Shadow

Sosyal medya hesaplarınızı yönetmek için kullanabileceğiniz araçlar

İster kişisel ister kurumsal olarak sosyal medyadan yararlanıyor olalım, çok sayıda hesabı yönetmek ayrı bir hüner istiyor. Bunun içinse bizim yükümüzü azaltan sosyal medya yönetim araçları var. Bu yazıda sosyal medya hesaplarımızı yönetmek için kullanabileceğimiz araçlara göz atıyoruz.

sosyal medya

MELİH BAYRAM DEDE

Bugün her ne iş yapıyor olursak olalım, sosyal medya bizim için vazgeçilmez bir iletişim aracı. Yaptığımız işi geliştirmek, tanıtımını yapmak ya da sosyal medyadaki ilgiyi satışa çevirmek bizim elimizde. Diğer yandan kişisel olarak da sosyal medya, asla yok sayamayacağımız bir mecra. Sosyal medyayı kullanarak iletişim kurmamak bugün düşünülemez bile.

Vazgeçilmez bir iletişim platformu geline geldi

Sosyal medya bu kadar vazgeçilmez olunca, pek çok farklı sosyal medya hesabını yönetmek de ayrı bir uğraş haline geliyor. Neyse ki, sosyal medya hesaplarımızı yönetmek için geliştirilmiş pek çok araç var. Bu yazıda ben de sizlere, sosyal medya hesaplarınızı yönetmek için kullanabileceğiniz araçlardan söz edeceğim. Bahsedeceğim araçlar, benim bizzat kullandığım ve deneyimlediğim araçlar.

Sosyal medya hesaplarınızda en iyi zamanda paylaşım

Buffer, Crowdfire ve Hootsuite temel olarak üye olduğunuz, sosyal medya ağlarının hesap bilgilerini girdiğiniz ve paylaşımlarınızı sizin adınıza en iyi zamanlarda yapan, bazıları size paylaşmak için ilgi çekici içerikler öneren, sosyal medyadaki paylaşımlarınızın istatistiklerini görmenizi sağlayan araçlar.

Buffer

Benim en çok kullandığım araç Buffer. Buffer, twitter, facebook, LinkedIn, Google+, Instagram ve Pinterest hesaplarınızı sizi adınıza yönetebilir. Facebook, LinkedIn ve Google+ için kişisel hesaplarınızın yanı sıra sayfalarınızı da ayrı olarak sisteme tanımlamanız ve yetki vermeniz gerekiyor.

Sizin belirlediğiniz tarih ve saatte paylaşım

Yetkilendirme sonrası, Buffer’a sizin adınıza uygun zamanlarda paylaşım yapılması için içeriklerinizi girmeniz gerekir. Bu içerikler, otomatik olarak belirlenen zamanlara ya da sizin belirleyeceğiniz tarih ve saatlerde paylaşılabilir. Kolay içerik paylaşımı için Buffer eklentilerini de kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Apple'ın başı belada

Temel özelliklerden ücretsiz yararlanın

Özel günler için hazırlamış olduğunuz paylaşımları çok önceden sisteme tanımlayarak zamanı geldiğinde yayınlandığını görebilirsiniz. Buffer’ın temel özelliklerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Daha fazla hesabı aynı anda yönetmek içinse ücretli versiyona abone olmanız gerekiyor.

Crowdfire

Sosyal medya hesap yönetiminde tercih edilen bir başka araç ise Crowdfire. Buffer sadece hesap yönetimi ve paylaşımına odaklanmışken Crowdfire’da daha fazlası var. Sosyal medya hesaplarınızı eklemek ve otomatik olarak uygun zamanlarda ya da sizin belirleyeceğiniz tarih ve saatlerde paylaşılması temel özellikler.

Tüm hesaplarınıza gelen mesajlar tek ekranda

Artı olarak sizi takip edenler, takipten çıkanlar, aktif olmayan hesapları görebilme özelliği mevcut. Crowdfire’ın tüm hesaplarınıza gelen mesajları görmenizi ve cevap vermenizi sağlayan Mentions bölümü ise ücretli. Başlangıç olarak 14 günlük deneme versiyonuna üye olabiliyorsunuz.

İçerik önerilerinde bulunması onu öne çıkarıyor

Crowdfire’ın farklı yönü size paylaşım yapabilmeniz için içerik önerilerinde bulunması ve hesabınızın pasif kalmaması için paylaşmanız için size her gün uyarıda bulunması. Articles sekmesinden paylaşabileceğiniz içerikleri görebilirsiniz. Ücretli versiyonda RSS ile içerik takibi özelliği de mevcut. Crowdfire

Hootsuite

Size sosyal medya hesap yönetimi için önereceğim son araç ise Hootsuite. Çok farklı sosyal medya araçlarını bir araya getiren ve yönetmenizi sağlayan Hootsuite, temel işlevleri ücretsiz olarak sunuyor. Ancak daha verimli olarak yararlanmak için ücretli versiyon satın almak gerekiyor.

Hedef kitle belirleyin, ilgiyi satışa çevirin

Kişisel kullanımın yanında, şirketlerin pazarlama departmanlarının ekip olarak yetkilendirilerek yararlanabileceği gelişmiş bir altyapı sunan Hootsuite, müşterilerle etkileşime geçme, sosyal medya etkinliğini ölçme, hedef kitle belirleme ve sosyal medyadan gelen ilgiyi satışa çevirme gibi farklı amaçlarla kullanılabilir.

Mevcut iş akışına kolayca entegre ediliyor

Hootsuite’in daha önce bahsettiğim sosyal medya yönetim araçlarından en büyük farkı, uygulamalarla işlevselliğinin artırılabiliyor olması. Şirketler Microsoft, Slack, Zendesk, Jira, Salesforce, Marketo gibi kullandıkları platformları Hootsuite’e entegre edebiliyor ve mevcut iş akışının bir parçası haline getirebiliyor. Hootsuite

Bana Yalan Söylediler [İnternet ve Gerçek Yüzümüz] – Seth Stephens-Davidowitz

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir