TechnoLogic – 22. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in yirmiikinci bölümünü BURAYA TIKLAYARAK izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapan TV Net’in frekans bilgileri için bakınız: http://www.tvnet.tv.tr

——————-

TechnoLogic – 22

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.

Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.

TechnoLogic başlıyor!

HABER 1

CEP TELEFONUNDA ŞİFRELİ GÖRÜŞME DÖNEMİ BAŞLIYOR

Cep telefonlarının kolay dinlenebilir oluşu, buna yönelik önlemleri gündeme getiriyor. Satışı için izin beklenen Gold Lock isimli program, cep telefonlarının dinlenebilmesini imkansız hale getireceği iddia ediliyor.

Teknosafe adlı firmanın pazarlama müdürü Ersin Özkan, bir İsrail firmasından Gold Lock isimli programın Türkiye distribütörlüğünü aldıklarını ve programın satışı için izin beklediklerini söyledi.

Cep telefonlarının dinlenebilmesini engelleyen programın, bir çok ülkenin gizli servisleri tarafından kullanıldığını vurgulayan Özkan, şu bilgileri verdi:

“Program, cep telefonlarının dinlenmesine karşı iki kat güvenlik duvarı oluşturmakta. 1024 bit asimetrik ve 256 bit simetrik şifreleme sayesinde telefonların dinlenebilmesi imkansız hale geliyor. İngiliz Colombia Üniversitesi’nin hazırladığı bir rapora göre 1024 bit şifrelemeyi bir saniyede 1 milyon işlem yapan bir bilgisayarın çözebilmesi için 300 milyar yıl gerekli.”

Programın symbien işletim sistemli tüm cep telefonlarına yüklenebileceğini ifade eden Özkan, ürünü 1000 dolardan piyasaya sunmayı planladıklarını söyledi.

HABER 2

DIŞ GÖREVDEKİ ABD ASKERLERİNE İNTERNET YASAĞI

ABD Savunma Bakanlığı, denizaşırı ülkelerde görev yapan Amerikan askerlerinin, aralarında Youtube’un da bulunduğu 11 fotoğraf ve video paylaşım sitelerine girişinin engelleneceğini açıkladı.

Irak ve Afganistan’da savaş halinde bulunan, başka ülkelerde de askeri üslerde görev yapan Amerikan askerlerine uygulanacak internet sansürünün istihbari bilgileri saklamak ve Savunma Bakanlığı’nın bilgisayar ağlarında oluşan sıkışıklığı önlemek amacıyla alındığı bildirildi.

ABD ordusu internet üzerinden eğlence trafiğinin, Savunma Bakanlığı ağ sisteminin bant genişliğini ve erişim hızını yavaşlattığını, çok önemli operasyonel riskler yarattığını açıkladı.

Amerikan ordusunda, askerlerin hem askeri hem de istihbari nitelik taşıyan bilgi ve belgeleri, elektronik ortam ya da posta paylaşmaları halihazırda yasak. Ancak, Savunma Bakanlığı ilk kez, belirli sitelerin adını vererek bu uygulamayı pekiştirdi.

Savunma Bakanlığı’nın askerlere uyguladığı yasak, Amerikalı bazı çevrelerce tepkiyle karşılanıyor.

HABER 3

17 MİLYON KİŞİ İNTERNET BANKACILIĞI KULLANIYOR

Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre, yılın üç aylık döneminde internet bankacılığı hizmetleri için kayıtlı bireysel müşteri sayısı, 17 milyonu aştı.

Ocak-Mart 2007 döneminde internet bankacılığı hizmetleri için kayıtlı bireysel müşteri sayısı 17 milyon 385 bin 363 oldu.

Bu dönemde 3 milyon 59 bin 573 bireysel müşteri tarafından en az bir kez internet bankacılığı işlemi yapıldı. Bu miktar, toplam kayıtlı bireysel müşteri sayısının yüzde 18’ini oluşturdu.

Ocak-Mart 2007 döneminde, aktif bireysel müşteri sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre 709 bin 112 adet, bir önceki üç aylık döneme göre ise 83 bin 281 adet artış yaşandı.

Aynı dönemde, kayıtlı bireysel müşteri sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyon 643 bin 802 adet, bir önceki üç aylık döneme göre ise 781.746 adet artış oldu.
 
Rapora göre, ilk çeyrekte internet bankacılığına kayıtlı kurumsal müşteri sayısı 852 bin 838’e ulaşırken, bunların 404 bin 350’si Ocak-Mart 2007 dönemi içerisinde en az bir kez işlem yaptı.

HABER 4

ALIŞVERİŞ DEVİ AMAZON.COM MÜZİK SATIŞINA BAŞLIYOR

Amerikan siber perakendeci Amazon.com, şarkıların kopya koruma sistemi olmaksızın satılacağı bir online müzik satış sitesi başlatacak.

Amazon.com’dan yapılan açıklamada, en geç bu yıl içinde faaliyete geçecek sitede en büyüğü EMI olmak üzere 12 binden fazla müzik şirketinin bulunacağı belirtilerek, parçaların kullanıcılara istedikleri cihazda dinlemeleri olanağı sağlaması için kopya koruma sistemi olmaksızın satılacağı kaydedildi.

Amazon.com’u böylece online müzik satış aktörlerinin saflarına katacak siteden indirilecek şarkılar, kişisel kullanım için CD’ye kaydeder gibi ister bilgisayar, ister iPod, ister diğer MP3 müzikçalarlar, Zune veya Zen’de dinlenebilecek.

Kullanıcıları, satın aldıkları müzik parçalarını yalnızca 1 aygıtta dinlemek zorunda bırakan DRM kopya koruma sistemi, korsan müzikle mücadele için kimi müzik şirketlerince destekleniyor.

DRM kopya koruma sistemi kullanıldığında, örneğin iPod kullanıcıları, iTunes sitesinden satın alarak indirdikleri bir parçayı Creative marka cihazda dinleyemiyorlar.

RÖPORTAJ

ShiftDelete.Net, internet yayıncılığının imkanları ve avantajları kullanılarak oluşturulmuş bağımsız bir bilgi ve iletişim teknolojileri dergisi.

Kısa sürede internet medyası içerisinde kendisine yer bulan ShiftDelete.Net’in Genel Koordinatörü Hakkı Alkan’la bu başarı öyküsünü konuştuk.

SİTE 1

İslam dünyası, Türkiye ile ilgili haberleri direkt Türkiye’den almak yerine batı medyası ve haber ajanslarından alıyor.

Batı medyasının Arapça ve İngilizce yayınlanan televizyon, radyo ve internet siteleri bu anlamda İslam dünyasının dünyadan haber alabilecekleri tek kaynak durumunda.

Hal böyle olunca, İslam dünyası, Türkiye ile ilgili gelişmeleri batı medyasının yaklaşımıyla öğreniyor. Bunun için Türkiye’den İslam dünyasına onların dilinde hitab edecek sitelere ihtiyaç var.

DünyaBülteni.Net, bu anlamda Türkiye’den çıkmış ilk ve en önemli proje. Site, Türkiye ve dünya ile ilgili gelişmeleri İslam dünyasına Arapça aktarıyor ve İslam dünyasının Türkiye ile ilgili haberleri çarpıtılmadan öğrenmesini sağlıyor.

Şimdilik Türkçe, İngilizce, Arapça ve Arnavutça yayın yapan site yakında İspanyolca, Rusça ve Azerice yayına da başlamayı hedefliyor. DünyaBülteni.Net,Eylül ayında Fransızca, Almanca ve Malayca dillerinde de yayına başlayacak.

http://www.dunyabulteni.net

SİTE 2

Yolları kısa dönem askerlikte kesişen iki genç, askerliğin ardından şimdi de kurdukları Nizamiye.com sitesinde bir araya geldiler.

İki asker arkadaşı Ömer Cem Erdem ve Nuri Anarat, kurdukları Nizamiye.com’da paçalı dondan dolap kilidine, eldivenden atlete kadar askere gidecek her Türk gencinin temel ihtiyacını karşılıyor.

Projenin kökü iki kafadarın askerlik sohbetlerine dayanıyor. Askerde ihtiyaçları bizzat görüp tespit eden ikili, askerden sonra hemen Mahmutpaşa’dan malzemeleri temin ederek Nizamiye.com’u kurmuş.

Kurdukları sitede askerlikte kullanılacak malzemelerin satışını internetten yapan gençler, projelerini tanıtmak amacıyla nizamiye nizamiye de dolaşıyor.

Nizamiye.com’daki ArmyXL adlı paketten tişörtten dikiş makasına, plastik düdükten kordonuna, paçalı dondan bot keçesine 27 farklı ürün bulunuyor. En ince ayrıntıları düşünerek oluşturdukları paket, 50 parçadan meydana geliyor.

http://www.nizamiye.com

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.

Şimdi sırada şehir savaşının çarpıcı sahnelerle konu edildiği Crackdown adlı bir oyun var.

Üstün grafik özellikleri sayesinde gerçekçi savaş sahnelerinin göz kamaştırdığı Crackdown adlı bu oyuna gelin yakından bakalım.

OYUN

Crackdown adlı bu oyunda suçun tavan yaptığı bir kentte süper güçleri olan bir polisi canlandırıyoruz. Üçe bölünmüş bir şehir var ve biz bir polis merkezinden operasyona başlıyoruz.

Şehrin her bölümünde farklı tip bir çete var. Her çete güçlü çete başı ve ona bağlı alt liderlerden oluşmakta. Tek yapmanız gereken şehri bu kötü adamlardan temizlemek.

Bunun için de izleyeceğiniz yol seçimleri size bırakılmış. Yeteneklerinize güveniyorsanız çetenin başını gidip anında öldürebilirsiniz. Ancak böyle bir yol oldukça riskli ve kasıcı olduğundan bağlı elemanları ortadan kaldırmak, asıl Boss’un gücünü azaltacaktır.

Örneğin serserilerin fizik güçlerinden sorumlu elemanı ortadan kaldırmanız kapıştığınız düşmanları zayıflatabiliyor.

Oyuna başlayanlara önerimiz ilk birkaç saat boyunca adamınızın özelliklerini geliştirmeniz. Bunun dışında dengeli bir ilerleme politikası için size önerimiz önce zayıf bir rakibi elemek ondan sonra da temizlenen bölgedeki yeşil ve gizli kalmış mavi ikonları toplamak.

Crackdown, Xbox Live’ın gücünü kullanıyor ve internetten oyun imkanını sunuyor. Davet edeceğiniz bir arkadaşınızla şehri birlikte temizleyebilirsiniz.

http://crackdownoncrime.com

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor.

Şimdi, yepyeni teknolojik ürünleri tanımak üzere Bimeks Maslak Mağazası’ndayız.

Mağaza yönetici yardımcısı Harun Deliktaş bize yeni ürünler hakkında bilgi veriyor.

Airties RT211 ADSL Modem         109 Dolar
Philips PYT825 DVD Player           423 YTL
General Mobile Telefon                   699 YTL
 
http://www.bimeks.com.tr

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.

TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.

Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Deniz Bayrak
Seslendirme: Reyhan Ayyıldız
Kamera: Murat Karahan
Kamera Asistanı: Emrah Ufuk Çıttır
Makyaj: Derya Dilmen
Mali İşler: Rasih Balevi
Ulaşım: Fevzi Güneş-Sebahattin Güldere
Yönetmen: Melih Bayram Dede

2007 TV NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir