Sinema afişinden barkod okut fragmanı cepten izle

Gerçek dünyadaki her şeyi etiketlemek ve etiketleri cep telefonuna okutarak kolayca internetten bilgi almayı kolaylaştıracak MobilKod uygulamasını Turkcell ve Microsoft birlikte hayata geçirdi. Halen Türkiye’de 15 milyon kişinin MobilKod’u destekleyecek cihazı bulunuyor.

Klasik barkodlardan daha gelişmiş bir teknoloji hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Turkcell, Microsoft ile işbirliği yaparak, şirketin Microsoft Tag platformunun desteğiyle MobilKod adlı bir servis kurdu. MobilKod’la gerçek dünyadaki her şeyi etiketlemek ve o etiketlerin cep telefonlarıyla okutulmasıyla internet üzerinden kolayca bilgi almak mümkün oluyor. Örneğin bu teknolojiyle, bir sinema afişinde yer alan MobilKod barkodunu cep telefonundan okutarak, filmin fragmanını hemen cepten izlemek mümkün oluyor.

GELECEK MOBİL İNTERNETTE

Bu işbirliğinin duyurulması için Mobil Dünya Kongresi’nin gerçekleştiği Barselona’da Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayraktar ve Microsoft İş Geliştirme Grubu Direktörlerinden Brian Fleisher ile birlikte MobilKod uygulamasını tanıtan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, geleceğin mobil internette olduğunu belirterek, 10 yıl çalıştığı Microsoft ile yaptıkları işbirliğinin kendilerini çok heyecanlandırdığını söyledi.

MOBİL İNTERNET DÜNYANIN BELKEMİĞİ

Ciliv, “Türkiye’de 17 yılda çok uzun bir mesafe kat ettik. Turkcell sıfırdan bir dünya devi haline geldi. Bunun birinci bölümü sesti ve başarıyla sonuçlandırdık. İkinci bölüm daha renkli olacak. Mobil internet dünyanın belkemiği olacak. O yüzden Turkcell’de daha fazla hayat diyoruz. Yeni dönemde Turkcell mobil servislere daha fazla yoğunlaşacak.” dedi.

MARKALAR İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayraktar da MobilKod uygulamasına ilişkin bilgi vererek üyeliğin ücretsiz olduğunu ancak data servisinin ücretli olacağını söyledi. Bayraktar, mobil pazarlamanın her sene yüzde 100 büyüdüğünü kaydederek, “Mobil pazarlama büyük bir platform oldu. Geri dönüş oranları çok yüksek ve markalar tarafından çok tercih ediliyor. 2008’den bu yana, 20 milyondan fazla kişi mobil pazarlama kampanyasına katıldı. Turkcell 2010’da 50 farklı sektörde, 353 farklı firma ile 1600 mobil pazarlama projesi gerçekleştirdi. Turkcell 12 milyon ile Avrupa’nın izinli veri tabanı kullanıcı veritabanına sahip.” diye konuştu.

Turkcell MobilKod nasıl kullanılıyor?

MobilKod, Microsoft Tag platformuyla kullanıcıların 2 boyutlu (2D) etiketleri cep telefonlarına okutmalarını sağlayacak. Cep telefonuna yüklenen MobilKod Okuyucu uygulaması ile etiket arasında sağlanan etkileşim,  numara çevirmeden arama yapmayı ya da bir mesaj görüntülemeyi, bir web sitesine ya da video görüntüsüne anında bağlanmayı, bir kartviziti anında adres defterine eklemeyi sağlayacak. Kişiler Facebook bilgilerinden hoşlandıkları alanlara kadar istedikleri bilgilerini, kurumlar ise tanıtımlarını yaratacakları barkodlara yükleyerek milyonlarca kişiye ulaşma imkanı bulacak. Turkcell, dünyada Microsoft ile bu alanda işbirliği yapan ilk ve tek operatör oldu.

15 milyon abone MobilKod’a hazır

Windows Mobile, iPhone, Symbian, Blackberry, Android ve J2ME cihazlarda çalışan MobilKod’u şu anda Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişi kullanabilecek durumda.  Windows Mobile, iPhone, Symbian, Blackberry, Android ve J2ME cihazlarda çalışan MobilKod’u;  http://gettag.mobi/tr adresinden, MOBILKOD yazıp 5050’ye kısa mesaj göndererek ya da Turkcell Uygulamalar’dan ücretsiz olarak indirmek mümkün.  Turkcell’liler, http://www.mobilkod.com.tr/ adresinde hizmet veren Turkcell MobilKod üzerinden web adresi, metin, kartvizit ya da cep telefonu numaralarını şifreleyen etiketler (Tag) oluşturabilecekler.

Cepten barkod okutarak bilgiye hızlı erişim

MobilKod teknolojisi ile hayatımızda bir çok şey değişecek. İşte bunlardan bir kaçı:

  • Bir sinema filmi afişinin üzerine yerleştirilen etiket, cep telefonundaki MobilKod okuyucu aracılığıyla filmin salon/seans bilgileri, oyuncularla yapılan röportajlar ya da kamera arkası görüntüleri gösterebiliyor.
  • Toplu taşıma alanında etiketler, yolcuların gerçek zamanlı varış bilgilerine hızla erişmesi, durakların civarındaki alanlar için detaylı haritalar gösterilmesi, yeni reklam gelirleri üretilmesi diğer kullanım alanları arasında.
  • MobilKod numara çevirmeden arama yapmayı ya da bir mesaj görüntülemeyi, bir web sitesine ya da video görüntüsüne anında bağlanmayı, bir kartviziti anında adres defterine eklemeyi sağlayabilecek.

Deutsche Telekom’dan Turkcell’e ortaklık teklifi

Turkcell’in Avrupa’da kurduğu Turkcell Europa, Deutsche Telekom’un da ilgisini çekti. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in verdiği bilgiye göre, Deutsche Telekom Turkcell’e ortaklık teklif etti. Turkcell tarafı bu işbirliğine sıcak bakıyor. Ortaklıkla ilgili detaylarsa henüz netleşmiş değil. Görüşmeler önümüzdeki günlerde başlayacak. Turkcell Europa Avrupa’daki 4 milyon aboneye hizmet sunmak için Deutsche Telekom’ın teknolojik altyapısını kullanacak. Ciliv, “Hiçbir yatırım yapmadan 4 milyon aboneye hizmet sunma fırsatı yakalamış olacağız.” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir