Shadow

Sosyal ağlarda terörist var!

Sosyal ağların kullanıcı sayısının giderek artması, bu ağların kötü amaçlarla da kullanılabileceği endişesini gündeme getirdi. Bu konuda ilk tepki İngiltere’den yükseldi. Facebook gibi sosyal ağların kamu güvenliği nedeniyle izlenmesi gündemde.

İngiltere İçişleri Bakanlığı, suç çeteleri ve teröristlerin sosyal ağları kullanıyor olabileceğinden hareketle, izleme altına alınmasının olağan olduğunu savunurken, bu ağlarda yapılan iletişimin kayıt altına alınmasınınsa şimdilik planlanmadığını ifade ediyor.

Ülkede tartışılan plana göre, İçişleri Bakanlığı’nın tüm telefon görüşmeleri, elektronik posta yazışmaları ve internet sitelerine yapılan ziyaretlerin merkezi bir veri tabanında depolanmasına ilişkin çalışması bulunuyor.

Kameralarla bireylerin takip edilmesini ve internet iletişimin takip edilmesine zaman zaman tepkilerin yükseldiği İngiltere’de, bu son girişime de sivil hak ve özgürlükleri savunan dernek ve kurumlar şiddetli tepki gösteriyor. Sivil toplum tartışma konusu olan bu girişimi, tek kelimeyle, ‘işgüzarlık’ olarak nitelendiriyor.

Yetkililerse bireylerin, Facebook, Bebo ve Myspace gibi sosyal ağlar yaptıkları görüşmelerin içeriğinin değil, sadece ‘kimin kiminle ilişki içinde olduğunu’ izlemenin amaçlandığını savunuyor.

Girişime tepki gösteren, Liberal Demokrat Parti milletvekili Tom Brake, bu tür sosyal ağların bireylere ilişkin cinsel tercih, dini inanç ve siyasi görüş gibi hassas bilgiler içerdiğine dikkati çekerken, bunların hükümetin kontrolündeki merkezi veri tabanından sızabileceği uyarısında bulundu.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Ev telefonu Messenger'a geliyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir