Shadow

Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Eski sistemde, özel sağlık sigortası ile normal sigorta kapsamındaki vatandaşlar arasında hatları net ayrımlar bulunmaktaydı. Özel sağlık sigortası bulunanların özel hastanede görmüş oldukları tedavi masrafları yine hastane tarafından özel sigortadan temin ediliyordu ancak yeni düzenlemeler ile birlikte SGK tarafından özel sağlık sigortası çerçevesinde değerlendirilerek kapsama alınmayan hizmetleri de kapsayan bir tamamlayıcı sağlık sigortası modeli oluşturuldu. Biraz kafa karıştırıcı görünebilir ancak tamamlayıcı sağlık sigortası birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Peki, tamamlayıcı sağlık sigortası nedir?

En basit tanımı ile SGK kapsamında yer alan kişilerin, sağlık hizmetlerinden daha kapsamlı ve uygun fiyatlı şekilde yararlanabilmesini öngörür. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmayan yahut belirlenmiş ücret limitinin üstüne çıkan hastane ve tedavi masrafları, tamamlayıcı sağlık sigortası ile daha kârlı bir şekilde halledilebiliyor. Aynı zamanda devlet destekli bir sağlık sigortası modeli olan tamamlayıcı sağlık sigortasında, ayakta ya da yatarak tedavi hizmeti alma imkânları da mevcut. Bu imkân hem sağlık hizmetlerinden daha verimli şekilde yararlanmanızı sağlıyor hem de oluşturmuş olduğu ekonomik sistem ile bütçe dostu oluyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Masrafları Karşılar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası zorunlu olmayıp, isteğe bağlı olarak yararlanabilen bir özel sigorta modelidir. Sigorta kapsamında sunulan hizmetler ise şunlardır:

  • Çalışılan kurum ya da kişilerin, finansman sağlama zorunluluklarının olmadığı sağlık harcamaları. (Örneğin, estetik operasyonlar)
  • Genel Sağlık Sigortası’na ek ücret tutarları.
  • Hastanın otel ya da konaklama hizmetlerinden yararlanması halinde oluşan masraflar.
  • Sağlık hizmeti sunucusu (Hastane vb.) ile sorumlu sigorta şirketi arasında gerçekleştirilebilecek anlaşma uyarınca, SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) ücretlendirmelerinin üzerinde yansıyan tutarlar da tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı içerisinde değerlendirilir.
İlginizi çekebilir:  Burulaş operasyonu Vodafone Bulut'ta

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamının dışında bırakılan nokta ise hasta katılım paylarıdır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile aldığınız sağlık hizmetleri sonucunda ortaya çıkabilecek ekstra faturalandırmalar ile kötü sürprizler yaşamayacak ve kaliteli hizmeti ekonominizi yormayan miktarlar ile alabileceksiniz. Bu hizmetlerin neticesinde daha ağır ya da uzun soluklu sağlık hizmetlerinde ise sadece hastane içi faturalandırmalar bakımından değil, otel, konaklama gibi olanaklar bakımından da avantajlı duruma geçeceksiniz. Bu modelin bir diğer avantajı ise sigorta yaptırmak isteyen kişinin yaşı, maddi olanakları ve almak istediği sigorta kapsamı ile ilgili özel bir teklifin oluşturulması. Yani, herkes için standart bir uygulama karşılığında aslında ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz maddelere ödeme yapmak durumunda kalmıyorsunuz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile ilgili daha detaylı bilgiler edinmek ve bu sigorta modelinden faydalanmak istiyorsanız Groupama tamamlayıcı sağlık sigortası avantajlarını inceleyin. Size uygun olanı seçin ve sağlık masraflarınızı en aza indirin.

TCL 10 TABMAX tablet bilgisayar incelemesi

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir