Shadow

Sosyal medyada AA kriterleri

sosyal medya

Anadolu Ajansı, çalışanlarının sosyal medyada uyması gereken kuralları açıkladı. Ajansın “Sosyal Medya Politikaları” adını verdiği metin, medya çalışanlarıyla medya kurumlar açısından ilişkilerin netleşmesi ve tartışılması açısından önemli bir gelişme olarak kabul edilebilir. Son dönemde yeniden yapılanan ve önemli aşamalar kat eden Anadolu Ajansı, şimdi de çalışanlarına yönelik ‘Sosyal Medya Politikaları’nı açıkladı.

Ajans çalışanlarının bundan sonra uymak zorunda olduğu kriterlerin net bir şekilde ortaya konulmuş olması, çalışanlarla kurum ilişkilerinin netleşmesi açısından önemli bir gelişme. Dünyada da benzer uygulamalar var. Dünya çapındaki önemli kuruluşlar, çalışanlarının uyması gereken kuralları yayınlıyorlar. Bu kurallar belirlenirken, dikkat edilmesi gereken husus, benzer yanlışları düzeltme çabalarının, medya çalışanlarının elini kolunu bağlayacak ve sosyal medyada varlığını gereksiz hale getirecek düzeyde kısıtlayıcı olmaması.

Fazla kısıtlama, sözkonusu çalışanların sosyal medyadaki varlıklarıyla, çalıştıklarını kurumun gücüne güç katması yerine, bu destekleyici gücün tamamen kaybedilmesine, medya çalışanlarının ?anonim?leşmesine, yani takma adlarla varlıklarını başka mecralarda sürdürmelerine neden olabilir. Bu nedenle, sosyal medya politikası belirleyen, belirlemeyi düşünen medya kuruluşlarının, tek taraflı dayatmacı kurallar yerine, çalışanlarının görüşlerini de alarak düzenlemeye gitmesi daha doğru olacaktır.

İŞTE AA ÇALIŞANLARININ SOSYAL MEDYADA UYMASI GEREKEN KURALLAR

Anadolu Ajansı çalışanları;

 • Mensubiyetlerinin gereği olarak sosyal medya hesaplarında, Anadolu Ajansı aidiyetlerini açıkça belirtirler.
 • Anadolu Ajansı’nın ve mesleğin gerektirdiği ciddiyete tüm paylaşımlarında hassasiyetle uyarlar.
 • Anadolu Ajansı’nın resmi sosyal medya hesaplarında ya da www.aa.com.tr adresinde yayınlanan içerikleri, linkini vermek suretiyle Ajans’ın tanıtımına katkıda bulunurlar.
 • Ajans’ın herhangi bir nedenle yayınlamadığı veya yayınlamaya değer görmediği haber içeriklerini, yetkili editörden izin alarak paylaşıma açabilirler.
 • Ajans yönetiminin belirlediği isim, adres ve çerçeve dışındaki sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarını haber konusu yapmak için ilgili editörün iznine başvururlar.
 • Ajans’ın tarafsızlık, doğruluk ve güvenilirlik ilkelerini zedeleyecek veya kurumsal bütünlüğüne gölge düşürecek ya da maddi veya manevi kayba uğratacak nitelikteki haber, fotoğraf, görüntü, görüş ve yorumlardan uzak dururlar.
 • Sosyal medya ağlarında yer alan görsel içerikleri, telif hakları sorunu giderilmedikçe haber konusu yapmazlar.
 • Paylaşımlarında Anadolu Ajansı’nın yayın ilkelerine aykırı, hiçbir kimseyi, kurumu, inancı, ırkı, cinsiyeti, kültürü aşağılayıcı, rencide edici, küçük düşürücü veya hedef gösterici ifade, ses ve görsellerle gizli bilgi ve belgelere yer vermezler.
 • Şiddeti özendirici, korkuyu yaygınlaştırıcı, travmalara yol açıcı, eşitlik ve adalet ilkelerini zedeleyici, insan onurunu küçültücü, ayrımcılığı teşvik edici içerikteki paylaşımlara alet olmazlar.
 • Siyasi tercihlerini belli etmezler veya bu nitelikteki bir oluşumun ya da kesimin propagandalarına yer vermezler.
 • Haber temelli her türlü bilgi veya istihbaratı, kaynağı ne olursa olsun, Ajans ile paylaşmadan ve yayınlanmadan, kişisel hesaplarından duyurmazlar.
İlginizi çekebilir:  4K teknolojisi izleyeni içine çekiyor

Anadolu Ajansı haber sistemine siber saldırı

Öte yandan, Anadolu Ajansı’nın aboneleri olan basın yayın kuruluşlarına haber akışını sağlayan sistemi, internet korsanlarının saldırısına uğradı. Saldırıyı Anadolu Ajansı şu cümlelerle duyurdu: “Son haftalarda çeşitli kamu ve özel kurumlara yönelik siber saldırıların bir benzeri Anadolu Ajansı’nı hedef aldı. Sabah saat 05.00 sıralarında AA’nın internet tabanlı haber yayın sistemine gerçekleştirilen siber saldırı sonucu, yerel, şirket ve internet abonelerimize sunduğumuz haber içerikleri zarar görmüş, bunun üzerine internet abonelerimize yönelik haber akışı durdurulmuştur. Söz konusu saldırı Anadolu Ajansı Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü’nün müdahalesi sonucu haber yayın akışında ciddi bir soruna yol açmadan engellenmiştir. Alınan önlemler sayesinde rutin haber akışımız yeniden sağlanırken, arşiv haberlerimizde oluşan tahribatın giderilmesine yönelik çalışma başlatılmıştır. Benzer saldırıların yaşanmaması için gerekli tüm çalışmalar titizlikle yürütülmektedir. Geçici bir süre haber alamayan abonelerimizden özür diliyoruz.”

BYD ATTO 3 elektrikli otomobil hakkında bilmeniz gerekenler

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir