Shadow

Sosyal medyada en çok konuşulan marka hangisi?

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) 19-24 Eylül 2011 tarihlerini kapsayan araştırma raporuna göre, sosyal medyada en çok konuşulan marka Turkcell oldu. Özellikle Twitter’da hakkında sıkça yorum/ileti yazılan markanın, en çok konuşulduğu diğer platformlar ise sırasıyla Facebook, Ekşisözlük ve Friendfeed oldu.

MTM’ye göre, sosyal medyada en çok konuşulan ikinci marka ise iPhone. Özellikle Facebook kullanıcıları tarafından sıkça yorumlanan iPhone’nun, en çok ilgi gördüğü diğer platformlar ise sırasıyla Twitter ve Friendfeed oldu.

Sosyal medyanın en popüler üçüncü markası, BMW. Facebook’ta hakkında 874 mesaj/ileti yazılan BMW, aynı zamanda tüm markalar arasında, Facebook’ta hakkında en çok konuşulan marka olmasıyla da dikkatleri üzerine çekti.

Sosyal medyada en çok yer alan diğer markalar ise sırasıyla Avea, Ford, HP, Apple, Honda, Türk Telekom, Audi, Renault, Vodafone, Sony, Samsung ve Nokia oldular.

TWITTER’DA İLK ÜÇ MARKA

Medya Takip Merkezi’nin aynı raporuna göre, Twitter kullanıcıları arasında, popüler markaların ilk üçü telekom sektöründen çıktı. 928 mesaj ile Turkcell ilk sırada yer alırken, onu 665 mesaj ile Avea ikinci ve 574 mesaj ile Türk Telekom üçüncü sırada takip etti. Gıda sektörünün ünlü markası Ülker, Twitter’ın hakkında en fazla konuşulanı olurken; cep telefonu ve bilgisayar markaları da, sosyal medya sakinleri tarafından yüksek ilgi gördü.

FACEBOOK’TA KİMLER POPÜLER?

Türkiye’nin en çok kullanılan sosyal paylaşım ağı olan Facebook’ta en çok hangi markanın konuşulduğunu da inceleyen MTM’nin raporuna göre, ilk sıraya 874 ileti/mesaj ile BMW yerleşti. Onu 743 mesaj ile Turkcell, 680 mesaj ile Iphone ve 327 mesaj ile Honda takip etti.

EKŞİ’CİLERİN DİLİNE DOLADIĞI MARKALAR

Aynı araştırma raporuna göre, Ekşisözlük’te hakkında en çok ileti/yorum yazılan marka, 140 ileti ile iPhone olurken, onu ikinci sırada 130 ileti ile Digiturk ve 105 ileti ile Apple izlediler. Bu arada iPhone hakkında çok konuşulan markalar arasında yer alırken, bu markanın sahibi Apple’ın arka planda kalması dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir