Shadow

Sesli kitap uygulamaları hakkında bilmeniz gerekenler

Sesli kitap

MELİH BAYRAM DEDE

Kitap okumayı seven ancak okumak için zaman ayıramayanlar için sesli kitaplar imdada yetişiyor. Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz sesli kitap uygulamaları, hemen yer yerde kitap dinlemenizi ve kişisel gelişiminizi desteklemenize yardımcı oluyor. Özellikle şehirlerde, toplu taşımayla işe ya da okula gidenler için, sesli kitaplar iyi bir yol arkadaşı.

Hızlandırmayı deneyin

Sesli kitap dinlerken, dinleme hızını dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Eğer hızlandırılmış dinleme sizi yormuyorsa, zaman kazandırıcı bir faktör olarak mutlaka denemenizi öneririm. İçerikleri hızlandırmak için çeşitli kademeler mevcut. Başlangıçta yavaş yavaş dinleme hızını artırarak, bu yeni deneyime kolayca alışabilirsiniz.

İster dinle, ister oku

Çoğu sesli kitap uygulaması, aynı zamanda e-kitap olarak da okuma fırsatı sunuyor. Böylelikle dinlemekte olduğunuz kitabın bir bölümünü ortam müsait olduğunda okuma imkânına sahip oluyorsunuz. Okumanın, dinlemekten daha aktif bir faaliyet olduğu tartışma götürmez.

Zaman bahane değil

Kitap okumaya zaman ayıramamaktan şikâyetçiyseniz, sesli kitap uygulamalarıyla tanışmanın tam vaktidir. Bu hafta MediaTrend için aktif olarak kullandığım üç sesli kitap uygulamasından bahsedecek ve sundukları faydalar hakkında bilgi vereceğim. Hazırsanız, gelin, hemen başlayalım:

Boodio – Sesli kitap ve e-kitap bir arada

Sesli kitap dinleme ve ihtiyaç duyulduğunda e-kitap olarak okuma imkânı sunan Boodio’da, bir kitabı sesli olarak dinlerken kaldığınız yerden itibaren e-kitap olarak devam etmeniz mümkün. E-Kitap okuma arayüzünde farklı arka plan desenleri ve fontlar seçilebiliyor olması, içeriklerden internet erişimi olmadığında yararlanmak için çevrimdışı izleme ve dinleme özelliği olması da çok faydalı. Aylık abonelik sistemiyle çalışan Boodio’da 7 günlük ücretsiz deneme fırsatı mevcut. Boodio, Bodi Coin ile de kitap sektöründe blokzincir ekonomisi başlatmış durumda.

İlginizi çekebilir:  Turkcell yine mahkeme koridorlarında

Dinlebi – Sesli kitap, meditasyon ve podcast

Sesli kitap dinleme ve bu esnada ortam sesleri ilâve etme imkânı sunan Dinlebi, aynı zamanda podcast içeriklere de evsahipliği yapıyor. Kullanıcı adaylarına 7 günlük ücretsiz deneme imkânı veren Dinlebi’de ayrıca sesli meditasyon özelliği de mevcut. Çevrimdışı dinleme fırsatı sunan Dinlebi’de yer alan tüm sesli kitapların, ilk 120 saniyesi ön dinleme yapılabiliyor. Böylece kullanıcılar, dinleyecekleri kitapları daha kolay seçebiliyor. Bu arada dinlediğimiz kitabın 15 saniyelik ses kaydını sosyal medyada tek tıkla paylaşabilme fonksiyonunu faydalı buldum.

Storytel – Sesli kitap, e-kitap ve podcast

Türkçe ve İngilizce sesli kitaplar bulabileceğiniz, dilediğinizde e-kitap olarak da faydalanabileceğiniz Storytel’de dilediğiniz zaman kitap dinleme ile okuma arasında geçiş yapma imkânınız var. Kitaplar dışında dergi ve makaleler, dil eğitimi, zen adlı meditasyon sesleri ve podcast içerikleri de Storytel’de mevcut. İnternet bağlantısı bulunmayan yerlerde de kitap zevkinden mahrum kalmamanız için Storytel uygulamasında, çevrimdışı dinleme ve okuma fonksiyonu bulunuyor. Storytel, yeni kullanıcılara 14 günlük ücretsiz deneme süresi veriyor.

Kör nokta kalmasın | Keenetic Buddy 4 Wi-Fi Mesh ve Menzil Genişletici incelemesi

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir