TechnoLogic – 17. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in onyedinci bölümünü BURAYA TIKLAYARAK izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapan TV Net’in frekans bilgileri için bakınız: http://www.tvnet.tv.tr

———-

T e c h n o L o g i c   –  1 7

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.

Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.

TechnoLogic başlıyor!

HABER 1

TÜRK TELEKOM, ‘TÜRK MUCİT’LERİ KEŞFE ÇIKIYOR

Türk Telekom, NTV ile birlikte ‘Türk Mucit’ yarışmasını başlatıyor. Türk Telekom’dan yapılan açıklamada, teknoloji harikaları peşinde olmayan, hayatı kolaylaştıracak, insanların satın almak isteyeceği projeler peşinde koşan Türk Mucit yarışmasında elemelerin Nisan ayı başından itibaren başlayacağı duyuruldu.

www.turkmucit.tv adresinden başvurulabilen yarışmanın jürisi, gelen icatları tüm yönleriyle değerlendirecek, gerekirse deneyecek ve karar verecek.

Jüri üyeliğini Prof. Celal Şengör, Betül Mardin, Hulusi Derici ve Özlem Yalım’ın yaptığı etkinlikler NTV tarafından hazırlanıp yayınlanacak. İstanbul’a gelmeye hak kazanan finalistlere teknoloji ve pazarlama uzmanları tarafından icatlarını geliştirmeleri için destek verilecek.

Mucitler canlı yayınlanacak final elemelerinde hem jüriyi ikna etmek hem de halkın oyları ile Türk Mucit seçilmek için çaba gösterecek.

HABER 2

‘TR’ UZANTILI İNTERNET ADRESİ SAYISI 120 BİNİ GEÇTİ

Türkiye interneti hızlı büyümesini sürdürüyor. ODTÜ Alan Adı Yönetimi’nin son dönemde jenerik alan adlarına getirdiği yeniliklerle internette ülke uzantısını belirleyen ”tr” uzantılı adres sayısı 120 bini aştı.

ODTÜ Alan Adı Yönetimi, Türkiye’de internet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla ”tr” uzantılı adreslerin tescilinde hem bazı kolaylıklar sağladı hem de mesleklere yönelik yeni uzantılar açtı.

Bu kapsamda, bilinen ”com.tr”, ”gov.tr”, ”gen.tr”, ”k12.tr”, ”edu.tr”, ”bel.tr”, ”pol.tr” ve ”mil.tr” uzantılarına ”web.tr”, ”name.tr”, ”biz.tr” ile avukatlar için ”av.tr”, doktorlar için ”dr.tr”, telefon numaralarının internet adresi olarak kullanılmasına imkan veren ”tel.tr” ve televizyon yayıncılığı sektöründe hizmet veren gerçek ve tüzel kişiler için ”tv.tr” uzantıları kullanıma açıldı.

”tel.tr”, ”dr.tr” gibi bazı alan uzantıları kullanıcılardan ilgi görmezken, son dönemde medya dünyası için ”tv.tr” uzantısının tesciline başlandı. ”tv.tr” uzantısıyla yaklaşık 50 adres tescil edildi.

HABER 3

İLETİŞİM DEVLERİ NOKIA VE SIEMENS GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

Finlandiyalı mobil iletişim cihazları devi Nokia, Siemens ile yarı yarıya ortaklık çerçevesinde kurduğu Nokia Siemens Networks’ün 1 Nisan 2007 itibarıyla faaliyete geçtiğini açıkladı.

Yeni şirketin, iletişim altyapısı pazarında lider konuma gelmesi bekleniyor. 2015 yılına kadar, dünya genelinde birbirine bağlanan insan sayısının 5 milyara ulaşacağını öngören Nokia Siemens Networks, bu fırsatı değerlendirmek isteyen yüzlerce müşterisine hizmet verecek.

Nokia Siemens Networks, 2006 yılına ait 17,1 milyar Avro’luk fiktif geliriyle, sektörün ilk 3 firması arasında yer alıyor ve kablosuz ve kablolu iletişim sistemleri pazarındaki büyüme fırsatlarından yararlanmak için çok uygun bir konumda bulunuyor.

Yaklaşık 150 ülkede 600 müşterisine hizmet veren şirket, yerel bilgi ve birikimini, sektör liderliğinden gelen uluslararası destekle birleştiriyor.

Nokia Siemens Networks’te beş iş birimi bulunuyor: Radyo Erişimi, Genişbant Erişim, Servis Çekirdek Şebeke ve Uygulamalar, IP/Transport, Operasyon Destek Sistemleri.

HABER 4

TÜRK MÜHENDİSLERDEN İNTERNET GÜVENLİĞİ İÇİN ANTİKOR

Mersin’de bilişimci 3 Türk mühendisin ‘Ağ güvenliği ve ağ yönetimi’ üzerine geliştirdiği ‘Antikor’ sistemi, işletmelerin bilgisayar sistemlerini güvence altına alıyor.

Bilgisayar Mühendisleri Kutluhan Kibrit  ile Nasır Can Kırık ve Elektrik Elektronik Mühendisi Özkan Kırık’ın geliştirdikleri sistem sayesinde, bilişim sektöründe yurt dışına bağımlılığın azaltılması hedefleniyor.

Üretici şirketin genel müdürü Özkan Kırık, ürettikleri sistem ile savunmasız haldeki işletmelerin bilişim güvenliği ihtiyacına cevap veren ve ağ yönetimi sağlayan bir ürün ortaya koyduklarını söyledi.

Antikor, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için geliştirilen ve internet hattının önüne monte edilerek ağda bulunan bilgisayarları internet ortamından gelen saldırılara karşı koruyan bir cihaz.

Cihaz ile bilgisayar internetten aklınıza gelebilecek her türlü saldırılara karşı korunurken, kara liste olarak tanımlanan 120 binin üzerindeki sayfaya erişim kısıtlanabiliyor.

RÖPORTAJ

Üretici firmaları Türkiye’nin yer yerinde servis ağı kurma zorunluluğundan kurtaran, tüketiciyi tek noktada birden fazla markanın teknik desteğini alma imkânı sağlayan sistem Türkiye’de.

Teknik servis anlayışını değiştiren bu hizmeti Türkiye’ye getiren ServisPoint şirketinin Genel Müdürü Tayfun Söğüt ile bu yeni açılımı konuştuk.

SİTE 1

Tureng Sözlük, 10 senelik çeviri geçmişine ve deneyimine sahip çevirmenler tarafından kurulmuş olan Tureng Çeviri firmasının, çeviri, eğitim ve dış ticaret sektöründe çalışanlara sunduğu iyi niyetli ve tamamen ücretsiz online sözlük hizmeti.

Sözlüğün kuruluş amacı öncelikle, çeviri sektöründe çalışan, dış ticaret yazışmaları ve çeşitli alanlarda raporlama hizmeti yapan kullanıcıların yararlanması olarak açıklanıyor.

Tureng, sözlüğün tek kullanıcı tek sözlük hedefiyle teknik, tıp, sosyal bilimler, otomotiv, inşaat, bilgisayar, biyokimya, elektrik-elektronik, dış ticaret, bankacılık ve finans gibi toplam 85 kategori şeklinde hazırlanmasıyla oluşturulmuş.

Tureng veritabanındaki terimler, konusunda uzman çevirmenlerin uzun yıllardır yaptıkları çevirilerde ve çalışmalarda karşılarına çıkan kelimelerden ve anlamlarından oluşuyor.

Ayrıca kullanıcıların aradıkları ama sonuç alamadıkları kelimeler ekip tarafından araştırılıyor ve mümkün olan en kısa süre içerisinde veritabanına ekleniyor.

http://www.tureng.com

SİTE 2

Sivilceler, ergen çağlardan beri hemen herkesin sorunudur. Sivilcelerle başa çıkmak, onlardan kurtulmak içinse neredeyse denemedik çare bırakmamışızdır. Şimdi ise, konuya biraz daha bilimsel yaklaşıp, sivilceler hakkında sağlıklı bilgi almanın tam zamanı.

Bir ilaç firması tarafından hazırlanan, Sivilcelerim.com, sivilcelerin neden oluştuğundan başlayarak, grafiklerle desteklenen bir tasarımla, sivilcelerle başı belâda olanları bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Sitede, sivilce nasıl oluşur, sivilcenin dört temel nedeni, cildinizi tanıyın, sivilceler aileden miras kalır mı, yetişkinlerde de görülür mü, sivilcenin stresle ilgisi var mı gibi pek çok konu hakkında bilgi bulmak mümkün.

Sivilcelerim.com’da, sorununuzun çözümünü kolaylaştırmak için, cilt tipinizi belirlemeniz amacıyla hazırlanmış bir de cilt testi yer alıyor. Bu testi doldurarak, cildinizin tipi belirleyebilir ve çözüme giden yolu kısaltabilirsiniz.

http://www.sivilcelerim.com

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.

Şimdi sırada fantastik hayalleri olanlara hitap eden, farklı bir strateji oyunu var.

Goblinler, Orklar, Devler ve Elf kahramanlarının başrolde olduğu ‘Heroes of Annihilated Empires’ adlı bu oyuna gelin yakından bakalım.

OYUN

Hiç efsaneler, destanlar, elfler, cüceler, cinler, ejderhalar gibi yaratıkların ve masallarda adı geçen tüm üstün yeteneklere sahip varlıkların nereden ortaya çıktıklarını merak ettiniz mi?

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz diyenlerdenseniz, fantastik hayalleriniz varsa; acaba gerçekten bir yerlerde var olabilir mi diyorsanız ve gerçekten de doğaüstü olaylara inananlardansanız, Heroes of Annihilated Empires dünyasında bir tura çıkmak gerçekten de hoşunuza gidecektir.

Oyunda Atlans türlerini ve ölümsüzlerin gömülü dünyalarının sırrını çözmeye çalışıyoruz. Esas kahramanımız Elhant adındaki bir elf. Elhant ile atılacağımız bu macerada dostluğu, düşmanlığı, yardımlaşmayı, sevgiyi ve ihaneti tüm çıplaklığıyla tanıyacağız.

Yolumuz oldukça zorlu olacak, ölümsüzler diyarından gelen devasa ordular, Atlans ırkı direnişçileri, her zaman karşımıza çıkıp aniden saldırabilecek Goblinler, Orklar, Devler, eski zamanlardan hayatta kalabilen Elf kahramanları ve dahası, Atlans dünyasında bizleri bekliyor olacaklar.

http://www.heroesofae.com

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Vatan Bilgisayar Topkapı Mağazası.

Şimdi Vatan Bilgisayar Topkapı Mağazası Reyon Şefi Mesut Kaya, bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Panasonic 50 İnç Plazma TV  7.998 YTL
HP Desing Jet 110 Yazıcı  2.324 YTL
Sony DCR-DVD109 Kamera    986 YTL

http://www.vatanbilgisayar.com

KİTAP

ADIM ADIM MICROSOFT VISUAL BASIC 2005

Adım Adım Microsoft Visual Basic 2005, programlamaya yeni başlayanların ve Visual Basic ile yeni tanışanların yazılım geliştirme temellerini öğrenmeleri için hazırlanmış kolay anlaşılır, kapsamlı bir kılavuz.

Michael Halvorson’ın kaleminden çıkan ve Selen Y. Kölay tarafından dilimize kazandırılan bu uygulamalı ve kullanışlı kılavuz, deneyimli Visual Basic programcılarının Visual Basic 2005’in yeni özelliklerine hızla hakim olmalarını sağlayacak.

Adım Adım Microsoft Visual Basic 2005 ile yalnızca gerek duyduğunuz dersleri çalışabilir ya da kitabın başından sonuna kadar ilerleyebilirsiniz.

Her iki yöntemle de gerekli becerileri gerekli zamanda kazanıp uygulayarak alacağınız eğitimi kendiniz belirleyecek, kendi kendinizin öğretmeni olacaksınız.

Adım Adım Microsoft Visual Basic 2005 ile birlikte verilen uygulama CD?si kitaptaki alıştırmaları yaparken kullanacağınız uygulama dosyalarını içeriyor.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.

TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.

Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Deniz Bayrak
Grafik: Osman Demir
Seslendirme: Meliha Çelik
Kamera: Ömer Açıkgöz-Eyüp Işık
Kamera Asistanı: Burak İşman Şahin
Program Asistanı: Kübra Durkaya
Mali İşler: Rasih Balevi
Ulaşım: Fevzi Güneş-Mehmet Altuntaş
Yönetmen: Melih Bayram Dede

2007 TV NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir