TechnoLogic – 14. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in ondördüncü bölümünü BURAYA TIKLAYARAK izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapan TV Net’in frekans bilgileri için bakınız: http://www.tvnet.tv.tr/

———-

T e c h n o L o g i c   –  1 4

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.

Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.

TechnoLogic başlıyor!

HABER 1

MICHAEL DELL YENİDEN DELL BİLGİSAYAR’IN BAŞINA GEÇTİ

Michael Dell, ismini taşıdığı şirketinin başına üç yıl aradan sonra yeniden geçti. Şubat ayının başında Dell’in dümenini yeniden eline alan Michael Dell, ilk iş olarak şirket çalışanlarına bir ileti gönderdi.

Mesajda 2006 yılı ikramiyelerinin iptal edildiği, maliyetleri düşürmek amacı ile kendisine bağlı 20’den fazla üst düzey yöneticinin sayısının 12’ye indirileceği belirtiliyordu. Ayrıca Dell, şirketin son yıllardaki performansının hayal kırıklığı yarattığını, bu durumun kabul edilemez olduğunu belirterek önümüzdeki birkaç yıl Dell’in başında olacağını açıkladı.

Dell, 2004 yılında ise şirketin yönetim kurulu başkanlığını Kevin Rollins’e bırakmıştı. 2004 yılına dek doğrudan satış yöntemi ile PC pazarında liderliğe yükselen Dell’in son üç yıl içindeki satışları hızla azaldı.

Dell’in 2006 yılının özellikle son üç aylık döneminde küresel pazar liderliğini Hewlett-Packard’a kaptırması bu şirkette Rollins devrinin sona ermesine neden oldu.

2006 yılının son üç aylık dönemi HP’nin 2000 yılından bu yana en iyi dönemi olurken aynı dönem içinde Dell’in satışları yüzde 9 geriledi. Böylece bu dönemde HP’nin küresel payı yüzde 18.1’e yükselirken, Dell’in payı yüzde 14.7’ye indi.

HABER 2

İNTERNET DEVİ GOOGLE’A 1 MİLYAR DOLARLIK TAZMİNAT DAVASI

Amerikan televizyon ve sinema grubu Viacom, arama motoru Google ve ona bağlı YouTube sitesini korsanlıkla suçlayarak, 1 milyar dolarlık tazminat davası açıyor.

MTV ve Comedy Central gibi TV kanallarıyla Paramount gibi film stüdyolarını bünyesinde barındıran Viacom grubu, aylardır süren müzakerelerden sonuç alamaması üzerine tutumunu sertleştirerek, dava açmayı kararlaştırdı.

Viacom, geçen ay başında ültimatom çekerek, YouTube’de yayınlanan 100 bin korsan müzik ve görüntü parçasının kaldırılmasını istemişti. YouTube bu isteğin ancak bir kısmını karşılayabildi, çünkü internet kullanıcıları her gün siteye yeni parçalar yüklüyor.

Viacom’a göre, şirkete ait müzik ve filmlerden alınan yaklaşık 160 bin klip, YouTube’de en az 1. 5 milyar kez izlendi. Viacom, 1 milyar dolar tazminatın yanısıra Google ve YouTube’un istikbalde de telif haklarını ihlal etmesini önleyecek tedbirler alınmasını talep ediyor.

Google’un başı ayrıca birçok yayınevi ile de dertte. Google’un dünya kitaplarını sayısal ortama aktarma projesine itiraz eden yayıncılar, mahkemelere başvurmuş bulunuyor. Bazı basın grupları da Google’u izinsiz haber kullanmakla suçluyor. Nitekim Google, Belçika’da Fransızca yayınlanan gazetelerin açtığı davayı kaybetti.

HABER 3

MYNET ELEKTRONİK POSTA KAPASİTESİNİ 5 GB’A ÇIKARDI

Türkiye’de internet üzerinden iletişimin büyük çoğunluğu Mynet’in sunduğu elektronik posta hizmeti ile sağlanıyor. Mynet kullanıcıları günde ortalama 1 milyon 250 bin elektronik posta gönderiyorlar. Bu yoğun trafik içerisinde kullanıcıların daha özgür olması için Mynet, elektronik posta kotasını 5 GB’ye çıkardı.

Kapasite artırımı ile Mynet üyeleri,  gelen elektronik postaları uzun süre silmeden posta kutusunda tutabiliyor. Bu elektronik postaları önem atfedilen belgelerse 250 MB boyutu olan ‘Dosya Deposu’nda saklanabiliyor; istenilen yerden ve zamanda ulaşılabiliyor.

Yeni içerik filtreleme sistemiyle istenmeyen elektronik postaların ve virüslerin Mynet kullanıcılarının posta kutusuna girişi engelleniyor. Bu elektronik postalar bir süreliğine ‘Süzgeç Klasörü’nde saklandıktan sonra siliniyor. Tespit edilen istenmeyen elektronik postalar ise sisteme girişi otomatik olarak engelleniyor.

Mynet’in kapasite artırımının yanı sıra bir başka yeni uygulama ise, yine ücretsiz verilen POP3 desteği. Kullanıcılar böylece Mynet elektronik posta ile her yerden iletişim özgürlüğüne kavuşuyor. Ayrıca kullanıcı cep telefonundan da tüm elektronik postalara kolayca ulaşabiliyor.

HABER 4

İNTERNETİ EN ÇOK GENÇLER VE VARLIKLI AİLELER KULLANIYOR

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre genç nesil, varlıklı aileler ve yüksek tabakadaki insanlar interneti fakir, yaşlı ve düşük tabakadaki insanlara göre daha fazla kullanıyor.

Televizyon ve internet kullanmayan insanlara ise bu yayın organlarındaki reklam ve diğer mesajlar ulaşmıyor.

Ulusal İstatistik Örgütü’nün yayınladığı bir rapora göre cep telefonu, dijital televizyon ve internet kullanımı, kişinin yaşı, maddi durumu ve eğitim seviyesi ile doğrudan bağlantılı.

İngiltere’de her 12 evden birinde internet bağlantısı yok, cep telefonu kullanılmıyor ve dijital televizyon bulunmuyor. 50 yaşının üzerindeki çoğu kişi ise bilgisayar kullanmayı bilmiyor.

Yüksek gelir seviyesine sahip her 10 evden 9’unda internet erişimi varken, bu oran düşük gelir seviyeli ailelerden yüzde 20 oranında fazla. Üniversite mezunları da, vasıfsız kişilere göre dört kat daha fazla interneti kullanıyor.

Rapora göre internet kullanan ailelerin oranı 1998 yılında sadece yüzde 10 iken, bu rakam 2006 yılında yüzde 55’e yükseldi. Yaşı 55-65 arasında olan internet kullanıcılarının oranı 1998 yılında yüzde 30’dan 2006 yılında yüzde 52’ye yükseldi.

RÖPORTAJ

Geçtiğimiz haftalarda yerli oyun üreticisi Eurosoft Genel Müdürü Fatih Karcı ile Türk oyun sektörünü konuşmuştuk.

Bu hafta ise, Eurosoft’un oyun grafiklerinin tasarımını yapan ve yurtdışında da pek çok başarılı oyun projesinde rol alan Oğan Kandemiroğlu ile, Eurosoft’un birlikte geliştirdikleri projeleri konuştuk.

SİTE 1

Herhangi bir şehirdeki binaların arama yapılarak bulunabildiği ve binaların grafiksel çizimiyle teknik detaylarına ulaşılabildiği görkemli bir siteyle karşı karşıyayız.

Dünyadaki yüksek binalar ve gökdelenlerle ilgili bilgi ve grafiklerin bulunduğu bu sitede, gelecekte yapılacak olan binalar hakkında da ayrıntılı bilgiler bulunuyor.

Örneğin İstanbul diye arama yaptığımızda İstanbul’daki en yüksek binalar hemen listeleniyor. Gelecekte yapılacak olanların da sıralandığı bu listede ilk sırada 2009’da bitecek olan Dubai İstanbul Towers 1, ikinci sırada 2008’de bitecek olan Diamond of İstanbul, üçüncü sırada 2008’de bitecek olan Dubai Towers-Istanbul 2, dördüncü sırada 2009’da bitecek olan Sabancı Center 3 yer alıyor.

Sitedeki kayıtlara göre şu an İstanbul’un en yüksek binası 1996’da yapılan 181 metrelik İş Bankası Tower 1. Ardından yapılması planlanan 146 metrelik Merkez Bankası, bu yıl tamamlanacak olan 170 metrelik Şişli Plaza, 2000 yılında tamamlanan 168 metrelik Tekstilkent Plaza 1 ve 2 geliyor. Diğer binalar için siteyi ziyaret etmenizde yarar var.

http://www.skyscraperpage.com

SİTE 2

KolayCevap.com, merak ettiğiniz sorulara gerçek insanlardan gerçek yanıtlar alabileceğiniz bir site. Siteye aklınıza gelen her konuda soru ekleyebilir, eklediğiniz sorulara gelen cevapları okuyabilir ve cevapların içlerinden en iyi cevabı seçebilirsiniz.

Sitede sadece soru sormakla yetinmiyor, bildiğiniz konulardaki soruları cevaplayarak da insanlara yardımcı olabilirsiniz. Eğlenceli bir üslübun hâkim olduğu sitede sorduğunuz soruların ciddi olması da gerekmiyor. Eğlenceli sorularınıza eğlenceli eğlenceli sorularınıza eğlenceli cevaplar alabilirsiniz.

KolayCevap.com’da ‘Logar kapakları neden genelde hep yuvarlak olur?’, ‘Neden insanlar birbirlerine sarılınca sağa-sola sallanırlar?’, ‘İlk görüşte aşk olur mu?’, ‘Hamam böceğinin gözüne sabun kaçar mı?’ gibi pek çok ilginç soruya cevap bulunabiliyor.

KolayCevap.com’da iki ay gibi kısa bir sürede gelen 9 bin 798 soruya karşılık 115 bin 145 cevap verilmiş durumda, hatta cevap sayısı artmaya devam ediyor.

İçeriğini tamamen kullanıcıların oluşturduğu KolayCevap.com’da gelen soru ve cevaplar editör kontrolünden geçmeden yayınlanıyor. Rahatsız edici bulunan soru ya da cevaplar, kullanıcılar tarafından rapor edilerek otomatik olarak silinebiliyor.

http://www.kolaycevap.com

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.

Şimdi sırada genetik yönden mutasyona uğratılmış bir süper asker olarak görev alacağımız heyecanlı bir oyun var.

Küçük dostlarımız için pek de uygun olmayan bu oyunda, düşman askerleri ve siber savaşçıları yok etmekle görevliyiz.

Gelin şimdi bu oyuna yakından bakalım.

OYUN

İngiltere’de en çok satan ikinci çizgi roman olan Rogue Trooper’ın bir uyarlaması olan oyun tamamen fantastik bir dünyada geçiyor.

Bitmek bilmeyen savaşların sebep olduğu çevresel feleketlerin tüketiği bir yer olan Nu gezegeninde hava o kadar kirlenmiştir ki insanlar oksijen soluyabilmek için gaz maskesi takarak yaşamak zorundadırlar.

Oyunumuzun kahramanı Rogue Trooper ise genetik yönden mutasyona uğratılmış bir süper askerdir. Genetik farklılığı sayesinde, Nu gezegeni atmosferini maske olmadan doğrudan soluyabilen birisi haline gelmiştir.

Oyunumuz sıcak çatışmaların yanında gizlilik ve pusu kurma da gerektiren bir aksiyon.

Genetik yönden mutasyona uğratılmış bir süper asker olarak görev alacağımız bu heyecanlı oyunda tek başımıza karşısındaki büyük ordu North Republic’i yok etmekle görevliyiz.

Özellikle yakın mesafelerden gizlice yaklaştığımız düşman askerini, özel ölüm tekniklerimiz sayesinde kısa sürede etkisiz hale getireceğiz.

http://www.roguetrooper.com

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Vatan Bilgisayar Topkapı Mağazası. Şimdi Vatan Bilgisayar Topkapı Mağazası Reyon Şefi İlker Yağcılar, bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Samsung 970P Siyah Monitör   371 Dolar

Escort COVAT 022 Bilgisayar 849 Dolar

Toshiba Qusmio G30-194       4999 Dolar
(1599 Dolarlık Portege R200 hediye)

http://www.vatanbilgisayar.com

KİTAP

El kameralarının yaygınlaşması, anıları fotoğraf yerine video olarak saklamamızı sağladı. Buna Youtube gibi video paylaşım siteleri de eklenince, video çekim ve kurgu işini öğrenmek kaçınılmaz oldu.

Mikail Kartal tarafından yazılan ve Pusula Yayıncılık’tan çıkan Media Studio Pro ile Dijital Kurgu adlı kitap, oldukça zevkli fakat kullanıcıya çok zor gibi görünen bilgisayarda video işlemeyi açıklamak için yazılmış önemli bir başvuru kaynağı niteliğinde.

Dijital kurgu konusunda sayısız projeye imza atmış olan ve halen bu konuda dersler vermeye devam eden Mikail Kartal, bilgi ve deneyimlerini bu kitapla okurlarıyla paylaşıyor.

Bu kitap ile dijital video işleme konusunda önemli bir eksiklik gideriliyor. Bu kitap sayesinde, kameralarınızla elde ettiğiniz görüntüleri hiçbir zorluk çekmeden işleyip VCD hatta DVD haline getirebilir, dilerseniz popüler video paylaşım sitelerine yükleyebilirsiniz.

Ayrıca kitapta ve ek olarak verilen CD’de, bulacağınız onlarca resim ve örnek uygulama ile teorik bilginin yanı sıra yapılmış pratikleri de görme olanağı bulacaksınız.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.

TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.

Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere! Hoşçakalın!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Deniz Bayrak-Emrah Alsaç
Grafik: Halil Dereli
Seslendirme: Meliha Çelik
Kamera: Ömer Açıkgöz-Turgut Ural
Kamera Asistanı: Burak İşman Şahin-Kübra Durkaya
Mali İşler: Rasih Balevi
Ulaşım: Mehmet Altuntaş-Fevzi Güneş
Yönetmen: Dinçer Çağlarca

2007  TV NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir