TechnoLogic – 20. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in yirminci bölümünü BURAYA TIKLAYARAK izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapan TV Net’in frekans bilgileri için bakınız: http://www.tvnet.tv.tr

———-

TechnoLogic – 20

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.

Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.

TechnoLogic başlıyor!

HABER 1

İNTERNET DEVİ GOOGLE, DÜNYANIN EN DEĞERLİ MARKASI SEÇİLDİ

Arama motoru Google 66.3 milyar euro değeri ile 2006 yılında dünyanın en değerli markası oldu. General Electric 61.8 milyar dolar ile ikinci olduğu listede Microsoft üçüncü, Coca Cola ise dördüncü sırada yer aldı.

Millward Brown adlı danışmanlık kuruluşunca yayınlanan Dünyanın En Değerli 100 Markası Sıralaması’na göre, Google, 2006 yılında General Electric’i geçerek dünyanın en değerli markası haline geldi.

Google’nin değerinin, 2005 yılına göre yüzde 77 artarak 66.3 milyar dolara çıktığı hesaplanıyor.

Branz listesinde General Electric, 61.8 milyar dolar ikinci olurken Microsoft 54.9 milyar dolar ile üçüncü sırada bulunuyor.

Öte yandan, Avrupa’nın en değerli üç markasının, sırasıyla Nokia, BMW ve Louis Vuitton olduğu bildirildi. ABD’nin en değerli üç markası ise, Google, General Electric ve Microsoft olarak sıralandı.

HABER 2

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BLOG SİTESİ BLOGCU.COM EL DEĞİŞTİRDİ
 
Türkiye’nin en büyük blog sitesi Blogcu.com, portföyünde, bilgi.com, izlesene.com, fotokritik.com, sinemalar.com, dizin.com, dikkat.com, termometre.com, doviz.com gibi Türkçe içerikli popüler internet siteleri yer alan Nokta İnternet Teknolojileri şirketi tarafından satın alındı.

Nokta İnternet Teknolojileri Genel Müdürü Burçin Didinedin, Blogcu.com’un 375 bin üyeye ulaşmış, blog barındırma, istatistik servisi, arama makinası, fotoğraf arama makinası ve video servislerinin tamamını entegre etmiş olan dünyadaki ilk web sitesi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin en çok tıklanan 16. sitesi olan Blogcu.com’un satın alınmasıyla birlikte internette Türkçe içeriğin gelişmesi doğrultusunda önemli bir adım attıklarını söyleyen Burçin Didinedin, “Büyüme eksenimiz paylaşım ve işbirliği doğrultusunda olacak” şeklinde konuştu.

Blogcu.com’un yaratıcısı Beril Teknoloji Genel Müdürü Devrim Demirel ise “Bu satın alma Türkiye internet sektörü için değerli fırsatlar yaracaktır” dedi.

HABER 3

HACKER’LARIN YENİ SALDIRI TRENDİ KİŞİSELLEŞTİRME

Web sitelerinde kullanılan kişiselleştirme özelliğinin yararlandığı kodların suistimali, yeni bir saldırı yöntemini ortaya çıkardı. Şimdi ‘hacker’lar, kişiselleştirilebilir bir siteden geliyormuşçasına yazdıkları kodlarla saldırılar düzenliyor.

IBM Internet Security Systems’in ArGe ve İstihbarat Ekibi X-Force, internet kaynaklı saldırılarda yeni trendi ortaya çıkardı.

Sanal saldırganlar şimdi, sanal ticaret sitelerindeki kişiselleştirme teknikleri yoluyla daha etkin saldırılarda bulunuyor. Sitelerde kullanılan kişiselleştirme özellikleri, ziyaretçilere daha özel içerik veya bilgi sunmak için kullanılıyor.

X-Force’un 2006 yılı güvenlik trendleri raporuna göre, yıl sonu itibarı ile kötü niyetli internet sitelerinin yaklaşık yüzde 30’u kişiselleştirme tekniklerini kullanıyor ve bu oran hızla artıyor.

Dahası, bu siteler pek çok güvenlik araştırma kurumunun saldırı teşhisinde kullandığı inceleme araçlarını bertaraf edecek zekâya sahip. Bu da, çoğunun güvenlik radarının kapsama alanının altında kalmasına neden oluyor.

HABER 4

TÜRKİYE’DE EVDEN İNTERNETE BAĞLANANLARIN SAYISI HIZLA ARTIYOR

ADSL penetrasyonu evlerde yüzde 91’e ulaşırken, bir önceki yıl yüzde 27 olan internete evden bağlanma oranı yüzde 49’a yükseldi. İnternet kullanıcıları arasında 15-17 yaş grubu gençlerin oranı yüzde 12?den yüzde 22’ye ulaştı.

GfK araştırma şirketi tarafından Mynet için yapılan internet kullanıcı profili araştırmasına göre, 2006 yılında ADSL penetrasyonu evlerde yüzde 91, iş yerlerinde ise yüzde 82 seviyesine yükseldi.

Bu çerçevede dünya ve Türkiye’deki gelişmelerin takip edildiği mecralardan biri olarak internetin rolü ön plana çıktı ve interneti haber kaynağı olarak görenlerin oranı 2005 yılında yüzde 45 iken, bu oran geçen yıl yüzde 60’a yükseldi.

2005 yılında yüzde 27 olan internete evden bağlanma oranının 2006 yılında yüzde 49’a yükseldiği, ancak her iki yılda da yüzde 19 olan iş yerinden bağlanma oranının değişmediği gözlendi.

Buna paralel olarak, 1 ay içinde internete bağlanma sıklığı 18 defadan 22’ye, 1 günde internette geçirilen süre de, 2,4 saatten 2,6 saate yükseldi.

RÖPORTAJ

Dünyaca ünlü dijital harita ve coğrafi bilgi sistemleri projelerine Türkiye’den oldukça ciddi bir rakip çıktı.

Türkiye’nin en detaylı harita ve coğrafi bilgilerini sunan bu sıkı rakibe www.haritasitesi.com adresinden ulaşılabiliyor.

İki Nokta Coğrafi Bilgi Bankası Limited Şirketi’nin geliştirdiği Harita Sitesi’ni, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Yaman’la konuştuk.

http://www.haritasitesi.com

SİTE 1

Dünyaca ünlü sosyal imleme sitesi Digg.com’un Türkiye versiyonu olarak nitelendirebileceğimiz Oyyla.com, yeni bir içerik paylaşım noktası.

Oyyla, içeriğini kullanıcıların oluşturduğu ve geliştirdiği yeni nesil bir içerik sitesi. Oyyla’daki her şey sizin tarafınızdan oluşturuluyor ve paylaşılıyor.

İnternette beğendiğiniz bir yazıyı, haberi veya siteyi gönderiyorsunuz, gönderiniz hemen bekleyenler kısmında görünür oluyor. Eğer kullanıcılar tarafından yeterince oyylanırsa, ana sayfaya terfi ediyor.

Oyyla.com’a üye olarak birçok şey yapabilirsiniz. Yazı gönderebilir, yazılara yorum yapabilir, varolan yazıları ve hatta yorumları bile oylayabilirsiniz!

Tüm bunların yanı sıra, arkadaşlarınızın Oyyla’da neler yaptığını da izleyebilir, ya da sizinle aynı konularla ilgilenen yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

http://www.oyyla.com

SİTE 2

Sinema yazarı ve Avşar Film Basın Koordinatörü Sadi Çilingir, eldeki verileri sinemaya gönül verenlerle paylaşmak amacıyla www.sadibey.com adında bir web sitesi oluşturdu.

Sitede yetmişli yıllarda vizyona giren filmlerden fotoğraflara, seanslardan tanıtım bölümlerine kadar pek çok bölüm bulunuyor.

Birçok sinema yazarının yazılarıyla destek verdiği sitede ayrıca sinema kitapları ve DVD tanıtımları da var.

Sitenin bir diğer önemli özelliği ise Euroimage’dan yardım almak isteyenler için izlenmesi gereken yolları ve gerekli formları yayımlaması. Ayrıca dünyadaki tüm festivallere ait linkler de sitede yer alıyor.

www.sadibey.com sinema ile ilgilenenler için önemli bir rehber. Sitede haftalık filmler, afişleri, fotoğrafları, fragmanları ve tanıtım yazılarıyla yer alıyor.

http://www.sadibey.com

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.

Spider Man 3 filmiyle birlikte bu serinin oyunu da piyasaya çıkıyor.

Örümcek Adam, oyunda aynı filmde olduğu gibi Manhattan’daki belalı çetelerlerle mücadele edecek.

Kırmızı kostümüyle tanıdığımız Örümcek Adam’ın kötü güçlerin etkisiyle bazen karalara büründüğü bu oyuna gelin yakından bakalım.

OYUN

Adamımız Örümcek Adam, görev yeri Manhattan’da azılı çetelerle mücadele ediyor. Manhattan’ın çok canlı bir şehir olarak kurgulandığı oyunda, şehri kuşbakışı görebilmek oldukça zevkli.

Bu heyecanlı oyunda Amerika’nın bu göz kamaştırıcı şehrinde 3 tane belalı çete var. Çetelerle savaşacak olan Örümcek Adam’ın karşısında Boss’lar da çıkacak. Peki bu Boss’lar kim?

Kum Adam en etkili düşmanlardan birisi. Hacmi değişebildiği için Örümcek Adam’ı bir hayli zorlayacak. Diğer zorlu Boss Scorpion olacak. Uçan kaykay üzerindeki Goblin’i de unutmamak gerekiyor.

Diğer önemli bir konu, farklı bir Örümcek Adam görecek olmamız. Peter Parker kötü güçlerin etkisinde kalıp “Black Spiderman” oluyor. Bu siyah Örümcek Adam normalinden daha farklı hareket edecek.

Oyunun XBox360 ve PlayStation 3 versiyonlarında Örümcek Adam için kırmızı ve siyah kostümü seçebiliyoruz.

Örümcek Adam hayranlarının merakla beklediği Spider Man 3 adlı bu oyun, 4 Mayıs 2007’de satışa sunulacak.

http://www.sm3thegame.com

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor.

Şimdi, yepyeni teknolojik ürünleri tanımak üzere Bimeks Maslak Mağazası’ndayız.

Mağaza yönetici yardımcısı Harun Deliktaş bize yeni ürünler hakkında bilgi veriyor.

Toshiba Projeksiyon Cihazı    1499 Euro
HP Laserjet 1600                      359 Dolar
Minton Fotoğraf Çerçevesi      199 YTL
 
http://www.bimeks.com.tr

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.

TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.

Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Deniz Bayrak
Seslendirme: Yıldız Yakar
Kamera: Murat Karahan-İsmail Biçkioğlu
Kamera Asistanı: Emrah Ufuk Çıttır
Mali İşler: Rasih Balevi
Ulaşım: Sebahattin Güldere- Kazım İşlek
Yönetmen: Melih Bayram Dede

2007 TV NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir