Tatilde Wi-Fi riskine dikkat

Bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarımızı tatilde bile yanımızdan ayırmıyoruz. Konaklama yerlerine varışta ilk işimiz WiFi şifresi sormak oluyor. Tatilde internet bankacılığı gibi hassas işlemlerden bile vazgeçemiyorsanız bu yedi uyarıya kulak vermelisiniz.

1-Mümkünse halka açık ağlara bağlanmayın: 3G/4G benzeri GSM veya şifreyle korunan Wi-Fi ağlarına bağlanmayı tercih edin.

2-Korunmasız bir ağa bağlanmak zorunda kalırsanız çok dikkatli olun: E-posta veya sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini gireceğiniz ve özellikle banka hesap detaylarınızı veya kredi kartı bilgilerinizi vermenizi isteyen sitelere giriş yapmayarak önemli verilerinizi hırsızlığa karşı koruyun. Kaspersky Lab’ın yaptığı araştırmalara göre Türkiye’deki kullanıcıların %15’i online bankacılık veya alışveriş sırasında korumasız ağları kullanmaktan çekinmiyor.

3-VPN kullanarak tüm verilerinizin güvenli ağdan ve şifrelenmiş şekilde geçmesini sağlayın: Ücretsiz veya aylık cüzi bir ücret karşılığında VPN hizmeti veren birçok sağlayıcı bulunuyor.

4-SSL bağlantılarını tercih edin: Sık kullandığınız veya kullanıcı ve şifre ile girdiğiniz siteler özelinde ‘her zaman HTTPS kullan’ seçeneğini etkinleştirin. Söz konusu sitelerin ayarlar kısımlarında bu seçenek genellikle bulunur.

5-Dosya paylaşımını kapatın: Halka açık ağlara bağlandığınızda bilgisayarınızın ağ üzerinden dosya paylaşımı özelliğini kapatın.

6-Kullanmadığınızda kablosuz ağ bağlantınızı kapatın: Bir ağa aktif olarak bağlı olmasanız da bilgisayarınızın Wi-Fi donanımı çevredeki ağlarla veri alışverişi yapar. Bu alışverişin aleyhinize işlememesi için bir takım güvenlik önlemleri alınmış olsa da, tüm kablosuz yönlendiriciler aynı olmadığı gibi, bazı siber korsanlar çok zekidir ve bu durumdan bile faydalanabilirler.

7-Güvenlik yazılımlarıyla korunun: Tüm gerekli önlemleri alan kullanıcılar bile, içinde bulunduğumuz internet bağlantılı çağın bir sonucu olarak, bazen sorunlarla karşılaşabilir ve seyahat ederken bazen tek çareniz ücretsiz ve korumasız bir ağa bağlanmak olabilir. Bu yüzden bilgisayarınızda, telefon veya tabletinizde sağlam bir güvenlik çözümü yüklü olması önemlidir. Bu tür çözümler, cihazınızda bulunan ve yeni kaydettiğiniz dokümanları zararlı yazılımlara karşı tarar. Güvenlik yazılımları, bankacılık veya online ödeme sırasında sizi güvende tutar.

(10 Haziran 2017 tarihinde Yeni Şafak’ta yayınlanmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir