Sahi, Twitter’ın sansür girişimine neden şaşırıyoruz ki?

Bir kaç gün önce Twitter’ın blogunda yayınlanan bir yazıyla duyurulan sansür girişimiyle ilgili çok farklı görüşler ortaya çıkıyor. Kısaca hatırlamak gerekirse, Twitter, farklı ülkelerin yasalarına göre mesajları denetleyeceğini ve sileceğini açıklamıştı. Açıklamaya göre, dünya genelinde 300 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Twitter sildiği mesajlarla ilgili bilgilendirme yapacak, mesajların neden silindiğiyle ilgili mesajları yazanları bilgilendirilecekti.

Twitter’ın böyle bir uygulamaya gitmesinin nedeni, daha fazla kullanıcıya sahip olmak, daha fazla yayılmak. Sonuçta tamamen ticari kaygılarla, dünyanın farklı ülkelerindeki iç hukuka göre farklı algılanan konular nedeniyle herhangi bir engellemeyle karşılaşmamaktı amaç.

Twitter’ın bu açıklaması sonrasında, “Neden şaşırıyorsunuz ki? Bunu zaten yıllardır bir çok site yapıyor” diyenler de oldu. Aslında haksız sayılmazlar. Google’ın faaliyetlerinin engellenmemesi için Çin’e verdiği tavizler, Youtube ve Facebook’un farklı nedenlerle içerikleri (profilleri, fan sayfalarını, grupları) silmesi bilinmeyen bir şey değil.

Burada belki de bizi şaşırtan şey, Twitter’ın Arap Baharı ile başlayan ve sonra diğer ülkelere yayılan özgürlükçü, devrimleri hızlandıran rolünün bilinmesi, daha da ileri gidersek, adeta bir özgürlük arenası olarak anılmasıydı. Bu gelişmeyle özgürlük arayışı içinde olanların bu özgür alanları ellerinden alınmış mı olacak? Bunu zamanla göreceğiz. Twitter’ın sansürü uygulamaya geçtikçe, bize yansıyan örnek olaylar gerçekleştikçe durumu daha iyi anlayabileceğiz.

Henüz uygulamayı net olarak görmediğimiz için yorum yapmak da güçleşiyor. Gelen haberlere göre, bu uygulamanın Twitter’ın ofisi bulunan (dolayısıyla o ülke hukukuna göre faaliyet göstermek zorunda olduğu) ülkeler için geçerli olduğu yönünde. Ancak Twitter’ın ofisi bulunmayan ülkelerde devletlerin yapacağı başvurular karşısında şirketin nasıl bir tavır alacağını henüz bilmiyoruz. Örneğin olası bir başvurunun Youtube olayında yaşadığımız gibi bir sürece bizi sürüklemeyeceğinden emin olamayız. Umarım Türkiye benzer olayları yaşamaz ve internet kullanıcılarının mağdur olacağı günleri tekrar görmeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir