Shadow

Sony, tablet pazarında birinci olma iddiasında

Eurasia Genel Müdürü Mohsen Noohi, Türkiye’de tablet bilgisayar pazarında birinci olacaklarını iddia etti. Noohi, şirket olarak hedeflerini bu yılın sonuna kadar yüzde 28-30 pazar payına ulaşmak, yüzde 40-50 pazar payı ile de sektör birincisi olmak şeklinde açıkladı.

İlk tablet bilgisayarını geçtiğimiz günlerde Almanya’da düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (IFA) duyuran Sony, Türkiye’de tablet bilgisayar pazarında birinci olma iddiasında. Sony Tablet S’in Türk kamuoyuna duyurulması için Santralİstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Sony Eurasia Genel Müdürü Mohsen Noohi, IFA’da Sony üst yönetiminin kullandığı, “İlk olmak mı önemli yoksa en iyi olmak mı?” söylemini tekrarlayarak, “Bu pazarda bir numara olacağımıza dair samimi bir inanca sahibim. Bu yılın sonuna kadar Türkiye tablet bilgisayar pazarında yüzde 28-30 paya ulaşacağımızı düşünüyorum. Bir numara olmak için de hedefimiz, yüzde 40-50 Pazar payına erişmek. Bu kesinlikle çok çok yüksek bir hedef. Ancak son derece güçlü bir ürünümüz var, ve son derece güçlü bir markamız var. Hepimiz pazarda çok tecrübeliyiz. Vaio’yu pazara sunduğumuzda da başaramayacağımız söylenmişti, ama başardık.” şeklinde konuştu.

FATİH’LE İLGİLENEBİLİRİZ

Türkiye’nin çok ciddi anlamda teknoloji konusunda farkındalığı olan, nüfusun yüzde 50’sinin 30 yaşının altında olduğu bir ülke olduğunu hatırlatan Noohi, “Devlet de e-öğrenme konusunun hayata geçirilmesi için çaba harcıyor. İşte bundan dolayı bu kadar iddialıyız. 2011 yılında dünya genelinde 50-60 milyon, 2012 yılında ise 70-80 milyon tablet bilgisayar satılması tahmin ediliyor. Türkiye’de de bu pazarın 4 yıl içinde 4 kat büyümesini öngörüyoruz.” dedi. Sony Tablet S’le FATİH projesiyle ilgilenip ilgilenmediklerinin sorulması üzerine, bu konuda da girişimlerinin olacağını söyledi.

TABLET KONFOR GETİRİYOR

Toplantıda Sony Tablet S hakkında bilgi veren, Sony Eurasia Pazarlama Müdürü Richard de Barbanson ise, kişisel bilgisayarların içerik üretmek, tablet bilgisayarların ise içerik tüketmek amacıyla kullanıldığını ifade ederek, tablet bilgisayarların daha çok sağladığı konfor nedeniyle tercih edildiğini söyledi. Sony Tablet S ile, şirketin PlayStation dahil tüm eğlence servislerine erişim sağlanacağını ifade eden Barbanson, çok hızlı gelişen bir platform olan Android işletim sistemine dikkat çekerek, “Hergün 500 bin Android cihazı aktive ediliyor. Android Market’te 250 bin uygulama var. Her ay 20 bin uygulama yayınlanıyor. Türkiye’de halihazırda akıllı telefonların mağazalarda bulunma oranı çok düşüktü ancak çok hızlı büyüdü. Android’li ürünler çok hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor. Gençler tek bir işletim sistemi üzerinden iletişim kurmayı tercih ediyor.” dedi.

İlginizi çekebilir:  iPhone 3G yılın en iyi aygıtı

16 GB MODEL 1200 TL

Sony Eurasia VAIO ve Mobil Ürünler Grup Müdürü Levent Ertoğlu da, Sony Tablet S’in 1 Ekim’de, daha küçük boyutlarda olan iki ekranlı Tablet P’nin ise Ocak 2012’de Türkiye’de piyasaya çıkacağını açıkladı. Şirket yetkilileri, ürünün fiyatının kesin olarak belirlenmesiğini, 16 GB’lık modelin 1150-1200 TL arası bir fiyattan kullanıcıyla buluşacağını kaydetti. Sony Tablet S, şirketin bugüne kadar piyasaya çıkardığı eğlence ve oyun servisleriyle uyumlu çalışıyor. PlayStation oyun ve eğlence servislerine uyumlu olarak geliştirilen ürün, TV veya klima gibi ev aletlerini uzaktan kumanda etmek için kullanılabiliyor. Üründe Flash yazılım desteği, bağlantı arabirimi olarak USB ve SD kart yuvası bulunuyor.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir