Shadow

Siber güvenlik için siber direnç şart

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, siber güvenlik yatırımları kadar, çalışanlarla teknolojiyi bir arada değerlendiren direnç senaryolarının daha fazla önem kazandığını söyledi.

Microsoft, bireyleri ve kurumları siber güvenlik alanında bilinçlendirmek, 2017 yılında beklenen riskler ve tehditlere karşı hazırlıklı olmak ve siber güvenlik alanında sunduğu global çözümleri aktarmak üzere İstanbul’da Güvenlik Zirvesi düzenledi.

PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI

Etkinlikte Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, siber saldırıların her geçen gün giderek arttığını ve 2016 yılının ilk 3 ayında gerçekleşen siber saldırıların iş dünyasında 209 milyon dolar zarar verdiğini belirterek, ülkemizde de internet altyapısını ve siber güvenliğin pamuk ipliğine bağlı olduğuna dikkat çekti. Kansu, “Araştırmalara göre, kimlik çalınmaları ve saldırının fark edilmesi arasında geçen ortalama 229 günde 160 milyon müşteri kaydı ele geçiriliyor, bu da pazarda 3 trilyon dolar değerinde bir zarara yol açıyor” dedi.

TEHDİT VE ŞANTAJ

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, katılımcılara, “Siber suçluların, bilgisayar sunucularını gasp etme tehdidiyle 2016’nın ilk üç ayında işletme ve kurumlardan 209 milyon dolar topladığını biliyor muydunuz?” sorusunu yöneltti.

YAPAY ZEKA ATAĞI

2015’te sadece siber güvenliğe 1 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını belirten Kansu, “Güvenlik amaçlı klasik yöntemler yerine artık yapay zekanın da kullanıldığı, kimlik yönetiminin önceliklendirilmeli, kullanıcı davranışlarını analiz eden, farklı davranış şekilleri yakaladığında uyarı veren, yapay zekayla öğrenip kendini geliştiren çözümler tercih edilmeli ve güncel yazılımlar kullanılmalıdır. Sağlıklı ve sürdürülebilir siber güvenlik altyapısı için kurumların bu yaklaşımları benimsemesi çok önemli” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.