Sosyal medyada hangi parti daha etkin?

İnternette hangi parti önde gidiyor? Kim hangi mecrada daha çok konuşuluyor? Kim için negatif, kim için pozitif konuşuluyor? Seçime 1,5 ay kala internette partilerin durumu nasıl? Bu tür sorulara cevep vermek ve sosyal medyada daha etkin stratejiler belirlemek için sosyal medya takip yazılımları kullanılıyor.

Özellikle kullanıcının kontrolünde olan Facebook, Twitter ve benzeri sosyal ağlardaki durum farklı bir önem taşıyor. Geleneksel medyanın da yeni medya düzenine ayak uydurduğu internette partilerin bıraktığı izleri ve kullanıcıların paylaşımlarını izleyen SoMedya önümüzdeki seçimler için önemli bir harita ortaya koyuyor.

Yapılan son anketlerde en yakın rakibine yüzde 20 gibi fark atan AK Parti internet ortamında en fazla konuşulma oranıyla yine ilk sıradaki yerini koruyor ancak genel seçim anketlerindekinden farklı olarak sosyal medya yüzdesi bir hayli düşük. AK Parti yüzde 20.8 oranında seyrederken rakibi CHP ise yüzde 20,2 ile rakibinin peşini bırakmıyor.

Partilerin seçimin yapılacağı tarihe dek internet üzerindeki mücadelesi sürecek ve büyük ihtimalle daha da kızışacak. Blog’lar, forumlar (her forumun içinde bir kullanıcı gibi), sözlükler, arama motorları, haber siteleri üzerinden, fotoğraf/video siteleri, çeşitli RSS kaynakları ve Facebook, Twitter, FriendFeed gibi tüm sosyal mecra ve dolayısıyla interneti tarayarak veri elde eden SoMedya, seçimin son gününe dek genel durumu gösteren raporu http://somedya.com/partiler/genel.php adresinde yayınlıyor. Facebook, Twitter, haber siteleri ve benzeri tüm mecralardaki konuşulma oranları ise parti bazında ayrı ayrı görüntülenebiliyor.

Daha detaylı bilgi için toplanan verilerin işlenmesi gerektiğini aktaran SoMedya Kurucu Ortağı Oğulcan Selçuk Akbulut şöyle konuştu: “Bu veriler bir nevi ham halde. SoMedya ile bu verilerin ne kadarının pozitif, negatif ve nötr olduğunu, hangi mecrada ne kadar konuşulduğu, hangi haberlerin internette daha çok değerlendirildiği ve kurumun itibarına zarar verebilecek kelimelere anında ulaşılabiliyor.”

Farklı sektörlerden birçok markanın hizmet aldığı SoMedya’nın siyasi partilerin internetteki durumuyla ilgili bilgilere Facebook’tan http://www.facebook.com/somedya üzerinden ulaşmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir