Süper bilgisayar listesine ilk kez girmedik!

Geçtiğimiz hafta Türkiye”nin ilk kez süper bilgisayarlar listesine (Top500) girdiğini iddia eden bir haber yayınlandı. Geçtiğimiz yıl benim de bizzat gidip ziyaret ettiğim İTÜ’nün süper bilgisayar merkezini konu eden haber önce Hürriyet gazetesinde sürmanşetten yayınlandı. Ne hikmetse bu başarı, bu üniversitemizin bilgisayar merkezinin kurucu şirketlerinden HP’nin halkla ilişkilerini yürüten Marjinal Halkla İlişkiler tarafından Hürriyet’te haber yayınlandıktan sonra tüm basına bülten olarak dağıtıldı. Yani, burada Marjinal tarafından Hürriyet kollandı.

Aynı gün bu konuyu haber ajansları da çok önemli bir haberi atlamışçasına yeniden yoğurup abonelerine servis yaptılar. Gün içinde haber internet sitelerinde de büyük ilgi gördü, okuyucular da bu haberlerin altına, bu gelişmeyle ne kadar mutlu olduklarını yazarak muradlarına erdi.

Bu haberle göğsü kabaranlara iki haberim var. Birincisi ve kötü olanı şu ki; bu haber maalesef doğru değil. Türkiye, süper bilgisayar ligine “ilk kez” girmedi. İkinci ve güzel haberim ise, Türkiye bu lige 1994’te 376. sıradan ODTÜ’deki süper bilgisayar merkezi ile girmişti. Bunu öğrenmek için yapmamız gereken tek şey, Top500 web sitesinde arama yapmaktı!

Top500’de “Turkey” kelimesinin arama sonuçları için bakınız: http://tinyurl.com/yc8ax9

Melih Bayram Dede, Yeni Şafak, 20 Kasım 2006.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir