Shadow

Sosyal medya okullu oldu

Sosyal medya bugün hayatın vazgeçilmez olgularından biri. Bu doğrultuda Türkiye’de de çeşitli eğitim kurumları sosyal medya için programlar hazırlıyor.

Bugün gelen haber, Yeditepe Üniversitesi’nin Sosyal Medya Yönetimi (MBA) Yüksek Lisans Programı başlattığı yönünde.

Programın kurucusu ve yürütücüsü Doç. Dr. Aykut Arıkan, “Sosyal Medya Yönetimi günümüzün modern işletmesinin temel süreçlerinden biri haline geldi. Bu süreçte, üretim, pazarlama, satış, insan kaynakları vb. bir dizi temel işletme süreci, kendini yeniden tanımlamaya başladı. Bunun nedeni, Sosyal Medyayla birlikte yaşanan temel kırılmanın, bilgi tüketicisinin aynı zamanda onu üreten haline gelmesi, yani tüketim ve üretim süreçlerinin iç içe geçmesinden oluşan yeni bir sürecin ortaya çıkmasıdır.” diyor. Sosyal medyada, değişik nedenlerden dolayı yönetilemeyen markaların büyük bir yıkımla karşılaşacağını vurgulayan Arıkan, bu durumun üstesinden gelmek için, Firma ve Marka Stratejisi’yle, Sosyal Medya Stratejisinin hizalanması gerektiğini kaydediyor.

Yeditepe Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi (MBA) Yüksek Lisans Programı’nın, bu yeni işletmecilik ve marka yönetimi ihtiyacına yanıt oluşturmak amacıyla, Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilimdalı altında bir uzmanlık alanı olarak yapılandırıldığını açıklayan Arıkan, program, iş dünyasındaki değişik kademelerde, Sosyal Medya Yönetimi’yle ilgilenen ve bu alanda ilerlemeyi hedefleyen profesyonellerle, alanın günümüzde ortaya çıkmaya başlayan uzman/yönetici profiline hitap ettiğini belirtiyor.

Programdaki dersler, bu yaklaşım çerçevesinde çeşitlilik gösteriyor. İlk dönemde, ‘Sosyal Medyada İçerik ve İfade’, ‘Sosyal Ağlar ve Ağ Temelli İş Modelleri’, ‘Çevrimiçi İtibar Yönetimi: Sosyal Medyanın Yasal Yönleri & Etik’, ‘Sosyal Salgınlar ve Viral Döngüler’ ile ‘Sosyal Medya Pazarlaması’ başlıklarında beş ders yer alırken, bunu ikinci dönemde, ‘Bilgi Yönetimi & Wikiler’, ‘Sosyal Medya Araştırmaları: Takip ve Söylem & Duyarlılık Analizi’, ‘Kitle İstihdamı (Crowdsourcing) & Sosyal İçerik’, ‘Sosyal CRM & Değişen Müşteri Deneyimi’ ve ‘Sosyal Medyada Çeşitliliği Yönetmek: Kültürlerarası İletişim’ izliyor. Öğrenciler, Yaz okulunda alabilecekleri ‘Etkenler & Kritik Kitle’ ve ‘Sosyal Mobilite: Konum Temelli Sosyal Medya’ adlı iki ders ve bir Bitirme Projesi’yle, toplam bir yıl içinde mezun olabiliyorlar.

Programla ilgili tüm detaylara, programa giriş koşulları ve iletişim bilgilerine; http://www.yeditepe.edu.tr adresinden ‘Öğrenci adayları’ bölümü – ‘Öğretim’ başlığının altında yer alan ‘Lisans Üstü’ linki – Sosyal Bilimler Enstitüsü başlığından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir