TechnoLogic – 15. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in onbeşinci bölümünü BURAYA TIKLAYARAK izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapan TV Net’in frekans bilgileri için bakınız: http://www.tvnet.tv.tr/

———-

T e c h n o L o g i c   –  1 5

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.

Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.

TechnoLogic başlıyor!

HABER 1

İNTERNETTE SAHTE KREDİ KARTI PAZARI BÜYÜYOR

İnternet dünyasının önde gelen anti-virüs yazılım şirketi Symantec tarafından yayınlanan araştırmaya göre, 1 ila 6 dolar ödeyerek, şifreleriyle birlikte sahte ama geçerli bir Amerikan kredi kartına sahip olmak mümkün.

Araştırmaya göre, bir İngiliz kredi kartına sahip olabilmek içinse elinizi cebinize atmak zorundasınız. Sahte İngiliz kredi kartının fiyatı 2-12 dolar arasında değişiyor.

Amerikan usulü tam kimliğin, yani banka hesabı, kredi kartı, doğum tarihi ve sosyal güvenlik numarası satın almanın bedeli de 14 ila 18 dolar.

Symantec, internet hırsızlığı kapsamında, banka hesaplarının da satıldığını belirledi. Öyle ki, 9 bin dolar bulunan bir banka hesabı, 300 dolara satılıyor. 29 bin adresten oluşan bir liste, aşağı yukarı 5 dolara gidiyor.

Symantec, sanal dünyada en fazla bilgi hırsızlığının, Amerikan sitelerinde yapıldığına da işaret etti.

Bilgisayar korsanlarınca “hack”lenerek dışarıya spam ve virüs gönderen bilgisayar sayısının ise geçen yıl, yüzde 30 arttığı belirlendi.

HABER 2

PARDUS LINUX’UN KARDEŞİ BATAKLIK KEDİSİ ADIYLA GELDİ

Adını neslinin tükenip tükenmediği hâlâ netlik kazanmayan Anadolu Parsı’ndan alan Pardus işletim sistemine kardeş geldi. Anadolu Parsı’nın kardeşi yine nesli korunmaya muhtaç bir dostumuz olan Bataklık Kedisi.

TÜBİTAK tarafından Linux tabanlı geliştirilen açık kaynak kodlu işletim sistemi Pardus’un yeni sürümü ‘Felis Chaus’ adıyla çıktı.

Pardus tek bir CD üzerinde geliyor, ortalama 25-30 dakika içerisinde bilgisayarınıza kuruluyor ve bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılımı da içeriyor.

Bir diğer işletim sisteminde ‘ayrıca para ödeyerek’ satın almak zorunda kalacağınız ofis, İnternet, çokluortam, oyun ve grafik uygulamalarının özgür alternatiflerini Pardus 2007 içinde barındırıyor.

Pardus’u yüklediğinizde sisteminizde CD ve DVD yazıcı, gelişmiş grafik ve resim düzenleme aracı, görüntü ve ses oynatıcıları ve çok sayıda oyun kurulu geliyor. Tüm bu uygulamalara ek olarak, Pardus depolarında bulunan ve sayıları her geçen gün artan 1500 kadar yazılım, kullanıcılara geniş bir uygulama yelpazesi sunuyor.

Pardus 2007 İngilizce, Türkçe, Almanca ve Hollandaca dillerini kurulum aşamasından masaüstü ortamına kadar destekliyordu. Şimdi Pardus 2007.1, Brezilya Portekizcesi’ni de baştan sona destekliyor.

HABER 3

İNTERNET KULLANICILARINA FBI’DAN ÖNEMLİ ÖNERİLER

Rusya ve Doğu Avrupa’daki siberkriminal şebekeler, ABD’deki bireysel emeklilik ve hisse senedi hesaplarına girerek, on milyonlarca dolar yağmaladılar. 

Kullanıcıların bilgisayarlarına özel programlarla gizlice sızan siberkriminallerin vurulan her tuşu kaydettiklerini belirten FBI uzmanları, bilgisayar korsanlarının kurbanları arasında e-ticaret müşterilerinin de bulunduğunu kaydettiler.

FBI’ın siber suçlar bölümü Başkan Yardımcısı Shawn Henry bu tip internet hırsızlıklarının kurbanı olmamak için şu önlemlere dikkat çekiyor:

– Mali işlemlerinizi yaparken her zaman güvenli bir bilgisayar kullanın.

– Bir otele, bir havaalanına veya bir internet kafeye gittiğinizde her zaman risk altında olduğunuzu farzedin.

– Online mali işlem yaptığınız kuruluştan gelen ve mali işlemlerinize onay veren kişinin siz olduğunuzu gösteren raporu yakından inceleyin.

– Kullanıcı şifrenizi sık sık değiştirin ve seyahat ederken şifrenizi her 10 saniyede bir değiştiren özel bir program kullanın.

– Kendi kullandığınız bilgisayarın bir antivirüs programı bulunduğundan emin olun.

HABER 4

MICROSOFT OFFICE’IN 2007’Sİ SATIŞTA

2007 Microsoft Office sisteminin Mart ayı başından itibaren Türkçe sürümüyle raflardaki yerini almaya başladığı bildirildi. 

Microsoft’tan yapılan açıklamada, şirketin büyük bir yatırım ve geliştirme süreci sonucunda 30 Ocak 2007’de piyasaya sürdüğü 2007 Microsoft Office sisteminin, ilk günden itibaren kullanıcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılandığı belirtildi.

Microsoft’un başlattığı ”Office Ready” programı çerçevesinde 2007 Microsoft Office sistemi, Casper, Vestel, Beko, Exper, Aidata, Escort, Crea, Inselberg ve Pegasus marka yeni PC’lere 2 aylık deneme sürümü olarak önceden imaj halinde yüklenebiliyor. Böylelikle 2007 Microsoft Office sistemi almak isteyen kullanıcılar, yeni PC ile beraber artık 2007 Office yazılımını Medyasız Lisans Paketi olarak alabiliyor.

Microsoft Office Ready programı kapsamında satıcılar, işletmelere yönelik 2007 Microsoft Office sistemi paketlerini tüm yeni kurumsal PC’lere yüklüyor. Küçük bir işletme, yeni bir PC aldığında beraberinde 2007 Microsoft Office sistemi de geliyor. Kullanıcı sadece satın aldığı Medyasız Lisans Paketindeki ürün şifresi ile ürünü aktive ediyor.

Office Ready programı kapsamına ürünün Basic, Small Business veya Professional sürümlerinden birine sahip olunabiliyor. 2007 Microsoft Office sistemi paketini yeni PC’lerle almayı tercih etmeyen kullanıcılar ise 60 günlük bedava deneme sürümünden faydalanabiliyor. Bu kullanıcılar 60 gün sonunda isterlerse, Medyasız Lisans Paketini alarak tam ürüne geçebiliyor.

RÖPORTAJ

Dünyanın ve Türkiye’nin ilk mobil hukuk bilgi bankası olan CepHukuk, Hukuk Programları Ltd. Şti. tarafından piyasaya sürüldü.

Hukuk Programları Ltd. Şti. Genel Müdürü Fikret Üregen’le hukuk yazılımlarını ve hukukçulara büyük kolaylık sağlayan CepHukuk’u konuştuk.

SİTE 1

Televizyon dizilerine tutkunsanız, sevdiğiniz dizilerin ne zaman yayınlanacağını, konusunu, dizi hakkında eleştirmenlerin yorumlarını derli toplu olarak bulacağınız Diziler.com’a davetlisiniz.

Ulusal kanallarda yayınlanan onlarca dizinin yapımcısından yönetmenine, kameramanından ışıkçısına kadar tüm kadrosuna yer veren sitede, bu kadroların özgeçmişleri ve bugüne kadarki tüm eserlerini görebilmek mümkün.

Dilerseniz dizilere yorum yaparak, dizinin olumlu ya da olumsuz puanlarına katkı sağlayabilirsiniz. E öyle ya; sevmediğiniz bir dizinin yüksek puanlar almasını ve ekranları fazladan meşgul etmesini istemezsiniz değil mi?

Diziler.com’da sevdiğiniz dizilerin video kayıtlarını kısa da olsa izleme olanağınız var. Zaten internet sayesinde dizilerin kaçması neredeyse imkansız hale geldi. Youtube’a göz attığınızda bir çok dizinin kayıtlarını bulabilirsiniz.

http://www.diziler.com

SİTE 2

İnternette doğru içeriğe ulaşmak için en çok kullandığımız araç arama motorları. Bizi doğru bilgilere götüren arama motorlarının yanı sıra, sağlıklı bilgiler bulabileceğimiz sitelere ihtiyaç var.

Sayısız sitenin bulunduğu internette bilgi deposu siteler bulmak pek de kolay değil. İşte bilgi deposu olan sitelerden birini biz sizin için araştırdık ve bulduk. 

BilgiPortal.com adresinden ulaşılan bu sitede dijital fotoğrafçılıktan programlamaya, turizmden sağlığa, burçlardan hukuka kadar pek çok değişik alanda detaylı makaleler yer alıyor.

Ağustos 2006’da yayına başlayan BilgiPortal.com’da 47 aktif editör görev alıyor. Sitedeki makale sayısı ise binin üzerinde.

İnternetteki bu bilgi deposunun gelişmesi için dilerseniz sizler de katkıda bulunabilirsiniz. Kaynak ve yazar belirtilerek gönderilecek makaleler sitenin zenginleşmesine ve bilgi arayanların doğru bilgiye ulaşmasına katkı sağlayacak.

http://www.bilgiportal.com

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.

Şimdi sırada futbolseverlerin beğenisini kazanan, oldukça hareketli bir futbol oyunu var.

Dünyaca ünlü futbol takımlarından birini seçerek sanal ortamda futbol keyfini doyasıya yaşayabileceğiniz Winning Eleven adlı bu oyuna gelin yakından bakalım.

OYUN

PlayStation 2 tutkunlarının vazgeçilmezlerinden biri olan Winning Eleven adlı futbol oyununun onuncu serisi, en az diğer futbol oyunları kadar heyecan verici.

Winning Eleven’ın dokuzuncusundaki gibi oyunun kapağında Japonya Milli Takımı’nın yıldız Nakamura ve Brezilya’lı teknik direktör Zico yer alıyor.

Nakamura ve Zico’nun bulunduğu olağanüstü bir demoya göz attıktan sonda oyunun menüsüne ulaşılıyor.

Bu zevkli oyunun en önemli eksilerinden biri Japonca oluşu. Kısa İngilizce açıklamalar da olmasa, oyunun içinden Japonca bilmeden çıkmak neredeyse imkânsız.

Oyunda kendi futbol takımımızı ve rakip futbol takımımızı seçiyor ve zevkli bir mücadeleye başlıyoruz. Dünyaca ünlü birçok futbol takımını oyunda görebilmek ve yönetebilmek mümkün oluyor.

Oyunu zevkli hale getirmek ve keyif almak, sizin becerinize kalmış.

http://www.konami.jp/gs/game/we10

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, MegaVizyon Ümraniye Mağazası.

Şimdi MegaVizyon’dan Hayrullah Öztürk, bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

SonicGear Sonata 1000                     150 YTL
 
JWIN USB-5700 Oyun Seti                49 YTL
 
Sky-Pal SK-972MV Kulaklık             15 YTL

http://www.megabilgi.com

KİTAP

Evrensel ve Türkiye’ye özgü 200?den fazla makale içeren Türkiye Bilişim Ansiklopedisi, bilişim teknolojisinin neredeyse gündelik bir hızla ürettiği yeni kavram ve sözcükleri Türk toplumuna Türkçe kavramlar ve sözcüklerle anlatma ve tanıtma amacıyla hazırlandı.

Türkiye Bilişim Vakfı ile Papatya Yayıncılık’ın ortak projesi sonucu ortaya çıkan Türkiye Bilişim Ansiklopedisi, Tuncer Ören, Tuncer Üney ve Rifat Çölkesen’in emeğinin ürünü.

Projeye Türkiye bilişimi ile ilgili kavram ve konular üzerinde uzman yüzlerce bilişim uzmanı katkıda bulundu.

Ansiklopedide Türkiye’de İnternet ve hukuk, bilgi toplumuna yönelik düzenlemeler, kurumlar, kurumsallaşan etkinlikler, Türkiye’de bilişimin tarihi gibi Türkiye’ye özgü 60’ın üstünde kavram da bulunuyor.

Uzun süren yoğun çalışma sonucu ortaya 220’yi aşkın madde hakkında yazılmış makalelerden oluşan 1400 sayfalık özgün bir ansiklopedi çıktı. Bu aynı zamanda Türkiye’deki yetişmiş bilişim elemanlarının niteliğini gösteren bir yapıt.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.

TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.

Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere! Hoşçakalın!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Deniz Bayrak-Emrah Alsaç
Grafik: Osman Demir
Seslendirme: Meliha Çelik
Kamera: Ömer Açıkgöz-Turgut Ural
Kamera Asistanı: Burak İşman Şahin-Kübra Durkaya
Mali İşler: Rasih Balevi
Ulaşım: Mehmet Altuntaş-Fevzi Güneş
Yönetmen: Melih Bayram Dede

2007 – TV NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir