Sayın vekilim, hele bir anlat; Twitter neye benziyor?

Bugüne kadar hep ‘sosyal medya uzmanları’, çoğu zaman da ‘sözde sosyal medya uzmanları’ konuştu. Bu kez mikrofonu kullanıcılardan birine verelim istiyorum. Sosyal medyayı sadece ‘kullanan’, onu markalara “Konvansiyonel medya öldü, sadece sosyal medya size yeter” diye pazarlamaya çalışmayan birinden dinleyelim bu kez.

Bu kişi, AK Parti içinde Twitter’ın önde gelen kullanıcılarından biri olan Adana Milletvekili Necdet Ünüvar. Cevaplar, teknik değil, profesyonelce değil; ancak bir ‘kullanıcı’ gözüyle paylaşılan izlenimler, öneriler dikkat çekici. Yazım hatalarına da tarafımdan müdahale edilmemiştir, maksat doğal olsun. 30’dan fazla milletvekilinin ‘tweet’lediği AK Parti içinde Ünüvar bakın “Twitter nedir?” sorusuna yine Twitter’dan nasıl cevaplar veriyor:

“Twitter neye benziyor?” Son zamanlarda pek çok arkadaşımdan duyduğum soruya ilişkin Twitter (Tw) ile ilgili gözlemlerimi yazayım bugün..

1- Tw, artık eskilerde kalmış mahalle aralarında ve sokaklarda birbiriyle bitişik evlerdeki komşu sohbetlerini andırıyor: Sokağı özlemişiz.

2- Tw, bir yönüyle de herkesin yüksek sesle konuştuğu, sesi veya görüntüsü aşina gelenin sohbetine iştirak edildiği bir kokteyle benziyor.

3- “Dizimin dibi Yemen’den ırak, Yemen dizimin dibinden yakın” misali bazen yanıbaşınızda olan biteni bile twitter’dan öğrenebiliyorsunuz.

4-Tw’ın 140 karakterle kısıtlanmış olması kısa ve net ifadelerle anlatmayı teşvik ediyor.Bunu başaramayanlar da maalesef dilimizi katlediyor

5- Tw’da kısa yazabiliyorsun, kıssa değil..

6- Tw, yazmayı teşvik ediyor. Yaza yaza yazar bile olunur. Çünkü yazar olmanın usûlü, usul usul yazmaktır.

7- Çok yazanlara -başka işin mi yok anlamında- “aylak mısın?”, üye olup yazmayanlara -acemi anlamında- “çaylak mısın?” diyorlar.

8- Twitter’ı açık büfe gibi kullananlar var; gördüğü herşeye saldırıp hiçbir şeyi bitiremiyorlar.

8- Tw’da kimler yazıyor? Bazıları yediğini, içtiğini, bazıları gezdiği, gördüğü yerleri..

9- Bazıları okuduklarını yazıyor. Bazıları da sadece birilerine cevap yazıyor.

10- Bazıları adeta yemeden içmeden yazıyor, bazıları da yerken içerken..

11- Tw’da bazıları düzenli yazıyor, bazıları özenli..

12- Düşüncelerini paylaşanlar da var, karşısındakinin düşüncelerini paylayanlar da..

13- Tw’da bazıları hobilerini yazıyor, bazıları fobilerini..

14- Tw’da tuttuğu takımın maçını yazan da var, kuaförde yaptırdığı saçını yazan da..

15- Samimi olduklarınızın kulağına fısıldadığınız gibi sadece samimi olduklarınıza DM atıyorsunuz.

16- Özetin özeti: Twitter’ı katalizör gibi kullanırsanız renk katar, hayatın kendisi gibi görürseniz hayatınızı zehir edebilir.

17- İnternet ve özellikle sosyal medya yemekteki tuz gibidir; dozunda tat verir. Fazla olursa ağzınızın tadını kaçırabilir.

18- Twitter’dan sonra sır ve teşhir kavramları yeniden tanımlanacak.

19- Twitter’ın “ortak kullanım alanı” olduğu asla unutulmamalıdır. Yazdıklarınız tarihe mal oluyor, asla unutmayın.

Son söz: Siyasetçi için twitter hem faydalı, hem yüksek riskli; yazdıklarınız kitleyi size bağlar ama yazdıklarınız sizi de bağlar.

Necdet Ünüvar’ın Twitter hesabı: http://twitter.com/necdetunuvar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir