Süngüsü düşmüş kahraman Superonline ve kaçınılmaz son!

Bir zamanlar ‘İnternet eşittir Superonline’ sloganıyla internet âleminde nam salan Superonline, şimdilerde etkinliği olmayan bir şirket görüntüsü veriyor. Bir dönem şirketten ayrılan Savaş Ünsal, kahraman edasıyla geri döndüyse de, sektörde köprülerin altında çok sular akmış, 56 K’lık çevirmeli internet bağlantılarının yerini, ADSL ve türevleri almıştı.

Bugün aldığım habere göre, Çukurova Grubu şirketi olan Superonline, yine aynı grubun iştiraki olan Turkcell’in bir yan kuruluşu olan Tellcom’la birleşmiş. Görüldüğü kadarıyla Çukurova Grubu, aynı telden çalan iki ayrı şirketin gereksiz olduğunu düşünmüş ve ‘Voltran’ı oluşturma kararı almış.

Burada ilginç bir yapılanma dikkatimi çekiyor. Tellcom İletişim Hizmetleri A.Ş. adı altında devam edecek olan şirket, ürünlerini, internet sektörünün tanınmış markası olan Superonline adıyla pazarlayacak. Bu da marka bilinirliğinden yararlanma adına zekice. Ancak eski Superonline marka algısının günümüzde varolmadığı acı gerçeğini kendilerine hatırlatmak zorundayım.

Birleşme sonrası, Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, kendi fiber optik altyapılarını oluşturmuş olmanın avantaj olduğunu belirtirken, “Yerleşik operatörün iletişim omurgasına güvenilir bir alternatif oluşturmaya devam edeceğiz” diyor.

Sektöre uzak olanlar için, izninizle mealini yapmış olayım: Burada ‘yerleşik’ diye ifade edilen (halk dilinde ‘tekel’) şirket Türk Telekom. Superonline, Türk Telekom’a alternatif olma iddiasında olduğunu ifade ederken, ‘kamuoyu önünde rakibin adını asla anma’ prensibini de harfi harfine uyguluyor.

Son bir not olarak belirteyim: Türkiye telekom sektöründe yeterli rekabet ve serbestleşme koşullarının sağlanmamış oluşu ciddi bir sorun. Türk Telekom’u satın alan şirket, elindeki bu ‘hâkim’ gücü, kullanabildiği kadar kullanmak ve rekabeti geciktirerek kârına kâr katmak amacında! Ancak serbestleşmeden kaçış yok!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir