TechnoLogic – 11. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in onbirinci bölümünü aşağıdaki adreslerden üç bölüm halinde izleyebilirsiniz!

11. Bölüm A11. Bölüm B  – 11. Bölüm C

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapan TV Net’in frekans bilgileri için bakınız: http://www.tvnet.tv.tr

———-

T e c h n o L o g i c   –   1 1

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.

Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.

TechnoLogic başlıyor!

HABER 1

GÖRÜNTÜLÜ TELEFON İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Cepten sinema ve televizyon izleme olanağı sağlayacak olan üçüncü nesil cep telefonları şebekesi için sona yaklaşıldı.

Bakanlar Kurulu kararı ile 3. nesil telefon için 6 ay içinde ihaleye çıkılacak. İhalede 4 işletmeciye 20 yıl süreyle yetki verilecek. İhaleyi kazanan işletmeci firmalar görüntülü telefon devrini başlatacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile A lisansı için 252 milyon euro, B lisansı için 224 milyon euro, C lisansı için 196 milyon euro, D lisansı için 140 milyon euro bedelle 6 ay içinde ihaleye çıkılacak.

3. nesil şebeke yayına geçtiğinde görüntülü telefon görüşmesinin yanısıra, futbol karşılaşmalarını, filmleri ya da dizileri cep telefonlarından izleme hayali gerçek olacak.

3. nesil şebeke lisanslarının verilmesinin geciktiği yönünde sık sık eleştirilen getiren Türkiye’deki GSM operatörleri, kararı sevinçle karşılarken, bu sistem için hazırlıklarına şimdiden başladı bile.

HABER 2

ABD’Lİ ÜNİVERSİTEYE GÖRE WIKIPEDIA KAYNAK DEĞİL  
 
Vermont eyaletinin tanınmış üniversitelerinden Middlebury College’ın tarih bölümü öğrencileri, artık kaynak olarak internet ansiklopedisi Wikipedia’yı kullanamayacak.

Tarih Bölümü yönetimi, öğrencilerinin popüler internet ansiklopedisini fikir vermesi için kullanmaya devam edebileceklerini, ancak ödevlerinde ve tezlerinde bilimsel bir kaynak olarak kullanamayacaklarını açıkladı.

Tarih Bölümü Profesörü Neil Waters, “Wikipedia araştırmaya başlamak için ideal bir yer ancak bitirmek için kesinlikle değil.” diye konuştu.

Öte yandan internetin en büyük elektronik ansiklopedisi Wikipedia yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle yayınını güçlükle sürdürdüğünü açıkladı. Wikimedia Vakfı başkanı Florence Devouard, “Maddi sıkıntıya en çok 3-4 ay dayanabiliriz” dedi.

Sayfalarına reklam almadan sadece kullanıcıların bağışlarıyla ayakta kalan ve milyonlarca kullanıcıya ansiklopedik bilgiler aktaran web sitesi, Wikimedia Vakfı adı altında bir internet projesi olarak sürdürülüyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page

HABER 3

MİCROSOFT’TAN KOPYA WINDOWS’LARA DESTEK YOK
 
Microsoft’un 20 Şubat’ta uygulamaya koyacağı Windows Orijinal Ürün Avantajı uygulaması ile, orijinal olmayan yazılım kullananlar artık Windows işletim sistemlerini güncelleyemeyecek.

Bu uygulama ile kullanılan Windows orijinal değilse, giriş ekranında ve sistem uygulamaları alanında 14 gün boyunca ‘sahte yazılım mağduru’ olabileceklerini vurgulayan bir uyarı görünüyor.

Kullandığı Windows’un orijinal olmadığın öğrenen kişiler işletim sistemlerinin güncellemelerini, internet üzerinden ya da orijinal yazılım CD’leri satın alarak yeniden etkin hale getirebiliyor.

Microsoft’un iş ortaklarından lisans satın alan kullanıcılar da mevcut kurulumlarını yeniden yüklemek zorunda kalmadan Windows’larını etkinleştirebiliyor.

Ayrıca kopya yazılım kullanmak, Fikir Hakları Kanunu’na istinaden, 150. 000 YTL para ve/veya 4 yıla varan hapis cezası gibi büyük hukuki riskler içeriyor.

Türkiye’de bugüne kadar 4 milyonu aşkın kullanıcı internet üzerinden Windows’larının orijinal olup olmadığını kontrol etti ve yüzde 45’i orijinal olmayan Windows kullandığı için doğrulamayı geçemedi.

http://www.microsoft.com/genuine/

HABER 4

UZAKTAN KUMANDANIN MUCİDİ TELEVİZYONSUZ ÖLDÜ

Hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından televizyon kumandasının mucidi Adler 93 yaşında öldü. Adler’in televizyon izlemekten hoşlanmadığı belirtiliyor.

Robert Adler, mühendis arkadaşı Eugene Polley ile birlikte 1956 yılında geliştirdikleri uzaktan kumanda için 1997 yılında Emmy Ödülü’ne layık görülmüştü. Adler, 58 yıllık çalışma hayatında 180’den fazla patentli buluşun altına imza attı.

Karısı İngrid Adler, yabancı bir haber ajansına yaptığı açıklamada, “Uzaktan kumanda aleti Robert’ın favori buluşu değildi. Kendisi çok televizyon izlemezdi. Okumayı severdi. Gece rüya görür, sabah kalktığında ‘bir problemi’ çözdüm derdi. Her zaman bilimi düşünürdü” dedi.

Adler, elektronik firması Zenith’de 1941’de işe girmiş 1999 yılına kadar bu firmada çalışmaya devam etmişti. Zenith firması televizyona kablo ile bağlanan uzakta kumanda aletlerini 1950 yılında geliştirildi.

Geliştirilen uzaktan kumandalar televizyona takılan telsiz araçları ile çalıştırıldı. Robert Adler’ın yardımıyla uzaktan kumandalar son şeklini aldı ve ultrasonik sinyaller kullanılmaya başlandı.

Robert Adler, İkinci Dünya Savaşı’nda ABD ordusunun iletişim sistemlerinin geliştirilmesinde de çalışmış, günümüz televizyon ve bilgisayarda uygulanan modern teknolojiye de katkılarda bulunmuştu.

RÖPORTAJ

Yazılım ve donanım alanında faaliyet gösteren Sürat Bilgisayar, İstanbul?un komuta kontrol merkezi MOBESE projesinin altyapı sağlayıcılarından biri.

Sürat Bilgisayar’ın bir çok ülkede örnek proje olarak gösterilen MOBESE’deki rolü ile, yazılım ve donanım alanındaki çalışmalarını şirketin genel müdürü Harun Şahin’le konuştuk.

SİTE 1

Kanada’nın Toronto  kentinde yapılan bir araştırmada, erkeklerin yüzde 92’si tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkadıklarını söylemiş. Ancak gelin görün ki, bu kişilerin yüzde 34’ünün yalan söylediği ortaya çıkmış.

Peki erkeklerin bu yalanları nasıl mı ortaya çıkmış. İlk etapta aklınıza gelebileceği gibi, yalan makinasıyla değil. Bu sonuca postmodern bir araştırmayla varılmış.

Lavobalara yerleştirilen gizli kameralarla, tuvaletten çıkanların kaçta kaçının ellerini yıkadığı tespit edilmiş.

Başta da belirttiğimiz gibi, erkeklerin bir bölümü ellerini yıkamasa bile, sorulduğunda yıkadığını söylemiş.

Araştırmaya konu olan web sitesini ziyaret ederek, tuvaletten çıkanların kaçta kaçının ellerini yıkayıp, yıkamadığını siz de bizzat gözlemleyebilirsiniz.

Siz de göreceksiniz ki, sonuç o kadar da iç açıcı değil!

http://washyourhands.tv

SİTE 2

Şimdilerde her ne kadar aleyhte bir gidiş sözkonusu olsa da, internet bireylerin kendilerini özgürce ifade edeceği bu yüzyılın, belki de gelecek yüzyılın en harika aracı.

İşte bu harika aracı kullanarak, kendini özgürce ifade etme ihtiyacına cevap veren bir site var karşımızda. Sitemizin adı Bombalı Pankart.

Bombalı Pankart’ta her türlü söylem, yasalar ve toplumsal değerler çerçevesinde kendine yer bulabiliyor.

Bir açıdan sanal miting olarak da nitelendirebileceğimiz bu sitede dileyenler, Hyde Park, Dilek Ağacı, İlanlar ve Savaşa Hayır bölümlerine pankart yazabiliyor.

Pankart yazabilmek için öncelikle ‘Katılın’ bölümünden giriş yapmanız ve pankartınızı yazacağınız bölümü seçmeniz gerekiyor.

Bu bölümde miting alanında gözükecek karakterinizi oluşturmanız gerekiyor. Başörtüsü, gömlek, pantolon veya şortunuzu giydikten sonra sıra mesajınızı yazmaya geliyor. Mesajınızı yazıp, miting alanındaki yerinizi de belirledikten sonra, tamamdır!

http://www.bombalipankart.com

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.

Şimdi sırada fantastik savaş sahneleriyle dikkat çeken, görevimizin dünyayı kurtarmak olduğu başarılı bir oyun var.

Oyun sevenlerin başından kalkamayacağı Spell Force 2 adlı bu oyuna gelin yakından bakalım.

OYUN

5 yıl boyunca Karanlık Elf diyarındaki iç savaş devam etti. Gölgelerin ardındaki gizemli kötülük Elf diyarında sürekli iş başındaydı. Ancak bu kötülükten çok daha fazlası ortaya çıkmak için sabırla beklemişti…

Karanlık Elf generali, Dracon savaşçıları ve Craig Un’Shallach, kötülük saçan bu gölge orduya karşı başarı ile savaştılar ama yeterli olmadı.

Kötülük o kadar güçlüydü ki yenilgi zamanı geldiğinde Craig’in kızı Nightsong’un yardım çağırmaktan başka yapabileceği birşey kalmamıştı.

Savaş insanlığa çok yakındı. Acaba gölge ordunun karanlık gücünün yıkımına ölümsüz elfler bile dayanamıyorken, insanlar bu yıkıma karşı çıkabilecekler miydi, yoksa tüm gezegenin sonu gölge imparatorluk egemenliği altına girmek miydi?

SpellForce, 2. bölümü ile çok daha fazlasını vaadediyor. Mükemmelleşmiş grafikler, orjinal bir konu, çok çeşitli ırklar, çok sayıda görev, alabildiğine iyi ve kötünün karşılaşması.

Nightsong’un dünyayı kurtarmasına ve bu büyük savaşta gölgeleri yoketmesine yardımcı olmak istiyorsanız SpellForce 2 sizi bambaşka bir dünyaya götürmek için hazır bekliyor.

http://www.spellforce.com

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport.

Şimdi Bimeks Teknoport OEM ve Yedek Parça Bölüm Yöneticisi Murat Kurtoğlu, bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Tunçmatik Güç Kaynağı             197 YTL
Nintendo Wii Sports Pack           799 YTL
US Robotics Kablosuz Adaptör    67 YTL

http://www.bimeks.com.tr

KİTAP

Pusula Yayıncılık’tan çıkan ve Alper Özbilen tarafından kaleme alınan ‘Kablosuz Ağlar’ adlı kitapta, kablosuz ağların hemen hemen tüm protokolleri hakkında bilgi veriyor.

Ağırlıklı olarak 802.11 temelli kablosuz ağ teknolojilerine ilişkin tasarım, yönetim ve güvenlik konularına yer verilen kitapta, mavidiş ve kızılötesi erişim hakkında da bilgiler bulmak mümkün.

Kitapta, erişim noktası tanımlanması, alan taraması, güvenlik açıkları ve alınabilecek tedbirler hakkında da ipuçları veriliyor.

Kitap, konu hakkında kısıtlı bilgiye sahip okurları ise güvenli ve etkin bir 802.11 ağı oluşturabilecek veya mevcut ağındaki eksikleri fark ettirebilecek bir noktaya getirebilecek içeriğe sahip.

Özellikle güvenlik konusu, kablosuz erişimin doğasından kaynaklı açıklar nedeniyle kritik bir konu olduğundan, kitap boyunca her yönüyle ele alınmış.

Kitap, 802.11 türevi erişim standartlarıyla, bu standartların bir parçası olan WEP, WPA, WPA2, 802.11x gibi güvenlik tanımlarını da içeriyor.

Yazar ayrıca WiMAX konusuna, WiFi ile kıyaslanabilecek bir altyapı hazırlamak maksadıyla ayrı bir bölümde yer verildiğini belirtiyor.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.

TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.

Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere! Hoşçakalın!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Halil Dereli-Deniz Bayrak
Grafik: Osman Demir
Seslendirme: Ercüment Sevinç
Kamera: Turgut Ural-Kadir Aslan
Kamera Asistanı: Burak İşman Şahin
Yönetmen: Dinçer Çağlarca

TV NET – 2007

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir