Shadow

Tabletler görüntülü çağrı hizmetinin kalbi olacak

Şirketler çalışanlarına artık kişisel bilgisayar yerine tablet bilgisayar veriyor ve böylece her yerden iş sürekliliği hedefleniyor. Tablet bilgisayarlar kurumlarda ses ve video çağrıların yönetileceği ana araçlar haline geliyor. 2015’e kadar dünyanın mobil çalışan nüfusu toplam işgücünün yüzde 37,2’sine ulaşacak.

Dünyaca ünlü araştırma şirketi International Data Corporation’ın (IDC) son araştırmasına göre, 2015 yılına kadar, dünyanın mobil çalışan nüfusu, toplam işgücünün yüzde 37,2’sine yani, 1,3 milyara ulaşacak. Buna bağlı olarak şirketler çalışanlarına artık kişisel bilgisayar yerine tablet bilgisayar vermeye yöneliyor. Bunda çalışanların mobil çalışmasını teşvik etmek kadar, tablet bilgisayarlar için geliştirilen uygulamaların iş süreçlerini yönetecek yetenekler kazanması da etkili. Avaya şirketinin Türkiye, Mısır ve Libya’dan sorumlu Bölge Yöneticisi Sinan Dumlu, tablet bilgisayarların kurumlarda artık ses ve video çağrıların yönetileceği ana araçlar haline gelmekte olduğunu, kurumsal kullanıcılar açısından tablet bilgisayarların sesli ve görüntülü telefonların yerini almaya başladığını söylüyor.

ŞİRKETLER ‘TABLETİNLE GEL’ DİYOR

Bazı şirketlerde çalışan geçici işçilere artık ‘Kendi tabletinle gel’ kampanyaları yapıldığını ifade eden Dumlu, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Bunun birkaç amacı var. Birincisi tabii ki şirketin giderlerini düşürmek, bir yerde de çalışanların verimli çalıştıkları cihazla çalışmalarını sağlamak. Eskiden öyle değildi. Bir şirkete girdiğinizde, ‘Şu marka bilgisayar kullanacaksın.’ denilirdi. Şirketler, çalışanları ‘Benim iPad’im var, şirkette kullanabilir miyim?’ dediğinde, ‘Kullanma’ demek istemiyor. Eve gittiğinde, ‘Ben bilgisayarımı taşımak istemiyorum. Zaten masaüstü bilgisayarım var, evime nasıl götüreceğim? Evimdeki iPad’i kullanarak akşam iş yapmak istiyorum.’ diyor. Buna izin vermek istiyor şirketler. Ve bunun sonucunda da, tabletlerin de bir telefon cihazı gibi düşünüldüğü bir ortam oluşmaya başlıyor.”

TÜM İLETİŞİM ARAÇLARI TABLETTE

Tablet bilgisayarlar, Birleşik İletişim Çözümleri adı verilen ve şirket çalışanlarının telefon, faks, SMS, cep telefonu, anında mesajlaşma gibi kullandığı tüm iletişim araçlarını tek uygulamada toplayan çözümler için kritik rol oynuyor. Avaya şirketinin Türkiye, Mısır ve Libya’dan sorumlu Bölge Yöneticisi Sinan Dumlu, “Tablete bir uygulama yüklüyorsunuz ve bunu görüntüsüz ya da görüntülü telefon olarak kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında, çağrı merkezi merkezi olarak bakarsanız, akşam evinize gittiğinizde çağrı merkezine ilişkin verileri tablet bilgisayarınızdan takip edebiliyorsunuz.” diyor.

GÖRÜNTÜLÜ DESTEK ARTACAK

Benzeri uygulamaların Türkiye’de de yapılacağı beklentisinde olan Dumlu, “iPad’inizle bir çağrı merkezine bağlanarak oradan görüntülü destek alma uygulamalarının da Türkiye’de yakın zamanda yapılacağını öngörüyoruz. Biz şu anda zaten pek çok GSM operatörünün görüntülü çağrı merkezi altyapısını biz sağlıyoruz. Bunlar genelde 3G şebekesi üzerinden görüntülü görüşmeyle gerçekleşiyor. Bunun tabletlere taşınması gündemde. Böylelikle evinizdeki tabletten kablosuz internet ağına bağlıyken çağrı merkezini aramak ve oradaki çağrı merkezi yetkilisinden görüntülü destek almak mümkün olacak. Hareketli çalışanların da gittikleri yerde şirketlerinden destek alabilmeleri mümkün olacak. İlaç şirketleri veya bankalar, uzak bir şubede ya da uzak bir yerde iş yapacaklar, orada sadece ses değil, görüntü desteğine de ihtiyaçları var.” şeklinde konuşuyor.

GÜVENLİ PROTOKOLDEN İLETİŞİM

Avaya’nın iPad ve Android platformunda çalışan Flare adlı bir uygulaması olduğunu hatırlatan Dumlu, “Bu hizmetleri biz kurumsal kullanıcılar için veriyoruz. Şirketlerin Birleşik İletişim Çözümü adını verdiğimiz altyapı çözümünü kurmuş olmaları gerekiyor. Güvenliği sağlanmış bir bağlantı üzerinden, yine güvenli protokollerle biz bu iletişimi sağlıyoruz. Avaya’nın tableti Google Android işletim sistemi kullanan tabletini, siz hem telefon olarak kullanıp ses iletebiliyorsunuz, hem video iletebiliyorsunuz. Tek bir cihaz üzerinden Facebook’a Twitter’a girebiliyorsunuz, elektronik postalarınıza bakabiliyorsunuz, sohbet yapabiliyorsunuz.” diyor.

İlginizi çekebilir:  Bu tablet, kariyer insanları için

TÜRKİYE BÖLGESEL MERKEZ

Avaya şirketinin Türkiye, Mısır ve Libya’dan sorumlu Bölge Yöneticisi Sinan Dumlu, Türkiye’nin Gelişen Pazarlar olarak adlandırılan bölgede gelişmesiyle dikkat çektiğini belirterek şunları söyledi: “Avaya, sonuçta bir Amerikan firması. Biz Gelişen Pazarlar denilen bir alt bölgedeyiz. Gelişen Pazarlar, bir ucu Güney Afrika’da bir ucu Pakistan’da, öbür ucu Türkiye’de çok geniş bir coğrafyayı kapsıyor. Bu coğrafya içinde son yıllarda Türkiye’nin gösterdiği büyüme ve burada sadece ciro açısından gösterilen gelişme değil, aynı zamanda sofistike teknolojilerin kullanılıyor olması, Türkiye’yi bir alt bölge merkezi haline getirdi ve Avaya’nın Mısır ülke ofisi bize bağlandı. Mısır, ülke ofisi Mısır, Libya ve Sudan?a bakıyordu. Bunun bir sonucu olarak Türkiye, Mısır, Libya ve Sudan’dan oluşan bir alt bölge haline geldi. Bunun iki gerekçesi var. Bir tanesi tabii ki ciro büyümesi, bundan belki en az onun kadar önemli olan, buradaki teknolojilerin daha sofistike hale gelmiş olması. Buradan oraya bir bilgi transferinin, tecrübe transferinin gerçekleşebilecek olması.”

KRİZE RAĞMEN BÜYÜDÜK

Dumlu, Gelişen Pazarlar Bölgesi’yle ilgili bir rakam açıklayıp açıklayamayacağı şeklinde soru üzerine şu cevabı verdi: “Normalde her yıl açıklıyorduk. Ama şu anda Avaya borsaya açılma sürecinde olduğu için rakam açıklayamıyoruz. Ama ben size tek şunu söyleyebilirim; Avaya, bütün ekonomik krizlere rağmen 2010’dan 2011’e geçerken dünyada da Türkiye’de de çok ciddi oranlarda büyüdü. Bir çok firma küçülürken, hatta aynı kaldığında sevinirken, biz büyüdük. Pek çok şirket Mısır ofisini kapadı, biz Mısır ofisimizi kapatmadık. Kaç kişiyse aynen Avaya devam ediyor, oradaki bütün çalkantılara rağmen. Çünkü biz genel şirket durumunun sağlam olması nedeniyle orada gereken süre kadar dişimizi sıkıp, o pazarın gerçek gücüne geleceğine inanıyoruz. Halen projeler yapıyoruz, projeler kazanıyoruz. Ama gerçek stabilizasyon sağlandıktan sonra daha da iyi noktalara gideceğine inanıyoruz.”

ŞEBEKELERİ HIZLANDIRIYORUZ

Avaya’nın odaklandığı işlerle ilgili olarak ise Dumlu şunları söyledi: “Biz aslında üç tip proje yapıyoruz. Bir tanesi veri şebekelerinin hızlandırılması. Çünkü artık şebekelerde gittikçe trafik artıyor, insanlar daha fazla bilgi veriyor, daha fazla cihaz bağlıyor ve bunun üzerine de ses ve videonun artması gittikçe şebekeyi büyütüyor. Onun için biz daha hızlı çalışan veri şebekeleri üretiyoruz. Bunu sağlayacak ekipmanlar üretiyoruz. Bunun üzerine telefon santralleri üretiyoruz ama, telefon santrallerini başka bir şekilde üretiyoruz. Yani klasik bir telefon santralinden anlaşılan, herkesin masasında telefon olması. Ama aslında durum böyle değil artık. İnsanların tabletleri, akıllı telefonları var. Biz öyle bir santral üretmeye çalışıyoruz ve kurmaya çalışıyoruz ki, bütün bu değişik cihazlar buna bağlansın, bunun üzerinden ses ve video görüşme yapabilsin.”

AVAVA TABLETLE İLGİLİ AŞAĞIDAKİ VİDEOYU İZLEMENİZİ ÖNERİRİM:

Bu videonun bulunduğu adres: http://www.youtube.com/watch?v=KW_uzYiquug

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir