Shadow

Tayvanlı Foxconn Çorlu’da üretime hazır

Tayvanlı Foxconn şirketinin yılda 2 milyon 400 bin masaüstü bilgisayar üretim kapasiteli fabrikası önümüzdeki Şubat ayında açılacak. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (ISPAT)’ın desteğiyle Çorlu’da inşa edilen Foxconn Masaüstü PC fabrikası, anlaşma gereği sadece HP şirketi için üretim yapacak.

Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, HP’nin global tedarikçisi Foxconn’u Türkiye’ye getirmek için son 5 yılda gösterdiği çabalardan dolayı Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’na teşekkür borçlu olduklarını söyledi. Urçar, “Foxconn’un şu anda sadece HP’ye üretim yapacak olan Çorlu’daki fabrikasıyla Türkiye, HP’nin Avrupa’daki 3 büyük üretim merkezinden biri haline gelmiştir.” dedi.

HP Kişisel Sistemler Ülke Müdürü Ertuğ Ayık, “Üretilen bilgisayarların yüzde 90’ı çevre ülkelere ihraç edilecek. Öncelikli dağıtım yapılacak bölgeler, Afrika, Batı Avrupa ve Ortadoğu olarak belirlendi. Üretilecek bilgisayarlar ‘Türk Malı’ damgasını taşıyacak.” şeklinde konuştu.

Foxconn Türkiye Genel Müdürü Tuna Kardeş ise, “60 milyon dolarlık yatırımla kurulan fabrikamız, ilk etapta 1500 kişiye istihdam sağlayacak. Türkiye’de yüzde 40’ı masaüstü olmak üzere yılda 3,4 milyon bilgisayar satılıyor. Üretimimiz, Türkiye’nin satış potansiyelini aşıyor. HP’nin global 50 tedarikçisini de Türkiye’ye taşıyoruz. Kapasitemizi ayda 400 bin PC’ye çıkarmamız mümkün. 2012’de yılda 1-1,5 milyar dolar ciro yapmayı hedefliyoruz.”

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Vekili Dr. Hüseyin Aslan da HP ve Foxconn’un Çorlu’da Foxconn fabrikası açmak için vardığı anlaşmanın ardından 30 kadar uluslararası yatırımcının Türkiye’ye gelmek istediklerini, HP’nin buna öncü olduğunu ekledi ve ajans olarak tüm bu yatırımcılara yatırımlarında en iyi destek hizmeti vermek üzere hazır olduklarını vurguladı.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Mobil dünyanın kalbi Barselona'da atıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir