10 KVA Regülatör 450 YTL

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.

TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.

Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Deniz Bayrak
Seslendirme: Reyhan Ayyıldız
Makyaj: Derya Dilmen
Kamera: Murat Karahan-Cemil Ağırbaşer
Kamera Asistanı: Emrah Ufuk Çıttır-Gökhan Uçak
Mali İşler: Rasih Balevi
Ulaşım: Mustafa Tambaş-Sebahattin Güldere
Yönetmen: Melih Bayram Dede

2007 TV NET

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir