Shadow

Sony tablet bilgisayar çıkardı hisseleri düştü

Tablet bilgisayar sektörüne iddialı giriş yapan Sony’nin, ürünle devrim sayılabilecek yenilikler getirememesi hayal kırıklığına neden oldu. Şirketin tablet bilgisayarını duyurmasının ardından Tokyo Borsası’nda işlem gören hisseleri yüzde 1.77 oranında değer kaybetti.

Tüketici elektroniği pazarının en iddialı şirketlerinden Japon Sony, tablet bilgisayar rekabetinde yer almak için Berlin’de düzenlenen Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı ‘IFA 2011’de Sony Tablet S adını verdiği yeni ürününü ziyaretçilerin beğenisine sundu. Sony Tablet S’in daha önce piyasaya çıkan benzer tabletlerden pek artısı olmaması ve iki model olarak 499-599 dolar gibi yüksek bir fiyattan satışa sunulması eleştirileri de beraberinde getirdi. Sektör analistleri, şirketin daha iddialı bir fiyatla pazara girmesini umuyordu. Tablet bilgisayar sektörüne iddialı giriş yapan şirketin, ürünle devrim sayılabilecek yenilikler getirememesi hayal kırıklığına neden oldu. Sony’nin tablet bilgisayarını duyurduğunun ilk iş günü Tokyo Borsası’nda işlem gören hisseleri yüzde 1.77 oranında değer kaybetti.

MALZEME KALİTESİ ELEŞTİRİLİYOR

Sony’nin tablet bilgisayarı katlanmış dergi şeklinde bir tasarıma sahip. Bu yönüyle farklı görünse de malzeme kalitesi açısından eleştiriliyor. Uzmanlar ürünü daha ‘plastiki’ olarak nitelendirirken, Apple’ın iPad’iyle rekabet etmek için yetersiz ve fiyat olarak da makul olmamakla eleştiriyor. Ürünün ekran kalitesiyle ilgili bir eleştiri de ekranın kolay çizilebilir bir malzemeden yapılmış olduğu şeklinde. Sony, tablet pazarında öncü olan Apple’ın yanı sıra, Samsung, Acer, Asus ve Motorola şirketlerinin piyasaya çıkarıdığı Android temelli ürünleriyle de rekabet etmek zorunda. Kısa süre önce, Hewlett Packard, Touchpad adını verdiği tablet bilgisayarının 99 dolara düşürmüş ve satışlarında büyük artış yakalamıştı. İşte bu koşullarda Sony’nin tablet bilgisayar pazarında tutunması oldukça güç gözüküyor.

2015’E KADAR 275 BİN TABLET

WiFi özelliği ile kablosuz ağlara bağlanabilen, 9.4 inçlik ekrana sahip olan Sony Tablet S bilgisayarlar, Android işletim sistemi kullanıyor. PlayStation oyunları oynanabilen, Sony’nin içerik hizmetlerine bağşanabilen, ön ve arka kameraya sahip olan ürünün 32 GB’lık versiyonu 599 dolar, 16 gigabaytlık sürümü ise 499 dolardan satın alınabilecek. Dünya çapında bu yıl 60 milyon tablet bilgisayar satılması bekleniyor. 2015’e kadar ise satılacak tablet sayısının 275,3 milyon adete yükseleceği tahminleri yapılıyor. Kişisel bilgisayarların satışından pay çalan tablet bilgisayarlar, sektörde pek çok şirketin planlarını yeniden gözden geçirmesini gerektiriyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Youtube, müzik yapımcılarına yine rest çekti!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir