TechnoLogic – 16. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in onaltıncı bölümünü BURAYA TIKLAYARAK izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapan TV Net’in frekans bilgileri için bakınız: http://www.tvnet.tv.tr

———-

T e c h n o L o g i c   –  1 6

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.

Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.

TechnoLogic başlıyor!

HABER 1

TÜRK TELEKOM, INTERNET TELEVİZYONU İÇİN HAZIRLANIYOR

Geleceğin televizyonu olarak nitelendirilen ve geniş bant şebeke üzerinden televizyon yayınlarının verilmesini öngören IP TV yani ‘İnternet Protokol Televizyon’un 2010 yılına kadar ‘çığ’ gibi büyümesi bekleniyor.

IP TV, genişbant olanağa sahip şebekeler üzerinden internet protokolü kullanılarak şifreli veya şifresiz, ücretli ya da ücretsiz sayısal televizyon ve video hizmetlerini içeriyor.

IP Tv hizmeti sunulurken, televizyon kanalları bir yayın merkezinde paketlere dönüştürülüyor ve geniş bant şebekeler üzerinden kullanıcılara iletiliyor. Kullanıcılar bu hizmetten modem veya decoder kullanarak yararlanabiliyor.

Yeni teknolojiyle örneğin IP Tv aboneleri, yarışma programında yöneltilen soruya evlerinden konsul yardımıyla yanıt vererek programa katılabilecek.

Bu arada, Türk Telekom, IP Tv hizmetleri için hazırlıklarını sürdürüyor. IP Tv’yi yeni bir marka altında pazara sunmayı planlayan Türk Telekom, 2008 yılı başında IP Tv hizmetlerine başlamayı hedefliyor.

HABER 2

TEKNOLOJİ DEVİ IBM’DEN SÜPER HIZLI OPTİK YONGA

IBM, yüksek çözünürlüklü bir sinema filminin tamamını 1 saniyede iletebilecek kapasitede bir yonga (çip) geliştirdiğini açıkladı.

IBM’den yapılan açıklamada, varolan üretim teknikleri kullanılarak geliştirilen çipin elektrik sinyallerini lazer şığına dönüştürerek çalıştığı ve saniyede 160 gigabite veri iletme kapasitesiyle tüm New York kentinin telefon trafiğiyle başa çıkabilecek güce sahip olduğu bildirildi.

IBM’in teknoloji sorumlusu Bernie Meyerson, yonganın şu anda müzik konsolu veya müzik ve videoçalar gibi eğlence cihazlarında ya da mobil telefon ağlarında kullanılmasının planlanmadığını, ancak sunucu bilgisayarlarındaki çok güçlü işlemcilerde 3 ya da 5 yıl içinde kullanılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Sadece 2. 5 watt elektrik sarfederek önemli miktarda enerji tasarrufu da sağlayan yonga, yalnızca 17 milimetrekare yer kaplıyor.

HABER 3

E-TİCARET SİTELERİ SEKTÖRDE KURALLARI BELİRLİYOR

Türkiye’de faaliyet gösteren 20’ye yakın e-ticaret firması, Hepsiburada.com liderliğinde bir araya gelerek sektörü tek çatı altında toplamak üzere dernekleşme sürecine girdi.

Sektörü büyütmek, standartları oturtmak ve devlet nezdinde sektörü temsil etmek amacıyla kurulması planlanan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği için İstanbul Valiliği’ne başvuruda bulunuldu.

Hepsiburada.com Genel Müdürü Kaan Dönmez, Türkiye’de elektronik ticaretin 1990’lı yılların sonunda başladığını ifade ederek, ayda bir siparişten binli rakamlara ulaştıklarını, internet kullanımının artmasıyla bu rakamların büyüyeceğini söyledi.

Sektörde yüzlerce firma bulunduğunu anlatan Dönmez, “Sektörün ne standardı ne de alt yapısı var. Bizi bağlayan bir konuda karar alındığında devletin danışacağı bir kuruluş yok. Bütün bunlardan yola çıkarak bir dernek kurma kararı aldık. Sektörün yeni standartları biraz katı olacak. İnsanları internetten alışveriş yapmaya yönlendirmek için çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

HABER 4

İSTANBUL.COM’A YUNANLILAR’DAN 1 MİLYON DOLAR

İstanbul hakkında ihtiyaç duyulabilecek bilgileri sunan istanbul.com’a Yunanlılar milyon dolarlık teklif yaptı

İstanbul.com Genel Müdürü Canan Erdoğan, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesiyle siteye olan ilginin arttığını söyledi.

Erdoğan, “Dönem dönem satın alma konusunda kamu kurumlarından teklifler alıyoruz. Bunların arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı da var. Ancak, sitenin özel sektörde daha başarılı olacağına inandığımız için satmayı düşünmedik” dedi.

Satın alma için 3 ayrı Yunan grupla görüşmeleri olduğunu söyleyen Erdoğan, “ABD’den de dönemsel olarak isteyenler oluyor. 1999’da sadece İstanbul.com ismine 1 milyon dolara yakın para teklif edildi. Proje geliştirilecek, sinerji yaratacak ortaklıklara açığız” dedi.

Yurtdışından bir şirkete marka ölçümlendirmesi yaptırdıklarını kaydeden Canan Erdoğan, “Son bir yılda 300 bin doların üzerinde yatırım yaptık. Site için 23 kişi sürekli çalışıyor. 250 bin üyemiz var. Sitenin değeri 10 milyon doların üzerinde.”

RÖPORTAJ

Virüsler, casus yazılımlar ve ‘hacker’ların gölgesinde yaşadığımız sanal dünyada, internet güvenliği önemli bir sorun.

Kurumlara bu alanda danışmanlık hizmeti veren Tictronik Ltd. Şti’nin Genel Müdürü Faruk Kekevi ile internet güvenliğini konuştuk.

SİTE 1

Futbolda takım oyununu mu seversiniz yoksa sahanın yıldızı olmayı mı? Adidas sizleri www.senhangitaraftasin.com web sayfasından takımınızı seçmeye davet ediyor.

‘Her kahramana bir takım gerek!’ sloganı ile yola çıkan Predator F.C. takımı, liderlik, kararlılık, strateji, takım çalışması ve bireysel beceri ilkeleriyle erişilmek istenen mükemmeliyeti temsil ediyor.

+F50 TUNIT takımı ise, bireysel yetenek, gösteriş ve hız özellikleriyle bütünleşiyor ve ‘Her takıma bir kahraman gerek!’ sloganını benimsiyor.

www.senhangitaraftasin.com adresine giren futbolseverler, Adidas’ın Temmuz ayında İspanya’da düzenleyeceği futbol organizasyonda, dünyaca ünlü futbol yıldızlarıyla takım arkadaşı olarak maç yapma fırsatı bulacaklar.

Gençler, Michael Ballack, David Beckham, Kaká,  Juan Román Riquelme, Lionel Messi, Arjen Robben, Lukas Podolski ve Fred gibi yıldız futbolcuların da katılacağı karşılaşmada, Predator ve F50 kulüpleri için mücadele edecekler.

http://www.senhangitaraftasin.com

SİTE 2

Dünyanın en büyük arama motoru Google’ın logosu çeşitli özel günlerde değişiyor ve özel günleri simgeler hale geliyor. Peki bundan neden Türkiye mahrum kalsın. İşte bu amaçla ‘Google Bize Logo Yapsana’ adlı bir site açıldı. Sözü fazla uzatmadan kendilerine verelim:

“Google’ı seviyoruz, kullanıyoruz, kullanmaya teşvik ediyoruz. Kısacası Google’cım senin hoşuna gidecek her şeyi yapıyoruz ama bu, son zamanlarda iyice artan kıskançlığımızı engellemiyor.

Google Türkiye olduğun günden bugüne kadar bizim için, bize özel bir logo yapmadın. Diğer ülkeler için boy boy değişik değişik logo yapıyorsun ama Grup Vitamin’in bir şarkısında dediği gibi ‘Ellere var da bize yok mu?’

Google.com.tr’ye tıkladığımızda karşımızda Atatürk’ün olduğu, 23 Nisan’ın kutlandığı, Eurovision birinciliğimizi hatırlayan, 17 Ağustos’ta saygıyla siyahlara bürünen, Galatasaray’ın UEFA kupasını kaldırdığı güne özel, Fenerbahçe’nin 100. yılını kutlayan logolar istiyoruz!”

http://www.googlebizelogoyapsana.com

OYUN ANONSU

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.

Şimdi sırada tarih öncesi döneme paralel bir dünyada geçen farklı bir oyun var.

Devasa boyutlardaki dinozorları yönetip, onların olağanüstü tahribat gücünü düşmanlarımızın üzerinde kullanacağımız Paraworld adlı bu oyuna gelin yakından bakalım.

OYUN

PARAWORLD – SAVANNAH

Paraworld, tarih öncesi döneme paralel bir dünyada geçiyor. Northlands, Jungle, Savannah, Ice Wastes ve Lava olmak üzere 5 farklı bölgede geçen oyunda 15 adet harita bulunuyor.

Bu haritaların üzerlerinde yaşayanlar yine arkaik dönemden kalma yaratıklar. Öyle ki oyunda bir çok dinazor türünü görebileceğiz.

Hatta bununla da yetinmeyip, devasa boyutlardaki dinozorları yönetip, onların olağanüstü tahribat gücünü düşmanlarımızın üzerinde kullanacağız. Bu ürkütücü hayvanları yönetmenin oldukça keyifli olacağı kesin gibi görünüyor.

Oyunda 3 adet seçilebilecek ırk bulunuyor. Bunların her biri için farklı campaign görevleri bulunuyor.

Komutamız altına verilmiş 7 adet kahraman olacak. Şüphe yok ki bu kahramanlar görevlerde kilit isimler olacaklar. Onların özel yetenekleri, zor durumlarda oldukça işimize yarayacak.

Ayrıca özel bir takım yeteneklere sahip olanlar sadece kahramanlar olmayacak. Normal askeri birimlerimizinde kendilerine özel yetenekleri olacak. Aksi halde oyunda bulunan dev ünitelerin karşısında hiç bir şanşları olmazdı.

http://www.sunflowers.de

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, TeknoKolik Harbiye Mağazası.

Şimdi TeknoKolik Harbiye Mağazası Müdür Yardımcısı Serkan Günal, bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Datron TWA Dizüstü Bilgisayar 1369 Dolar
Acer F-19 LCD TV                       799 Dolar
Sony CyberShot DCS-T10            389 Dolar

http://www.teknokolik.com.tr

KİTAP

Yeni başlayanlar için bilgisayar, kapalı bir kutu gibidir. Neyi nerede bulacağınız, neyi nasıl yapacağınız konusunda karışık duygular içindesinizdir.

Bilgisayara yeni başlıyor ve bu dünyaya yeni adım atıyorsanız, en iyisi konu hakkında bilgilenmek için bu alanda yazılmış kitaplara göz atmaktır.

Hayrettin Üçüncü’nün Alfa Kitap’tan çıkan ‘Yeni Başlayanlar İçin Bilgisayar’ adlı kitabı, tam da bu alandaki ihtiyacı gidermeye yönelik.

Kitap, öncelikte bilgisayarın donanımlarını ayrı ayrı tanımanız için bilgisayara temel bir giriş yapıyor. Monitör, klavye, fare, sabit disk, işlemci, bellek, modem, ses kartı, TV kartı gibi pek çok donanımın özellikleri kitapta tek tek anlatılıyor.

Dünyada kişisel bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows XP üzerinden giderek, bilgisayarınızdaki işletim sistemi ve Office 2003 yazılımıyla neler yapabileceğiniz kitapta detaylarıyla anlatılıyor. En iyi yanı da bu anlatımların grafiklerle desteklenmiş oluşu.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.

TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.

Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere! Hoşçakalın!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Deniz Bayrak
Grafik: Osman Demir
Seslendirme: Meliha Çelik
Kamera: Ömer Açıkgöz-Turgut Ural
Kamera Asistanı: Burak İşman Şahin
Mali İşler: Rasih Balevi
Ulaşım: Fevzi Güneş
Yönetmen: Melih Bayram Dede

2007 – TV NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir