TechnoLogic – 101. Bölüm

Link: TechnoLogic 101

BU BÖLÜMDE NELER VAR?

  • Google, Windows’a rakip bir işletim sistemi için kolları sıvadığını açıkladı
  • Facebook’ta tatil planlarından söz etmek hırsızlara davetiye çıkarmak demek
  • Windows Live Hotmail, elektronik posta kullanıcılarını dolandırıcılıklara karşı uyardı
  • Kavi Enternasyonel Bilgi Güvenlik Sistemleri Genel Müdürü Cüneyt Kavi, güvenlikle ilgili merak edilenleri ve kullanıcıların nelere dikkat etmeleri gerektiğini TechnoLogic’e anlattı
  • Haftanın siteleri, evinizin gerçek değerini öğrenebileceğiniz Eviminfiyatı ve bilgi yapay zekâ destekli bilgi yarışması Lebdemedenleblebi
  • Kitapları ve filmleriyle bir kuşağın üzerinde önemli izler bırakan Harry Potter, şimdi de oyun olarak karşınızda
  • Gold Bilgisayar Altunizade Mağazası’ndan üç yeni dijital oyuncak!
  • Ekin Yayınevi’nden çıkan İnternet ve Pazarlama kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr

———————-

T e c h n o L o g i c – 1 0 1

HABER ANONS

Bir dönem şakası yapılan şey gerçek oldu. Google, Windows’a rakip bir işletim sistemi için kolları sıvadığını açıkladı. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

GOOGLE MICROSOFT’A KAFA TUTTU

Windows işletim sistemiyle, dünya genelindeki kişisel bilgisayarlarda, yüzde 90’lık bir pazar payını elinde tutan Microsoft, şimdi Google’la bu alanda da rekabet etmek zorunda.
Daha düne kadar internette şaka olarak dolaşan ‘Google işletim sistemi çıkarıyormuş’ haberleri bir anda gerçek oluverdi ve Google, yeni bombasını 2010’da çıkaracağını açıkladı.
Yeni başlayanlar için özetlemek gerekirse, işletim sistemleri, bilgisayarlarımızdaki donanımlar ve kullandığımız yazılımlara temel oluşturan ana yazılım olarak ifade edilebilir.
Google şimdiye kadar, arama motoru alanında liderliğini sürdürürken, ek yazılımlar ve web tabanlı servislerle varlığını sürdürmüş, işletim sistemi geliştirme niyeti olmadığını açıklamıştı.
Ancak son yıllarda yaygınlık kazanan ‘netbook’ların, daha basit işletim sistemleri gerektirmesi ve Google’ın Android adlı mobil işletim sistemi bulunması yeni bir kıvılcımı ateşledi.
Google, şimdi Android’de olduğu gibi, Google servisleriyle uyumlu çalışan basit ama daha kullanışlı bir işletim sistemini Chrome OS adıyla geliştirmek için çaba harcıyor.

HABER 2

FACEBOOK’TA HIRSIZ VAR

Türkiye ve dünyada yoğun kullanılan Facebook gibi sosyal ağlar, kullanıcılar açısından büyük riskleri de beraberinde getiriyor. Uzmanlardan gelen son risk uyarısı ise hırsızlarla ilgili.
Danimarka’da kısa adı IFKA olan bir araştırma enstitüsü tarafından yayınlanan bir rapora göre internet kullanıcılarından dörtte biri tatile ne zaman çıkıp döneceklerini Facebook’a yazıyor.
Ne yazık ki, internet kullanıcıları bu şekilde sadece yakın çevresini değil hırsızları da bilgilendiriyor ve tatilde soyguncuların hedefi olabiliyor.
Danimarka Teknoloji Konseyi’nden Jörn Gulberg, “Zaman çok değişti, artık tatile çıkarken komşunuzdan posta kutunuzu boşaltmasını istemeniz yeterli olmuyor” diyor.
Herkesin internet üzerinde herhangi bir bilgi bırakırken iki kere düşünmesi gerektiğini söyleyen Gulberg, Facebook gibi sitelere girilen bilgilere dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.
Uzmanlar, Facebook gibi sosyal ağlarda güvenlik için, aile, iş arkadaşları ve uzak tanıdıklar için farklı gruplar oluşturulmasını ve herkes için ayrı bir erişim seviyesi ayarlanmasını öneriyor.

HABER 3

E-POSTA GÜVENLİĞİ ALARMI

Windows Live Hotmail, , hotmail kullanıcılarının filtrelerinden sızan sahte e-postaları tanımasına yardımcı olmalarını hedefleyerek, “dolandırıcılık uyarısında” bulundu.
Microsoft, tüm dünyada bir günde 4,5 milyardan fazla kullanıcıyı engelleyen istenmeyen posta iletilerinden, bilgisayar kullanıcılarını korumak için yoğun bir çaba harcandığını bildirdi.
Windows Live Hotmail ekibi, son zamanlarda müşterilerden, aldıkları e-postaların gerçek olup olmadığını sorgulayan çok sayıda e-posta aldıklarını belirtiyor.
Şirket, “Adınızı, doğum tarihinizi, sigorta numaranızı, e-posta kullanıcı adınızı ve kişisel bilgilerinizi soran bir e-posta, kimden gelirse gelsin, kötü amaçlıdır” uyarısında bulunuyor.
Kişisel bilgileri isteyen e-postalara karşı dikkatli olunması isteyen Microsoft, bu tür bir e-postaların cevaplanmaması ve içindeki bağlantıların tıklanmamasının öneriyor.
Hotmail parolasının korunması istenen uyarıda, Hotmail hesabı için 7 karakterden daha uzun, büyük/küçük harfler, sayılar ve özel karakterler içeren şifreler seçilmesi öneriliyor.

RÖPORTAJ

Eğer gerekli önlemleri almamışsak, bilgisayarımız, internete bağlandığımız andan itibaren dışarıdan gelecek saldırılara karşı korumasızdır. Kavi Enternasyonel Bilgi Güvenlik Sistemleri Genel Müdürü Cüneyt Kavi, güvenlikle ilgili merak edilenleri ve kullanıcıların nelere dikkat etmeleri gerektiğini TechnoLogic’e anlattı.

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz evinizin hem gerçek değerini hem de piyasa koşullarına kira bedelini internetten anında öğrenebileceğiniz bir site olan Eviminfiyati.com
‘Türkiye’nin ilk gayrimenkul e-ekspertiz portalı’ sloganıyla kurulan eviminfiyati.com, piyasada dikkate alınan kriterleri göz önüne alarak fiyat tespiti yapıyor.
eviminfiyati.com adresinden bulunan konut fiyatlama modülü sayesinde 2-3 dakika gibi kısa bir süre içerisinde özellikleri girilen evin piyasa değeri ücretsiz olarak öğrenilebiliyor.
Yurtdışında çeşitli örnekleri bulunan söz konusu ‘Online Ekspertiz’ sistemi eviminfiyati.com tarafından şimdilik İstanbul, İzmir ve Ankara illerini kapsayacak şekilde hayata geçirildi.
Türkiye’nin yeni gayrimenkul projeksiyonu olarak konut fiyatlarının belirlenmesinde referans noktası olma misyonuyla kurulan eviminfiyati.com’da online bilgi alışverişi de mümkün.
eviminfiyati.com’da ev arayanlarla emlakçıların anlık fikir alışverişi yapmalarını sağlayacak birebir ‘Online İletişim’ hizmeti de bulunuyor.
Bu sistemde ev sahibi olmak isteyenler, ilgilendikleri bölgede hizmet vermekte olan online emlak firmalarıyla aradıkları alternatif konutlarla ilgili anlık ücretsiz görüşme yapıyor.
http://www.eviminfiyati.com/

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, Boğaziçi Üniversitesi Yapay Zekâ laboratuvarında yürütülmekte olan bir tez çalışmasının ürünü olan lebdemedenleblebi.com
Projeyle, Türkçe cümlelerin bilgisayarlar tarafından anlaşılması için gerekli olan biçimbilimsel ayrıştırma yöntemlerine kaynaklık edecek veri toplanması amaçlanıyor.
Kullanıcılar açısında bir bilgi yarışması niteliğinde olan sitede, Türkçe test sorularını cevaplamamız gerekiyor. Tabii ki yarışmak için öncelikle siteye üye olmalıyız.
Üyeliğimizi tamamladıktan sonra, bizimle birlikte bilgi yarışmasına katılacak online üyeler bulabilirsek, becerilerimizi sergilemeye başlayabiliyoruz.
Eğer siteye girdiğimizde bizden başka online kimse yoksa -ki biz girdiğimizde kimse yoktu- o zaman tek başımıza da yarışmada bilgi düzeyimizi sınayabiliyoruz.
Bilginizi sınamak, bunu yaparken de eğlenmek ve yeni arkadaşlar edinmek isterseniz lebdemedenleblebi.com’a bir şans verin!
http://www.lebdemedenleblebi.com/

OYUN

Kitapları ve filmleriyle bir kuşağın üzerinde önemli izler bırakan Harry Potter, şimdi de oyun olarak ekranlarımızda. Bakalım Harry Potter’ın oyununda bizi neler bekliyor.
Harry Potter ve Melez Prens’te Voldemort hem Bulanıkların, hem de Büyücülerin dünyasına ağırlığını koyuyor ve Hogwarts güvenli bir yer olmaktan uzaklaşıyor.
Harry, tehlikenin kalenin içinde bile kol gezdiğinden şüphelenirken, Dumbledore onu hızla yaklaştığını bildiği son savaşa hazırlamak için elinden geleni yapıyor.
İkisi birlikte çalışarak Voldemort’un savunmasını aşmanın anahtarını bulmak zorundalar; Dumbledore bunun için eski dostu ve iş arkadaşı, Profesör Slughorn’dan yardım istiyor.
Bu sırada öğrenciler de gençlik hormonlarının etkisiyle kendilerini garip durumların içinde buluyorlar. Harry kendisini git gide Ginny’e kaptırdığını fark ediyor, Deam Thomas da öyle.
Lavender Brown, Ron’un aradığı kişi olduğuna karar veriyor, ama Romilda Vane’nin çikolatalarını hesaba katmıyor. Hermione ise, duygularını belli etmemeye çalışıyor.
Öğrenci karanlık bir iz bırakmaya kararlı. Aşk havada kol gezerken trajedi de git gide yaklaşıyor. Hogwarts ise bir daha eskisi gibi olamayacak!
http://www.harrypotter.ea.com/

ÜRÜN

Sıra geldi, TechnoLogic’in ürün inceleme bölümüne. Bu hafta Gold Bilgisayar Altunizade Mağazası’na konuk oluyoruz!
Samsung 46B651 LCD TV 3499 TL
LG 42LH3000 LCD TV 2199 TL
Philips 32PFL5404 LCD TV 1349 TL
http://www.gold.com.tr/

KİTAP

İnternet ve Pazarlama
Arzu Baloğlu – Levent Karadağ
Ekin Yayınevi
222 Sayfa 12 TL

İnternetteki başarı öykülerini içeren “İnternet ve Pazarlama” adlı kitap, internet ekonomisiyle başarılı olmak için izlenmesi gereken stratejilerle, başarılı örnekler hakkında bilgi veriyor.
Arzu Baloğlu ve Levent Karadağ tarafından kaleme alınan ve Ekin Yayınevi’nden çıkan kitapta, öncelikle internet ekonomisi ve internette iş yapma modelleri hakkında bilgi veriliyor.
İnternet ekonomisinin getirdiği avantajları kullanarak, pazarlamada açılan yeni fırsatlar ve yeni modellerin ele alındığı kitapta, başarılı oyuncuların sırları da yer alıyor.
Kitapta internetin yeniden şekillendirdiği müşteri dünyasının nasıl değerlendirileceği, müşterilerle kurulacak yeni iletişim modelleri ve imkânlara değiniliyor.
İnternetle birlikte ortaya çıkan güvenlik risklerinin, yeni iş modelinde çok önemli olduğu vurgulanırken, güvenlik ve gizliliği sağlama adına da yapılması gerekenler sıralanıyor.
İnternet temelli iş yapmayı planlıyor, pazarlama aktititelerinizi internetin açtığı yeni modeller üzerine inşa etmek istiyorsanız, bu kitabı gözden kaçırmamalısınız.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: Uğur Uysal
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek-Kubilay Bayar
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir