Shadow

Telefonda ekran görüntüsü nasıl video olarak kaydedilir?

Akıllı telefonunuzda video olarak ekran kaydı yapmak için kullanabileceğiniz pek çok uygulama var. Hem Android hem de iOS işletim sistemli cihazlarda kullanabileceğiniz uygulamaları sizler için inceledim.

AZScreenRecorder

MELİH BAYRAM DEDE

Son dönemde piyasaya çıkan ve “amiral gemisi” olarak nitelendirilebilecek üst seviye birçok telefonda video ekran kaydı yapma özelliği mevcut. Örneğin akıllı telefonlarda “hızlı ayarlar”a girildiğinde “ekran kaydı” özelliğinin yeni sürümlerde mevcut olduğunu göreceksiniz.

“Hızlı ayarlar”ı kontrol edin

“Hızlı ayarlar”ı açmak için telefonunuzun ekranında parmağınızla yukarıdan aşağıda doğru küçük bir sürükleme hareketi yapmanız yeterli. Tüm “hızlı ayarlar”ı görmek içinse parmağınızı tekrar aşağı kaydırın. Örneğin benim kullandığım telefonlardan birinde “hızlı ayarlar” içerisinde “ekran kaydı” özelliği üretici firma tarafından aktif edilmiş durumda.

“Özelleştir” bölümünü kullanın

İkinci telefonumda ise bu özellik bulunmasına rağmen, ilk bakışta “hızlı ayarlar” butonları içinde gözükmüyordu. Bunu aktif etmek içinse “hızlı ayarlar”ı özelleştirme bölümüne kalem simgesine dokunarak girmem ve “ekran kaydı”nı aktif etmem gerekti. “Hızlı ayarlar”ı düzenleme bölümünde, istediğiniz özelliği aktif ya da pasif edebiliyorsunuz. Dilerseniz ayarların sırasını değiştirebilirsiniz.

Mevcut değilse uygulama gerekli

Genellikle başlangıç seviyesi ve orta seviye telefonlarda ekran görüntüsünü video olarak kaydetmek için ayrıca mobil uygulamaya ihtiyaç duyuluyor. Android 10 ve iOS 11 işletim sürümü yüklü telefonlarda ayrıca uygulama kullanmaya gerek yok. Ancak telefonda ekran kaydetme özelliği mevcutsa da farklı işlevler için ekstra yazılım kullanmak gerekebilir. Bu yazıda akıllı telefonlarda video ekran kaydı yapmak için kullanılabilecek uygulamalar önereceğim. Hazırsanız hemen başlayalım:

AZ Screen Recorder

Akıllı telefonunuzda ekran kaydı için kullanabileceğiniz popüler yazılımlardan biri AZ Screen Recorder. Akıllı telefonlar için ekran video kaydedici, video düzenleyici, canlı yayın ekranı gibi bir çok özellik içeren uygulama, temel fonksiyonlarıyla ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Uygulama video eğitimleri, video görüşmeleri, oyun videoları, canlı yayınlar gibi ekran videolarını kaydetmek için pratik çözümlerden biri. Uygulamayla 1080P, 12Mbps, 60FPS görüntüler elde etmek mümkün oluyor.

İlginizi çekebilir:  Software AG, 40. yılını kutluyor

Mobizen Ekran Kaydedici

Test ettiğim ve başarılı bulduğum bir başka ekran kaydedici uygulama ise Mobizen. Hem fotoğraf hem de video kaydı yapabilen ve bu kayıtları düzenleme fırsatı sunan uygulama oldukça kullanışlı. 1080P, 12.0Mbps, 60FPS kayıt yapabilen uygulamada Facecam özelliği ile kendi görüntünüzü de videoya ekleyebiliyorsunuz. Bu özellik oyunlarda hem ekranı hem de ön kameradan sizi kaydediyor ve o andaki reflekslerinizi videoya yansıtma gibi bir avantaj sunuyor.

Screen Recorder

Akıllı telefonunuzun ekranını fotoğraf veya video olarak kaydetme imkânı sunan Screen Recorder adlı bu uygulama, kayıt dosyalarını telefon ya da SD kartta saklama seçeneğine sahip. Video kaydı sırasında Facecam fonksiyonuyla ister ön, ister arka kameradan kendinizi de ekran kaydına monte etme özelliği olması çok faydalı. Çektiğiniz videoları istediğiniz gibi düzenleme ve yeniden kaydetmek için de kullanışlı bir arayüz sunan uygulama, sesinizi de kaydedebiliyor.

Süper Ekran Kaydedici

Size önereceğim son uygulama ise Süper Ekran Kaydedici adını taşıyor. Mobil oyunlar, canlı yayınlar ve video aramalarını yüksek kaliteli kaydetmenizi sağlayan bu uygulamanın birçok fonksiyonunu ücretsiz kullanabilirsiniz. Gelişmiş fazı fonksiyonlar için ücret talep ediliyor. Kaydedilen videolardan GIF oluşturmayı da sağlayan bu uygulama, isterseniz birçok uygulamada gördüğümüz fligranı kaldırma imkânı da veriyor. Dilerseniz kendinize özel bir fligran oluşturabiliyorsunuz. Uygulamayla videolara müzik ekleme, montajla yapma, çizimler ekleme gibi ek avantajlara da dahip oluyorsunuz.

Oyun canavarı POCO X3 NFC kutudan çıkıyor | Uygun fiyata yüksek performans

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir