Software AG, 40. yılını kutluyor

Avrupa’nın ilk yazılım şirketi Software AG 30 Mayıs 1969’da kuruldu. Şirketin başarısı, sürekli yenilik yapmasına ve kısa zamanda uluslararası bir nitelik kazanmasına dayanıyor. 2009, aynı zamanda, Software AG’nin ilk halka arzının 10. yılı. Şirket, teknolojik yenilik dalgasını sürdürerek beşinci on yılına adım atıyor.

Kurumsal altyapı yazılımında bir dünya lideri olan Software AG, 30 Mayıs’ta 40. yılını kutladı. Şirket, 1969 yılında Darmstadt’da Avrupa’nın ilk yazılım şirketi olarak kuruldu. Bugün, bağımsız bir yazılım sektörünün kurulmasına yardımcı olan şirketin toplam piyasa değeri 1,4 milyar avroyu buluyor. Software AG, kuruluşundan bu yana, müşteri merkezli yenilikçi teknolojiler geliştirerek ve dünyanın en büyük BT (bilgi teknolojileri) pazarlarına odaklanarak başarı kazandı.

2009, aynı zamanda, Software AG hisselerinin Frankfurt Borsası’nda satışa çıkmasının 10. yıldönümü. Software AG’nin halka arzı, o dönemde bir yazılım şirketi tarafından gerçekleştirilmiş en büyük halka arz olmuştu. Şirket, kurumsal süreç yazılımında ‘bağımsız’ bir pazar lideri olarak, yenilikçi teknoloji geliştirmede beşinci on yılına adım atıyor.

Software AG, resmi olarak 30 Mayıs 1969’da 3 çalışan ve 3.068 avro (6.000 mark) sermaye ile kuruldu. Şirket, çok geçmeden, ilk ürünü Adabas’ı pazara sürdü. Bu ürün, ilk günden bu yana, dünyanın en hızlı veri yönetimi sistemi olarak biliniyor. Software AG, yıllar boyunca, ilk entegrasyon teknolojilerinden (web servisleri için temel) XML teknolojisine ve günümüzün Servis Odaklı Mimari ve iş süreci teknolojilerine kadar her tür teknolojinin geliştirilmesinde öncü oldu.

Software AG, ‘global doğdu’; en önemli ürünü Adabas’ı, pazara ilk sürüldüğü yıl içinde, 1972’de, ABD’de de satışa sundu. Şirketin Japonya’dan yönetilen Asya operasyonları 1974’te başladı ve bu girişimi kısa zamanda Avrupa, Meksika ve Avustralya’daki ofisler takip etti. Dünyanın en büyük BT pazarlarına erken odaklanmak, şirkete, genç ve deneyimsiz bağımsız yazılım sektörünün kurulması için gerekli kritik çoğunluğu sağladı.

Şirketin tarihindeki diğer önemli olaylar arasında, 1992 yılında Software AG Vakfı’nın kurulması, 1999 yılında Software AG’nin Frankfurt’ta halka arzı -ki o dönemde bir yazılım firması tarafından gerçekleştirilmiş en büyük halka arzdı- ve 2007 yılında ABD’de webMethods firmasının satın alınması yer alıyor. Bu anlaşma, ABD’de Avrupalı bir firma tarafından son 15 yılda ve yalnızca yazılım alanında yapılmış ilk satınalma olarak dikkat çekti. 

Software AG CEO’su Karl-Heinz Streibich, konu hakkında şunları söylüyor: “Yazılım sektörü, son 40 yılda hepimizin yaşamında büyük ve olumlu bir etkiye sahip oldu. Software AG’nin bu gelişmede önemli bir rol oynamasından dolayı gurur duyuyorum. Yazılımda yenilik ve gelişme hızının azaldığını düşünmüyorum ve önümüzdeki 40 yılın en az son 40 yıl kadar verimli geçeceğine inanıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir