Shadow

Steve Jobs kalpten gidiyordu!

Apple’ın CEO’su Steve Jobs’un kalp krizi geçirdiğine yönelik CNN’in gönüllü gazetecilik biriminin internet sayfasında yer alan haber, Apple hisselerini tepetaklak etti.

Haberin yayılmasının ardından Apple’ın hisselerinde tarihe geçebilecek oranda büyük manipülasyon yaşandı. Apple hisselerinde müthiş bir düşüş yaşandı. Hisseler son bir yılın en düşük düzeyine gerilerken, bazı alıcılar bu seviyeden işlem yaptı.

Düşük fiyattan alım yapan yatırımcıların ciddi şekilde para kazandığı ifade ediliyor. CNN’in sözcüsü Jennifer Martin, site çalışanlarına soruşturma başlatan yetkililere her türlü bilgiyi vereceklerini söyledi.

Yaşanan kriz sonrasında şirketten yapılan açıklamada haberin gerçeği yansıtmadığı ve Jobs’un sağlığının son derece iyi olduğu vurgulandı. Hisselerdeki hızlı çakılma, Wall Street’te hisseleri manipüle etmenin mevcut psikolojide ne kadar kolay olduğunu ortaya çıkartmış oldu.

Steve Jobs, Apple’ı batmak üzere olan bir bilgisayar üreticisiyken devralan, önce Apple bilgisayarları yenileyen, ardından iPod ile şirkete altın dönemini yaşatan, son olarak da iPhone ile dünyada milyonlara ulaşmasını sağlayan son derece önemli bir isim. Jobs bu nedenle şirket için büyük önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir