Shadow

TBD, Bilişim Bakanlığı istiyor!

Türkiye Bilişim Derneği’nin ‘Ufkun Ötesi’ temasıyla düzenlediği ‘Bilişim 07’ etkinliğinin açılışında konuşan Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş, bilişim sektörünün Türkiye’de gelişimi ve desteklenmesi için Bilgi ve Teknoloji Bakanlığı kurulmasının şart olduğunu söyledi. Menteş, bilgi toplumu olabilmek için, Cumhuriyet’in ilk yıllarında olduğu gibi bir ‘bilgisayar okuryazarlığı’ seferberliği başlatılması gerektiğini söyledi.
Menteş şöyle devam etti: “Ulusal yazılım, Türkiye’nin öncelikli ve stratejik sektörü ilan edilip, yazılım ve ihracatının önünü açacak düzenlemeler yapılmalıdır. Yazılım ihracatının gelişmesi için, Teknoparklar Kanunu, günün koşullarına göre yeniden düzenlenmelidir. ‘Melek sermaye’ veya ‘Risk sermayesi’ şeklinde faaliyet gösteren ARGE ve inovasyon fonlama araçları oluşturulmalıdır. 3G, WiMAX gibi yeni ve hızlı mobil teknolojilere geçiş hızlandırılmalıdır. e-Dönüşüm Türkiye Projesi’nin yürütülmesi için, Bilgi Toplumu Genel Müdürlüğü kurulmalıdır.”
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ise konuşmasında, “Manisa’daki fabrikamızda 30 milyon yıllık üretim kapsitesi ve 14 bin çalışan ile teknoloji üretimi alanında faaliyet gösteriyoruz. Intel işbirliğiyle faaliyete geçen dizüstü bilgisayar fabrikamızda, Türk mühendisleri tarafından projelendirilen bilgisayar üretimi yapıyoruz. Şu an Avrupa’da dizüstü bilgisayar üreten tek firma konumundayız” dedi.
Türkiye’nin Avrupa’da Pazar büyüklüğü olarak yedinci sırada yer aldığını belirten Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem, Avrupa’daki bilgisayarlaşma oranlarının yüzde 70’lerin üzerinde olduğunu, Türkiye’nin de bu seviyeleri yakalamak zorunda olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir