Shadow

Son zamanların yoğun ilgi gören oyunu: Flatfy-Play

Flatfy-Play

İnsan, var olduğu günden bu yana hep bir şeyleri merak etmiş ve gelişim içerisinde olmuştur. İnsanoğlunun bu merakı zaman içerisinde değişik bilim dallarının doğmasına, gelişmesine ve bu bilim dallarının insan yaşamına daha entegre bir hal almasına sebep olmuştur.

İnsan yaşamına direk olarak etki eden gelişmelerin belki de en gözle görülür olanı teknolojik gelişmelerdir. Bu konudaki gelişmeler, direk hayatımıza dokunduğundan dolayı bilim insanları ve diğer araştırmacılar için de daha cazip hale gelmiş ve sürekli olarak daha ileriye taşınmaya çalışılmıştır.

Teknolojik gelişmelerin temelinde bilgisayar yani bilişim teknolojilerinin yattığı aşikardır. İşte bu makalemiz de bilişim ve yazılım dünyasına önemli katkılardan birini veren tr.flatfy.com şirketinin yayınladığı flatfy-play oyunu hakkında olacaktır.

1900’lü yılların başından itibaren kademeli olarak geliştirilen bilişim sistemleri ve insan beyninin çalışma prensiplerinin bilgisayar ortamına aktarılmaya çalışılması, günümüzde çok farklı boyutlara ulaşmış durumdadır. Son günlerde yapay zekâ kavramının sihirli bir sözcük öbeği olarak karşımıza çıkması da bu gelişmenin bir sonucudur.

Bilişim dünyasında çeşitli amaçlar ve platformlar için tasarlanmış birçok yazılım dili bulunmaktadır. Her yazılım dilinin kendine göre avantaj ve dezavantajı bulunması ile birlikte kod yazma kolaylığı, amaca göre dizayn edilmiş ve özelleştirilmiş kütüphane desteği ve her platforma uyum sağlayabilme gibi özellikleri ile python dili, konunun ilgilileri için son zamanlarda fazlasıyla tercih edilmektedir.

Hem flatfy arama motoru sitesi hem yayınlanan flatfy-play oyunu python dili ile yazılmış durumdadır. Bu da şirketin stratejik olarak hem yazılıma verdiği değeri hem de pyhton özelinde insan kaynağı ve ar-ge faaliyetlerinin de boyutunu göstermektedir. Şirket de bu insan kaynağını en iyi şekilde temin edebilmek amacıyla flatfy-play oyununu piyasaya sürmüştür.

Flatfy şirketi, flatfy-play oyununu şirketin merkezi olan Kiev’de en dikkat çekici reklam panolarına yerleştirerek insanların dikkatini çekmeyi başarmışlardır. Şimdi dilerseniz biraz da oyundan bahsedelim.

Flatfy şirketi, pyhton dili ile yazılmış flatfy-play oyununu flatfy.com/play adresinde yayınlamıştır. Oyun, temel pyhton bilgisine dayalı bulmacalardan oluşmaktadır. Flatfy şirketinin bu oyunu yayınlamasındaki amaç, hem bilmeyenler için pyhton dili ile ilgili daha fazla farkındalık yaratmak hem de konunun ilgililerinden parlak ve yeterli bilgiye sahip olanları bünyesinde toplayabilmekti.

Şirket bu maksatla Kiev’in en yoğun cadde ve sokaklarına reklam vererek işe başladı. Verilen reklamlardaki sloganlarda rutin hayat içinde bir yerden bir yere giden her kesimden insanın ilgisi çekilmek hedefleniyordu. “İşine/Okula/Evine giderken pyhton bilgini test” gibi sloganlar ile birlikte flatfy/play linki panolara yerleştiriliyor ve konu ile biraz ilgili herkesin dikkati çekilmek isteniyordu.

Öyle de oldu ve oyun kısa sürede beklenenden daha fazla ilgiyle karşılaştı. Öyle ki, şirketin amacı konunun içinde biraz geçmişi olan parlak kişileri bünyesinde toplamak iken ülkedeki büyük bilişim şirketleri bile oyuna ilgi göstermişti.

Yürütülen kampanya beklenenin ötesine geçti

Flatfy şirketinin yürütmüş olduğu bu reklam kampanyası ile oyun başta ülke gündemi olmak üzere tüm sosyal medya mecralarında binlerce beğeni ve yorum aldı. Şirketin açıkladığı verilere göre yürütülen kampanya neticesinde ilk ayda 1 milyona yakın kişi bulmacayı çözmek içi siteyi ziyaret etti.

Belirtilen bu rakam tr.flatfy.com yetkililerinin de kampanyaya başlarken hayal edemedikleri bir rakamdı. Böylelikle oyun beklentilerinde ötesinde bir ilgi ile karşılaşarak şirket yetkililerini bile şaşırtmıştı.

Peki Flatfy-Play tam olarak nedir?

Flatfy-Play, yukarıda da bahsedildiği gibi ilk ipucu panolarda verilen, kullanıcıların pyhton kod bilgisini ölçen, pyhton tabanlı bir yazılım oyunudur. Konudan da anlaşılacağı üzere oyunu oynamak için temel düzeyde de olsa kod bilgisine ihtiyaç var.

İlginizi çekebilir:  121 bahis sitesine 'Piyango' çıktı

Oyunun içerisine girdiğinizde karşınıza pyhton dilinde yazılmış eksik bir kod çıkmaktadır. Kodu doğru şekilde tamamlayan ve doğru hamleleri yapan kişiler soruyu doğru cevaplamış kabul edilmekte ve diğer soruya geçmektedir. Bilgi seviyenize göre aşama aşama ilerleyerek oyunu bitirebilmeniz mümkündür. Fakat bunun için ciddi bir kod bilgisine sahip olmanız gerekebilir.

Oyuna giren kişiler aşamalar halinde toplamda 12 soru ile muhatap olmaktadır. Soruların soru numarası arttıkça zorluk derecesi de artmaktadır. Böylelikle tüm sorulara doğru cevap vermeyi başaran kullanıcılar oyunu bitirmektedirler.

Şirketten edinilen bilgiye göre tüm kullanıcılar arasından tüm soruları cevaplamayı başaran kişi sayısı 1133’tür. Tüm oyuncuların sayısı düşünüldüğünde bu rakamın hatırı sayılı bir kod bilgisine sahip kişilerden oluştuğu söylenebilir.

Tüm soruları doğru yanıtlayarak oyunu bitirmeyi başarabilen yazının başında da ifade edildiği gibi şirkete davet edilmişler ve şirketin insan kaynakları departmanı ile görüşme imkanına sahip olmuşlardır.

Peki oyunun güvenliği ne durumda?

Flatfy bilişim departmanı oyunu pyhton dilinde kodlayarak aslında güvenlik açısından yapılması gereken temel bileşeni yerine getirmişlerdir. Pyhton ile gelen kolaylıklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Syntax ile diğer dillerde olduğu gibi çok fazla haşır neşir olunmaması,
  • Çok fazla derleme gerektirmemesi,
  • Her platform ile uyumlu şekilde çalışabilmesi,
  • Veri tipleri ile çok fazla uğraştırmaması,

Bu sebeplerden dolayı siber güvenlik açısından da rahatlıkla oyunun tüm güvenlik açıkları kapatılabilmektedir. Ayrıca oyunun her aşaması için ayrı ara yüz tasarımının yapılması da oluşabilecek saldırılara karşı oyunu daha güvenli kılmaktadır.

Flatfy yetkilileri de oyunun hacklenmesinin neredeyse imkânsız olduğunu belirtmişlerdir. Bu açıklama gerekli siber güvenlik tedbirlerini aldıkları, oyunun yazılım dilinin pyhton olduğu ve kompleksiti teorisi ilkeleri göz önünde bulundurulduğunda gayet makul gelmektedir. Flatfy yetkilileri oyuna dışarıdan birçok müdahale girişiminin olduğunu ve bu girişimlerin alınan tedbirler sayesinde sonuçsuz kaldığını da kamuoyuna açıklamışlardır.

Kodlamaya meraklı, gelişime açık ve pyhton konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız flatfy.com/play adresindeki oyunu oynayabilir ve tüm sorulara cevap vererek Flatfy’ın merkezine davet edilebilirsiniz. Hiç vakit kaybetmeden siteyi ziyaret edip oyunu oynamaya başlayabilirsiniz. Kariyer planlamanızda Flatfy, sizler için de bir fırsat olabilir.

Flatfy ne amaçla kurulmuş bir şirkettir?

Flatfy, 2015 yılında merkezi Ukrayna’da faaliyetlerine başlamış emlak sektörü için kullanılan bir arama motorudur. Sitenin amacı müşterilerinin aradıkları kriterlere uygun ev ilanlarını hızlı bir şekilde bulmalarını sağlamaktır. Bu sitenin en önemli özelliği bir arama motoru olarak sadece emlak üzerine arama yapılabilmesidir.

Türkiye’nin de arasında bulunduğu 30 farklı ülkede faaliyet gösteren flatfy, uluslararası alanda söz sahibi bir şirket olarak karşımıza çıkıyor.

Flatfy üzerinde herhangi bir emlak araması yapmanız durumunda, arama motoru mantığı gereği veri tabanında bulunan 1000’in üzerinde emlak sitesinde yer alan ilanların tamamında arama yapma kolaylığına erişmiş oluyorsunuz.

Flatfy, sektörde faaliyet gösteren emlak sitelerine yeni müşterilere ulaşma imkânı sağlayarak müşterilerine iyi bir imkan sunmaktadır. Bununla beraber sektörde faaliyet gösteren internet siteleri de Flatfy gibi alanında öncü bir platformda yer alarak bilinirliklerini artırmaktadır.

Flatfy şirketi, emlak arama motoru olarak faaliyet hayatına başlamış ve çeşitli atılımları ile kendi sektörünün ve yazılım dünyasının dikkatlerini çeken bir değer haline gelmiştir. Son yayınladıkları oyun olan flatfy-play ile de hem ulusal çapta hem de uluslararası boyutta üne kavuşmuştur.

Flatfy ile istediğiniz her yerden dilediğiniz emlak ilanına ulaşabilir ve flatfy-play oyununu oynayabilirsiniz.

Bu telefon Türkiye’de üretildi | Yerli akıllı telefon TCL 20 SE incelemesi

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir