TechnoLogic – 10. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in onuncu bölümünü aşağıdaki adreslerden üç bölüm halinde izleyebilirsiniz!

10. Bölüm A10. Bölüm B  – 10. Bölüm C

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapan ATR kanalı, yılbaşından itibaren TV Net adını aldı. Frekans bilgileri için bakınız: http://www.atr.com.tr/

———-

T e c h n o L o g i c   –   1 0

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.

Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.

TechnoLogic başlıyor!

HABER 1

CEP TELEFONU DEĞİŞTİRMEDE AB’DEN HIZLIYIZ 
 
2006 yılı sonu itibarıyla abone sayısı 53 milyonu geçen Türkiye’de, cep telefonu kullanıcıları her 20 ayda bir cihaz değiştiriyor. Bu rakam AB ülkelerinde 24 ayı geçiyor.

Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Uğur Çetindağ, cep telefonlarının, son yıllarda insan yaşamı ile bütünleştiğini, sadece konuşmada değil, veri alışverişindeki etkinliğinin de giderek arttığını söyledi.

Türkiye’de cep telefonunun ortalama kullanım süresinin 20 ay seviyesinde olduğunu belirten Çetindağ, AB ülkelerinde bu sürenin 24 ayın üstünde olduğuna işaret etti.
 
Çetindağ, “Türk cep telefonu kullanıcıları AB vatandaşlarından daha sık cihaz değiştiriyor. Bu cihazların tamamı ithal edilmekte. Kullanım süresinin daha uzun tutulması, ülke ekonomisi açısından önemli. Aynı zamanda ikinci el alım satıma bir düzen getirilerek, ülke ekonomisine katkı sağlanabilir” dedi.

Çetindağ, Türkiye’de, 2006 yılı sonu itibarı abone sayısının 53 milyonu geçtiğini, geçen yılki cep telefonu satışlarının da yaklaşık 7.5 milyon olduğunu söyledi.

HABER 2

NEW YORK TIMES 5 YIL SONRA SADECE İNTERNETTE

Amerikan New York Times gazetesinin, birkaç yıl sonra sadece internet üzerinden yayınlanabileceği açıklandı.

Artan maliyet ve azalan kar nedeniyle zor durumda kalan gazete, kağıt baskı yerine yatırımlarında internete öncelik vermeye başladı.

Medya dünyasında büyük sarsıntı yaratan bu açıklamayı, New York Times’ın sahibi Arthur Sulzberger yaptı. Sulzberger, 5 yıl sonra gazeteyi basmaya devam edip etmeyeceklerinden emin olmadığını söyledi.

İnternetin daha az maliyet gerektirdiğini vurgulayan Sulzberger, yazılım devi Microsoft’la okuyucularının gazeteyi internet üzerinden sayfa sayfa okuyabilecekleri bir sistem geliştirmeye çalıştıklarını belirtti.

Dünyanın önde gelen gazetelerinden New York Times’ın bu yöndeki açıklaması, internet karşısında güç kaybına uğrayan basın-yayın organlarının geleceğini tekrar tartışmaya açtı.

Halen 1.5 milyon kişinin New York Times’ı internet üzerinden okuduğu belirtiliyor.

HABER 3

GMAIL E-POSTA HİZMETİ ARTIK HERKESE AÇIK

Google’ın ücretsiz e-posta hizmeti Gmail artık Türkçe ve tüm internet kullanıcılarına serbest. Gmail adresine sahip olmak isteyen internet kullanıcıları, artık davete gerek olmadan www.gmail.com adresini ziyaret ederek, Gmail e-posta adresi alabilecek.

Bütün dünyada milyonlarca internet kullanıcısının tercihi olan Gmail, Türkçe olarak kullanılabilecek.

G-mail, 2 GB’lık kapasitesi ile kullanıcılarına mesajlarını silmeden daha fazla bilgi, dosya ve resim saklama olanağı sağlıyor. Ayrıca kolayca istediklerini bulmaları için Google’un yerleşik arama teknolojilerini kullanma imkânı veriyor.

Gerçek zamanlı sohbet etmek isteyen Gmail aboneleri, herhangi bir program yüklemeden, Gmail içinde yer alan entegre pencereden sohbet edebiliyor.

Gmail ayrıca güçlü spam korumasına da sahip. Kullanıcılar spam mesajları rapor ederek, spam filtresini güncellemeye yardımcı olabiliyorlar. Gmail kullanıcıları POP erişimi sayesinde mesajlarına kolayca ulaşabiliyor ve mesaj gönderebiliyorlar.

HABER 4

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ’NİN BİLGİSAYAR OYUNU ÇIKIYOR

Sinema filmleri büyük ses getiren J. R. R. Tolkien’in ünlü roman üçlemesi “Yüzüklerin Efendisi”nin bilgisayar oyunu 24 nisanda piyasaya çıkacak.

Bilgisayar oyunu şirketleri Turbine ve Midway Games’in piyasaya süreceği oyun, “Yüzüklerin Efendisi Online: Angmar’ın Gölgeleri?  adını taşıyor.

Oyunun yaratıcıları, Yüzüklerin Efendisi’nin ilk online bilgisayar oyununun “Orta Dünya”yı kitaba bağlı olarak “yeniden yarattığını” ve oyuncuların binlerce sanal karakter yaratabileceklerini kaydetti.

Ancak Tolkien’in 1954 ve 1955 yıllarında yayımlanan üçlemesinin bütün ayrıntılarını bilen Yüzüklerin Efendisi hayranları, oyunun Tolkien’in “gerçek dünyasını” yansıtabileceğinden kuşkulu.

Bilgisayar oyunlarının incelenip değerlendirildiği en önemli sitelerden “GameSpot.com”a yazan bir yorumcu, “Bir oyunu oynamadan önce değerlendirmek zor, ama bu oyunun gerçek Yüzüklerin Efendisi gibi olmayacağını hissediyorum” ifadesini kullandı.

RÖPORTAJ

2007’nin en önemli teknolojik olaylarından biri Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows Vista olacak.

30 Ocak’ta piyasaya çıkan Vista, Microsoft’un  işletim sistemi alanında çıtayı yükselttiği, biraz da donanım ihtiyacı yönünden kullanıcıları maddi olarak zorlayacak bir yazılım.

Windows Vista’yı, ve kullanıcı açısından neler getirdiğini Microsoft Türkiye Windows Ürün Müdürü, Halil Gökoğlu ile konuştuk.

SİTE 1

Özellikle hanımlar ve kendi yemeklerini kendileri yapmak zorunda olan öğrencilerden büyük  ilgi gören yemek siteleri, şimdi de videolu yemek tarifleri vermeye başladı.

Bu sitelerden biri olan Annemmutfakta.com’da yemek tariflerini yazılı olarak elde etmenin yanısıra görüntülü olarak izleme, tarifle yemek yapmayı daha da kolaylaştırıyor.

Annemmutfakta.com’da her Perşembe Saat: 16.00’da canlı yayın yapılıyor. Canlı yayında yemek tarifini televizyon formatında izleyebilmenin yanısıra, bu yayınları istediğiniz zaman banttan da görüntüleyebiliyorsunuz.

Hülya Erol’un emeğinin ürünü olan sitenin yemek yelpazesi oldukça geniş. Annemmutfakta.com’da yörelere, kategorilere ve yemek adına göre seçim yaparak, istenilen tarife en kısa sürede ulaşılabiliyor.

Son bir not: Annemmutfakta.com’da yayınlanan yemek tariflerinin videoları yakında CD olarak derlenecek. Bu sayede internet faturanız kabarmadan yemek tariflerini bilgisayardan izleyebileceksiniz.

http://www.annemmutfakta.tv

SİTE 2

Yaklaşık bir yıl önce yayına başlayan ideaREF! yeni tasarımı ve yeni özellikleriyle yeniden doğdu.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gündemde olan web 2.0 uygulamalarının ilklerinden olan ideaREF! bir sosyalleşme ortamı.

Kullanıcıları arasında, kullanıcıların kendi ilgi alanlarına göre kaydettikleri web adresleri, sayfaları aracılığıyla bir bağ kurmayı hedefliyor.

ideaREF! kullanıcıların ilgi duydukları internet adreslerini kısa yollar vererek kolay hatırlanabilir isimlerle saklamalarını, etiketler vererek bu adresleri sınıflandırmalarını, paylaşarak farklı ilgi alanlarındaki konulara ulaşmalarını sağlayan bir ortam.

Akıllı etiketler, girilen etiketlere ve kullanıcı tarafından belirlenen kriterlere göre otomatik olarak sınıflandırma imkanı sağlarken tarayıcı düğmeleriyle kullanıcılar görüntüledikleri sayfalardan ayrılmadan adresleri ideaREF!e kaydedebiliyorlar.

Ayrıca arşivleme özelliği, arşive kaydedilen bir web sitesini içerik değişiklikleri veya tamamen kaybolma durumuna karşı koruyor.

http://idearef.com

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.

Şimdi sırada gerçekçi savaş sahneleriyle dikkat çeken başarılı bir oyun var.

Aksiyonseverlerin başından kalkamayacağı World in Conflict adlı bu oyuna gelin yakından bakalım.

OYUN

Sierra Entertainment’ın yeni strateji oyunu ‘World in Conflict’, gerçeğe yakın sahneler içeren kendi alanında başarılı bir çalışma.

Massive Entertainment tarafından geliştirilen oyunda, Rus ve Amerikan kuvvetlerini yöneterek, operasyonlar düzenlemek ve kendi ordunuzun başarısı için kıyasıya savaşmanız mümkün olacak.

Oyunda her iki ordu da gelişmiş ve günümüze uygun gerçekçi silahlarla savaşıyor.

Oyun için kahramanımızın 360 derece dönebileceği bir kamera sistemi de geliştirilmiş.

Gerçekçi ışıklandırma ve fizik motorunun oluşturduğu efektlerle gerçekçi savaş sahneleri oyuna neredeyse birebir yansıtılıyor.

Çoklu olarak da oynanabilen World in Conflict 2007 yazında piyasaya çıkacak. World in Conflict, şimdiden 2007?ye damgasını vuracak oyunlar içinde gösteriliyor.

http://www.worldinconflict.com

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Datateknik.

Şimdi Datateknik Ürün Grup Müdürü Bülent Onat, bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Exper Active 300-614             1.239 USD    
Exper Karizma 510-621             999 USD
Exper Karizma 510-615             999 USD

http://www.datateknik.com.tr

KİTAP: DİJİTAL FOTOĞRAFÇILIK

Fotoğrafa ve fotoğrafçılığa garip bir şeyler oldu. Şimdilerde cep telefonu olan herkesin cebinde gizli bir fotoğraf makinesi yatıyor. Amatör ve profesyonel dijital fotoğraf makineleri konuya ilgi duyanların yeni gözdesi.

Görüntü işleme yazılımları ve fotoğraf yazıcıları sayesinde herkesin bilgisayarı bir karanlık oda, fotoğraf laboratuarı ve baskı stüdyosu olmuş durumda. Vesikalıklar dijital çekiliyor, baskı stüdyolarında fotoğraflar CD ile teslim ediliyor.

Bu değişime ayak uydurmak isteyen, fotoğrafçılığa dijital fotoğraf makinesi ile başlamayı düşünen ve dijital bir stüdyo kurmak isteyenler için Kerem Yavuz Demirbaş’ın kaleminden çıkan Dijital Fotoğrafçılık en uygun rehber.

Geniş yelpazedeki içeriği, basit ve örnekleyici anlatımı, hem yeni başlayanlara hem de profesyonellere hitap eden bölümleri ile bu alanda çıkmış en yetkin Türkçe eser olma özelliğini taşıyor.

Doğrudan dijital fotoğraf makinesi ile fotoğrafçılığa başlamak için elinizden düşmeyecek rehberiniz Dijital Fotoğrafçılık, renkli ve orijinal olmanın yanı sıra görüntü işleme yazılımları içeren CD ile birlikte geliyor. Pusula Yayıncılık’tan çıkan kitabın fiyatı 27,5 YTL.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.

TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.

Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere! Hoşçakalın!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Halil Dereli-Deniz Bayrak
Grafik: Osman Demir
Seslendirme: Ercüment Sevinç
Kamera: Turgut Ural-Kadir Aslan
Yönetmen: Dinçer Çağlarca

TV NET – 2007

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir