Shadow

Sosyal medyada ‘Şafak’ attı

Yeni Şafak’ın sosyal medya adı verilen yeni nesil iletişim trendini yakalaması, FriendFeed ile Twitter’da yer alması, büyük yankı yarattı. İşte konu hakkında farklı görüşler!

Geçtiğimiz hafta, Yeni Şafak web sitesinin sosyal medya olarak nitelendirilen internetteki paylaşım ağlarından FriendFeed ve mikroblog sitesi Twitter‘da yer aldığını duyurmuş, Yeni Şafak’ın buralardan da takip edilebileceğini vurgulamıştık. Türk basınında bir ilk olan bu gelişme, sosyal medyada da büyük bir ilgiyle karşılandı.

Şu günlerin en popüler paylaşım platformu FriendFeed’de Yeni Şafak’ın sosyal medyada yer almasının büyük bir vizyon olduğu vurgusunu yapanlar olduğu gibi, ilk anın şaşkınlığıyla sosyal medyada konvansiyonel basının yer almasına gerici bir yaklaşımla karşı çıkanlar da oldu.

YENİ ŞAFAK İÇİN ŞANS

Örneğin Volkan Özçelik, girişimimiz için, “Yeni Şafak gibi muhafazakâr bir gazetede Melih Bayram Dede gibi vizyoner bir insanın olması çok büyük şans” derken, Volkan Yılmaz tartışmalar üzerine blogunda “Sosyal medya dedikleri tek dişi kalmış canavar” başlıklı bir yazı yazdı ve sosyal medyanın kimsenin babasının malı olmadığını vurguladı. Yeni Şafak’ı tebrik edenlerin yanında, Deniz Tan gibi, “Hürriyet olsa evet bu kadar gürültü yapmazdım” diyerek Ertuğrul Özkök’ün FriendFeed’de olmayışının büyük eksiklik olduğunu bize hissettirenler oldu.

FriendFeed’de gündem Yeni Şafak

Yeni Şafak’ın sosyal medya atılımının ardından birçok medya sitesi de FriendFeed ve Twitter’da yer almaya başladı. Sözü fazla uzatmadan geçtiğimiz hafta, FriendFeed’de kopan Yeni Şafak fırtınasına yerimiz el verdiğince burada yer vermek istiyorum:

  • Yeni Şafak Gazetesi’nin sosyal platformlara (veya üyelerine) ilgisini tebrik ediyorum. Diğer gazetelere de örnek teşkil etmesi ümidiyle. (Marrup Serkan)
  • Çogu gazete akıl edemezken bu madeni, Yeni Şafak’ın adım atması başarılı bir adım. (Ozan Çağlargil)
  • Melih Bayram Dede ile tanışmamış olsaydım ben de Yeni Şafak’a şaşırırdım. (Deniz Oktar)
  • Yeni Şafak’ı tebrik ederim. Şahsen güzel bir harekette bulunmuş. (Mehmet İzon Turaç)
  • Melih Bayram Dede, girişiminizi kutlarım, kesinlikle doğru bir yaklaşım. (Merush Hanım)
  • Hakikaten güzel, rekabeti internet ortamına da taşıyan bir girişim bu. (Barış Ünver – Beyn.org)
  • Gazetelerin Twitter’ı keşfi mi desem, ne desem? (Sunipeyk)
  • Marka takip etmez, edilir. (Ömer Enis)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir