Sosyal medya tamam da, ‘sosyal alışveriş’ nedir?

Sosyal medya, internet kullanıcısı olan hemen herkesin hayatına girmiş durumda. Yoldan bir kaç kişi çevirsek, “Nedir bu sosyal medya?” desek, cevap alma ihtimalimiz yüksek. Peki “Sosyal alışveriş nedir?” desek. İşte burada duralım. Bu soruda alacağımız cevaplarda, sosyal medya kadar şanslı olamayabiliriz.

Mobil teknoloji ve sosyal medyanın gelişimi büyük hızla artıyor. Sosyal medyasız hiç bir faaliyet düşünülemez hale geldi. Bu kapsam da “sosyal alışveriş” denilen yeni bir kavram da hayatımıza girdi. Moda ve giyim tutkunları arasında hızla yayılan bu sosyal alışveriş trendi, markaların takipçileriyle bireysel etkileşim odaklı bir platformda buluşmasını sağlıyor. Kısa anlatımıyla tüketicilerin alışveriş etkinliklerine arkadaşlarını ve onların alışveriş konusundaki geçmiş deneyimlerini dijital ortamda dahil etmesini ifade eden sosyal alışveriş kavramı tüm dünyada büyük bir hızla yayılıyor.

Reklamdan daha çok arkadaş tavsiyesini önemsiyoruz

İnternet kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte geleneksel pazarlama yöntemleri de yavaş yavaş yok olmaya yüz tutuyor. Tüketiciler artık kitlesel çapta tasarlanan reklam bombardımanlardan ziyade, kendi dostlarının önerilerini ve yorumlarını dikkate alıyor. Böylece özellikle moda tutkunları birbirleriyle önerilerini ve tarzlarını paylaştıkları sosyal platformlarda bir araya geliyor.

Gelirlerin %50’si sosyal medya ve mobilden

Tüketici alışkanlıklarının ve beklentilerinin en isabetli şekilde yansıtıldığı bu platformlar sayesinde markalar tüketicileriyle bireysel bir iletişim kurabiliyor ve sadece onların beğenilerine, yaş ve gelir gruplarına özgü sürprizler sunabiliyor. Araştırma kuruluşu Gartner’ın verilerine göre 2015 yılına kadar firmaların elde edeceği gelirlerin %50’sinin online satış, sosyal medya ve mobil uygulamalardan geleceği tahmin ediliyor.

Türkiye’den bir sosyal alışveriş uygulaması ‘etiqadd’

Sosyal alışveriş devriminin iPhone ve Facebook’a entegre, yenilikçi uygulaması etiqadd, giyim markaları ile alışveriş tutkunlarını paylaşımcı bir platformda buluşturuyor. etiqadd uygulamasıyla Türk moda tutkunları ve markaları da sosyal alışverişin bir parçası oluyor. Uygulama sayesinde kullanıcılar alışveriş esnasında görüp beğendikleri bir ürünün barkodunu telefonlarıyla okutup, -isterlerse ürünü fotoğraflayıp- onu etiqadd listesine alıyor, Facebook üzerinden arkadaşlarıyla paylaşabiliyor ve başka ürünlerle karşılaştırabiliyor.

Alışveriş sırasında gelen yorumlara da bakın

Kullanıcılar ayrıca etiqadd uygulaması ile alışverişe çıktıklarında beğendikleri bir ürünü uygulama arayüzündeki listede sergileyebiliyor ve Facebook arkadaşlarının yorumlarını alabiliyor. Böylece dostlarla çıkılan bir alışveriş turunun keyfi her an ve her yerde yaşanabiliyor. etiqadd uygulaması yalnızca akıllı telefon sahiplerine yönelik değil. etiqadd Facebook uygulamasını yükleyen tüm kullanıcılar arkadaşlarının etiqadd’lediği kıyafetleri etiqadd’leyebiliyor, başka ürünlerle karşılaştırabiliyor, paylaşabiliyor ve tarzlarını bu yolla sergileyebiliyor.

Hediye almak artık hem risksiz hem keyifli

Yılbaşı, doğumgünü, yıldönümü, evlilik gibi özel günlerde hediye olarak kıyafet almak her zaman çok kolay olmayabiliyor. Hediye alınacak kişinin gerçekten neyi beğendiğini, neye ihtiyacı olduğunu ve hangi beden ölçüsüne sahip olduğunu bilmek her durumda mümkün olmayabiliyor. etiqadd uygulaması sayesinde herkes beğendiği ürünü gerekli tüm ayrıntılarıyla birlikte profillerinden paylaşabilecek. Böylece hediye olarak kıyafet almak hem kolaylaşıyor hem de ‘acaba beğenecek mi’ kaygısı ortadan tamamen kalkmış oluyor.

Kişiye özel ve sürpriz kampanyalar mümkün

etiqadd uygulamasıyla kullanıcılar tamamen kendilerine özel sürprizlerle karşılaşabiliyor. Alışveriş esnasında rafta duran bir ürünü ‘etiqadd’lediklerinde, markaların yaptığı anlık indirimlerden, hediyelerden ve diğer avantajlardan faydalanabiliyor. etiqadd, App Store üzerinden ücretsiz olarak indirilerek ya da Facebook uygulaması ile kullanılabiliyor. Ayrıntılı bilgi için www.etiqadd.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir