Shadow

Taksim’de ‘İnternete Dokuma’ eylemi

İnternete Dokuma

22 Ağustos’ta hayata geçecek olan İnternetin Güvenli Kullanımı Yönetmeliği’ne tepki göstermek için çok sayıda internet kullanıcısı İstanbul Taksim’de eylem düzenledi.

Çeşitli illerle birlikte eşzamanlı düzenlenen eylem kapsamında Taksim’e gelen çok sayıda kişi, “İnternetime Dokunma” yazılı döviz ve pankartlar açtı.

Taraftar gruplarının da katıldığı eylem kapsamında grup Galatasaray Meydanı‘na yürüyerek “filtreleme” olarak bilinen yönetmeliği protesto edildi.

Tünel’e kadar yürüyen grup adına açıklama yapan Ezgi Köksal, internet kullanıcılarının ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim hakkının engellenemeyeceğini söyledi.

BTK’nın, 2011 düzenlemelerinin yasal dayanaktan yoksun olduğunu ifade eden Köksal, filtreleme sistemi ile izleme yapılamayacağına dair açıklamaların güven vermekten uzak olduğunu söyledi.

Köksal, devletin, insanların evlerini izlemeye hakkı olmadığı gibi internetini de izlemeye hakkı olmaması gerektiğini savunarak, ‘Israrla başkalarının hayatlarına müdahale etme isteğinde bulunan idari yetkililerin, meşruiyetlerini dünyadaki olumsuz örneklerde araması kabul edilemez. Çocukların zararlı içerikten korunması için öngörülen devlet politikası yetişkinleri engellememelidir. Filtre kullanımı aileler tarafından gerekli görüldüğünde bireyler tarafından kendi kişisel bilgisayarları üzerinde gerçekleştirilmesi gerekiyor’ dedi.

Hükümetin mevcut politikası ve uygulamaları yerine çocukları gerçekten zararlı internet içeriğinden kurtarmak için yeni bir politikayı, katılımcı bir şekilde geniş kamuoyu desteği ile geliştirmesi gerektiğini dile getiren Köksal, internet düzenlemesine ilişkin yeni politikanın ifade özgürlüğüne ve yetişkinlerin her türlü internet içeriğine erişim ve tüketim haklarına saygı temelinde geliştirilmesini istediklerini söyledi.

Gürültü geçirmeyen kulaklık | MixBuds ANC Pro TWS incelemesi

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Google bize 23 Nisan logosu yaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir