Söyle Google, bu elemanı işe alayım mı?

İnternetin yaygınlaşmasıyla, bu bilgi denizindeki enformasyon da giderek büyüyor. Bunun sonucu olarak da, sokaktaki insan bile hakkında kimin ne yazdığını öğrenmek için düzenli olarak kendi adlarını arama motorlarında arıyor. Birçok kişi ve kurum da, internet üzerinde hakkında yazılan olumsuz içerikleri sildirmek için danışmanlardan hizmet alıyor.

Bu danışmanlar, müşterileri hakkındaki olumsuz haber ve yorumları yayından kaldırmak için site yöneticilerini bir şekilde ikna etmek, teknik olarak alınabilecek önlemleri almak ya da müşterisi hakkındaki olumlu enformasyonların sayısını ve etkinliğini artırarak, olumsuz bilgilerin daha alt sıralarda listelenmesi, dolayısıyla gözden kaçırılmasını sağlamak gibi yöntemler uyguluyor.

Şirketler, işe alacakları elemanlardan ortak olacakları kişi ya da kurumlara kadar hemen her alanda bir karar almadan önce internette arama yapıyor. Örneğin şirketler, işe alacakları bir genel müdürün Facebook gibi sosyal ağlarda bıraktığı izlerden, fotoğraflarındaki tavırlarından kendilerine uygun olup olmadığı sonucuna varabiliyor. Bu nedenle, internetin gerçek hayattan farklı bir ortam olduğunu ve buradaki davranışlarımızın gerçek hayatta bizi etkilemeyeceğini düşünmek büyük bir yanılgı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir