Şirketler CeBIT’in gücünü yeniden keşfetti

Deutsche Messe AG tarafından Hannover’de düzenlen CeBIT 2011’e bu yıl 90 ülkeden 339 bin ziyaretçi katıldı. Deutsche Messe AG’nin CeBIT’ten sorumlu başkanı Ernst Raue, katılımcıların yüzde 80’inin profesyonellerden oluştuğunu açıkladı.

Fuarın kapanış raporunu basınla paylaşan Raue, son yıllarda eski etkinliğinin kalmadığı gözlemlenen fuarla ilgili çok iyimser konuşuyor.

Raue, “70’ten fazla ülkeden en az 4 bin 200 şirket CeBIT 2011’e katıldı; bunlar arasında birkaç yıllık aranın ardından tekrar CeBIT’e katılan Oracle, HP, Xerox, Canon, Epson ve Siemens Enterprise Communications gibi şirketler de yer alıyor.” dedi.

“Lider telekomünikasyon şirketleri de CeBIT’in gücünü tekrar keşfetti ve bundan faydalanmasını bildi.” diyen Raue, “Hızlı LTE’den App’lere, en yeni akıllı telefonlardan Tablet PC’lere kadar en güncel gelişmelerini burada sergilediler. Çoğu 2012’de de tekrar aramızda olmak istediklerinden yerlerini şimdiden ayırttı. CeBIT, dijital yaşam ve iş dünyasının tüm alanlarını kapsayan dünya çapındaki en önemli ve uygun trend mecrası. CeBIT 2011 dijital dünyanın kalbinin ne denli güçlü attığını bizlere gösterdi.” şeklinde konuştu.

Katılımcıların önemli bir bölümünün karar vericilerden oluştuğunu belirten Raue, “Yıllık satın alma hacimleri 50 milyar Avrodan fazla 500’den fazla şirketin yönetim kurulu başkanları CeBIT 2011’i ziyaret etti. Daha önce sayıları hiç bu kadar çok olmamıştı.” şeklinde konuşuyor.

Fuar haftasında Makinistler Birliği’nin yaptığı grevden yakınan Raue, bu grevin 10,000 ziyaretçiye malolduğunu sözlerine ekledi. CeBIT 2012, önümüzdeki sene 6 ile 10 Mart tarihleri arası gerçekleştirilecek.

CeBIT 2011’in partner ülkesi olan Türkiye büyük ortak standlarıyla aynı anda beş salonda birden yer aldı. 90’dan fazla Türkiyeli katılımcı CeBIT’e katılırken, açılışta Almanya Başbakanı Angela Merkel, IBM patronu Sam Palmisano ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan yer almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir