Siber güvenlik yarışında ipi Explorer 9 göğüsledi

Internet Explorer 9, internetten gelebilecek tehditleri önlemede rakiplerinden daha başarılı. NSS Labs araştırmasına göre IE9, tehditlerin yüzde 96’sını SmartScreen, ek yüzde 3.2’sini de Uygulama İtibarı sistemi ile yakalayarak kötü niyetli yazılımları engellemede yüzde 99’un üzerinde başarı sağlıyor.

Güvenli bir internet deneyimi için tercih ettiğimi web tarayıcı seçimimiz büyük rol oynar. Tarayıcılar, fonksiyonellik, hız, kullanışlılık gibi çok farklı nedenlerle tercihimiz olabilir. Ama ihmal edilmemesi gereken en önemli kriter ise güvenlik olmalı. Son yapılan bir araştırma, internette sörf yaparken gelebilecek risklere karşı en etkin korumayı Microsoft’un Internet Explorer 9 adlı web tarayıcısının sağladığını ortaya koyuyor. İnternet güvenliği araştırma ve test kuruluşu NSS Labs tarafından yayımlanan raporda, Internet Explorer 9’un SmartScreen filtresi sayesinde zararlı yazılımlara karşı güvenlikte yüksek koruma sağladığı ifade ediliyor.

5 KAT DAHA HIZLI YAKALIYOR

NSS Labs raporuna göre Internet Explorer 9, tehditlerin yüzde 96’sını SmartScreen URL filtresi, ek yüzde 3.2’sini de Uygulama İtibarı sistemi ile yakalayarak kötü niyetli yazılımları engellemede yüzde 99’un üzerinde bir başarı oranı gösteriyor. Araştırmada çeşitli tarayıcıların test sonuçları karşılaştırıldı ve Internet Explorer’in rakibi tarayıcılardan en az 5 kat daha fazla zararlı yazılım engellediği sonucu ortaya çıktı. Asya-Pasifik bölgesinde ve Avrupa’da yaşayan insanlara yönelik sosyal tasarımlı zararlı yazılımları inceleyen diğer raporlarda da, tüm bölgelerde sonuçlar aynı; Internet Explorer 9 kullanıcılarını tehditlerden korumak konusunda liderliğini sürdürüyor. Zararlı yazılımları engellemekteki hızından da anlaşılabileceği üzere; Microsoft, SmartScreen?in sunduğu koruma ve kaliteyi geliştirmeye devam etmekte.

SMARTSCREEN FİLTRESİ ETKİLİ

Ekim 2011 NSS raporundan bu yana SmartScreen filtresinin bir tehditi engellemesi yüzde 28 daha hızlı hale geldi ve Uygulama İtibarı da ortalamaya dahil edildiğinde engelleme hızındaki bu artışın yüzde 85’e çıktığını görülüyor. AVG Technologies firmasından Bruce Hughes tarafından yapılan bir açıklamaya göre, “Kullanıcılar sosyal tasarımlı zararlı yazılımlar ile, yetkisiz erişim kazanma amaçlı sitelere oranla 4 kat daha sık karşılaşıyor.” Bu tehdit daha da yayıldıkça, tüketicilerin daha iyi korunma ihtiyacı ortaya çıkıyor ve özellikle bu tehditle mücadele için tasarlanan Internet Explorer 9 SmartScreen filtresi gibi araçların önemi gün geçtikçe artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir