Shadow

Tatilde işin püf noktaları

Tatilde şirket ağınıza bağlanarak bir yandan da çalışacaksanız, güvenlik önlemlerini üst seviyede tutmanızda yarar var. Teknoloji devi Cisco, tatilde internet korsanlarının hedefi olmamak için 6 önemli uyarıda bulundu.

MELİH BAYRAM DEDE

Cisco Türkiye Güvenlik Ürünleri Satış Yöneticisi Hakan Tağmaç’ın önerileri şöyle:
1- Halka açık kablosuz internete güvenmeyin: Herkesin erişimine açık ve güvenli olmayan kablosuz internet bağlantılarına güvenmeyin. Restoran, cafe, mağaza gibi açık ağlara bağlanan cihazlardan birine gelişmiş bir kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir. Bu tür bir ağa bağlandığınızda o kötü yazılımlar önce sizin bilgisayarınıza, ardından da şirket ağınıza yayılabilir. Acil olarak kısa bir iş e-postanıza cevap vermeniz gerektiğinde; mutlaka VPN (sanal özel ağ) ya da mobil veri kullanmayı tercih edin.
2- Tatile çıkmadan önce verilerinizi yedekleyin: Yedeklemek en temel güvenlik önlemlerinden biridir. Şirket çalışanıysanız, üzerinde çalışacağınız bütün belge ve verilerin şirket depolama alanında bulunduğundan emin olun. Girişimci olarak çalışıyorsanız, verilerinizi evde bırakabileceğiniz harici bir belleğe yedeklemeyi unutmayın. Tatil için bavul hazırlarken bir yandan yedekleme yapabilirsiniz!
3- HTTPS (HTTP Secure) sayfalara şüphe ile yaklaşın: Kullanıcılar arasında şifreli sitelerin (genellikle adres çubuğunda HTTPS ile gösterilen ve bir kilit ikonu ile tanımlanan) tamamen güvenli olduğu doğru değil. Şifreleme işlemi kullanıcının gizliliği açısından daha iyi olsa da, hackerlar tarafından her geçen gün daha fazla kullanılır hale geldi.
4- Herkese açık bilgisayarlarda çalışmayın: İş dışında başka bir amaçla kullanılan hiçbir cihaz üzerinde çalışmamanızda fayda var. Otel, kütüphane, ortak çalışma alanı gibi yerlerde herkesin kullanımına açık olan bilgisayarlardan uzak durun. Böyle bilgisayarlardan iş ile ilgili ileti ya da belge göndermemeyi tercih edin. Herkese açık ağlardaki bilgisayarların gerektiği gibi korunup korumadığından hiçbir zaman emin olamazsınız.
5- Sadece şirket hesaplarını kullanın: Birçok şirket iş politikalarında, iş ile ilgili tüm iletişimin -e-posta yoluyla ya da başka bir uygulama üzerinden- şirket hesaplarından yapılması gerektiğini belirtilir. Fakat acil ve önemli bir gönderim yapmanız gerektiğinde ve şirket hesabına bağlanmakta sorun yaşadığınızda kişisel hesaplarınızı tercih ediyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda iletinin gönderilmesinin bu riske değip değmeyeceği konusunda iki kez düşünün.
6- Hassas bilgilerinizi paylaşmayın: Bu kural sadece tatil zamanında değil, çoğumuzun günlük hayatı için de geçerli. Sonrasında kötü sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız e-posta veya diğer iletişim uygulamalarında; banka, kart, kimlik bilgilerinizi, kullanıcı adı ve oturum açma şifreleriniz gibi hassas bilgilerinizi paylaşmayın. Tatil sırasında finans departmanları da daha dikkatli olmalı. Şirket yöneticisinin izinde olmasından yararlanarak bir saldırganın sahte ödeme talep etmesi gibi mali sıkıntılar yaşanabilir. Hiç kimse patronunu tatilde rahatsız etmek istemez fakat hileli bir e-postanın yaratacağı sıkıntıdansa ödeme talebini sözlü olarak teyit etmek daha iyidir.

(21 Temmuz 2018 tarihinde Yeni Şafak’ta yayınlanmıştır.)

Kablosuz oyuncu faresi | Logitech G502 Lightspeed incelemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.