Software AG ve IDS Scheer birleşmesinde sona doğru

Software AG, IDS Scheer AG hissedarlarına yapılan kamu ihalesi teklifi için bir belge yayımladı. Pay alım teklifinin hisse başına nakit 15 avro olduğu, kabul süresinin ise 18 Eylül 2009 geceyarısı sona ereceği bildirildi. Software AG, şu ana kadar IDS Scheer hisselerinin yaklaşık yüzde 62’sini satın aldı. Satınalma, altyapı yazılımı ve iş süreçleri yönetimi alanında yeni bir global oyuncu yaratacak.

Kurumsal altyapı yazılımında bir dünya lideri olan Software AG, IDS Scheer AG?nin satın alınmasına ilişkin olarak, Almanya Finansal Denetim Otoritesi (BaFin) tarafından onaylanan teklif belgesini yayımladı. Böylece, IDS Scheer AG hissedarlarına yapılan alım teklifi için resmi kabul süresi başladı. Teklife göre, IDS Scheer hissedarları hisselerini nakit 15 avroya satabiliyorlar. Bu rakam, yaklaşık 490 milyon avroluk toplam hisse sermayesine yönelik satın alım fiyatını temsil ediyor.

Software AG, IDS Scheer AG hissedarlarına yapılan ihtiyari kamu ihalesi teklifi için teklif belgesini yayımladı. Teklifin yayımlanmasıyla başlayan resmi kabul süresi, 18 Eylül 2009 geceyarısı sona erecek.

Pay alım teklifi, yüzde yüz Software AG iştiraki olan SAG Beteiligungs GmbH tarafından tüm IDS Scheer AG hissedarlarına yapıldı. Teklif, yüzde 48’lik minimum kotanın dolmasına ve birleşmenin Almanya Federal Kartel Ofisi tarafından onaylanmasına bağlı bulunuyor.

IDS Scheer AG’nin denetim kurulu başkanı, kurucusu ve baş hissedarı Profesör Scheer ve denetim kurulu başkan yardımcısı Profesör Pocsay, yapılan teklifi kendi hisselerine yönelik olarak sözleşme bazında kabul ettiler. Her ikisinin hisseleri, IDS Scheer hisse sermayesinin yaklaşık yüzde 48’ini oluşturuyor. Bu da gerekli minimum kotayı sağlıyor. Halihazırda IDS Scheer hisselerinin yüzde 14,5’inin SAG Beteiligungs GmbH firmasının elinde bulunduğu düşünülürse, Software AG, bugüne kadar IDS Scheer hisselerinin yüzde 62’sini satın almış bulunuyor. Federal Kartel Ofisi’nin onayıyla ilgili olarak herhangi bir ek koşul beklenmiyor. Bu nedenle Software AG, kabul süresinin bitiminin hemen ardından satınalmanın tamamlanacağını düşünüyor.

Söz konusu işlem, altyapı ve iş süreçleri yönetimi alanında, 6.000’in üzerinde çalışanı ve 1 milyar avronun üzerinde geliri olan global bir firma yaratacak. Software AG’nin güçlü yanları ara katman yazılımlarındaki teknoloji liderliği, finansal gücü ve global varlığı- ile IDS Scheer’in analiz, modelleme, iş süreçleri denetimi alanlarındaki uzmanlığı, sağlam iş ortaklıkları ve 7.500 müşteriye sunduğu gelişmiş hizmetleri, birbirini mükemmel biçimde tamamlayan unsurlar olacak.

IDS Scheer, aynı zamanda, derin sektörel bilgi birikimini ve otomotiv, savunma ve güvenlik, sağlık, finansal hizmetler, yüksek teknoloji, telekom ve kamu hizmetleri gibi dikey pazarlara doğrudan erişimini de masaya yatırıyor. Şirket, SAP danışmanlık faaliyetlerinde de güçlü bir konuma sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir