Shadow

Steve Jobs’a bir de FBI’daki dosyasından bakın

Amerika Birleşik Devletleri’nde Federal Soruşturma Bürosu FBI, Apple şirketinin kurucusu Steve Jobs hakkında tutulan dosyayı kamuoyuna açıkladı. FBI’ın dosyasında Jobs’un, yenilikçi ve girişimci kişiliğiyle saygı gördüğü belirtiliyor ancak dürüstlüğünün ve ahlakî değerlerinin sorgulanması gerektiği vurgulanıyor.

Steve Jobs hakkındaki dosyanın, 1991 yılında Başkan George Bush döneminde, olası bir danışmanlık görevi için hazırlandığı belirtildi. Jobs’un dosyasındaki bilgiler arasında Budizm’e geçişi ve uyuşturucu kullandığı yolundaki itirafları da yer alıyor. BBC’nin haberine göre, bilgi edinme yasaları çerçevesinde kamuoyuna açıklanan dosya, FBI’ın internet sitesinde yayınlandı.

Dosyadaki değerlendirmede, “Steve Jobs’un, hedefine ulaşmak için gerçekleri saptıracağını söyleyerek dürüstlüğünü sorgulayan kişiler oldu” ifadesi bulunuyor. Dosyayı hazırlayan FBI ajanının görüştüğü kişilerden bazıları, Steve Jobs’u ‘çalışılması güç’ bir kişi olarak tanımlıyor. Jobs’un geçen yıl yayınlanan biyografisinde de değişken mizacıyla ilgili ayrıntılar yer almıştı.

Hakkındaki olumsuz eleştiriler, Jobs’un Başkan’a ihracat politikaları konusunda ücretsiz danışmanlık görevine getirilmesine engel teşkil etmemişti. Kamuoyuna açıklanan FBI dosyasında, Steve Jobs hakkında yorum yapan kişilerin adları gizli tutuldu. Steve Jobs, kanserle yıllar boyunca süren mücadelesini ardından geçen yıl Ekim ayında öldü.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Türkiye'de kişi başına 5,4 mobil cihaz düşüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir