Shadow

Seçimin nabzı www.sonsecim.com’da atıyor

İnternet üzerinden 12 Haziran’da yapılacak genel seçimler öncesi adayların tanıtıldığı ve sanal oyların kullanıldığı sonsecim.com, seçimin nabzını tutuyor. Seçim öncesi seçmene adayları tanıma fırsatı veren site, seçim günü 300 internet sitesi üzerinden sonuçları açıklayacak.

Seçim sonuçlarını anında duyuracak olan sonsecim.com, 12 Haziran gecesi 300 site üzerinden sonuçları bildiren bir platform olacak. İnternet sitesinin proje koordinatörü Mustafa Bilen, “Şu anki ekran farklı bir ekrana dönüşecek ve Türkiye haritası ekrana gelecek ve oradan Cihan Haber Ajansı’nın verdiği sonuçlar birebir oraya aktarılacak. Cihan Haber Ajansı yerel sitelerin kaldıramayacağı bütçelerle sonuç hizmeti veriyor. Biz sitelere herhangi bir ücret almadan bu hizmeti sunmuş olacağız.” dedi.

Projelerini hiçbir siyasi partinin propaganda aracı olmadığının altını çizen Bilen, “Herhangi bir partinin reklamı yer almıyor, öyle olduğu için aslında bir tanıtım sayfası. İnsanlar oy kullanmadan hangi adaya oy kullanacaklarını ve onlar tanımalarını sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Sitenin İş ve Ürün Geliştirme Sorumlusu Burak Aydık ise amaçlarını şu sözlerle özetledi:

“Türkiye’nin seçim öncesi nabzını belirlemek amacıyla kuruldu. Tek bir site üzerinden değil pek çok yerel ve ulusal web sitesi ve haber portalı üzerinden yayınlanan anket uygulamasıdır. Öncelikli hedef şuydu, insanların takım tutar gibi parti tutmaları değil, adaylarını tanıyıp daha sonra oy vermelerini sağlamaktı. Türkiye’nin 12 Haziran seçimleri öncesi nabzını gerçeğe yakın bir noktada toplamayı hedefledik.”

Şu ana kadar oylama yapan kişi sayısının 1.2 milyonu bulduğunu hatırlatan Aydık, “Seçime kadar oylama sayısının 2 milyonu geçeceğine inanıyoruz. Herhangi bir blok sahibi ya da yerel site sahibi bu uygulamayı sitesine rahatlıklı koyabiliyor. Bu uygulama tamamen ücretsiz ve çok fazla ilgi gördük. 300 site şu anda onaylandı ve bu site sayısı bine yaklaşabilir. Şartlarımızı biraz daha yumuşatabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir