Shadow

Rusya’nın en popüler arama motoru Yandex Türkiye’de

Rusya’nın en popüler arama motoru Yandex, Türkiye’de faaliyete geçti. Türkiye’deki internet kullanıcıları için özel olarak yeni arama sistemi geliştirdiğini açıklayan şirketin Türkiye operasyonunun detayları bugün Yandex’in kurucusu ve CEO’su Arkady Volozh ile Yandex Türkiye Ürün Direktörü Alisher Hasanov tarafından düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Rusya’daki en büyük arama motoru olan Yandex, comScore verilerine göre dünyadaki ilk on arama motoru arasında yer alıyor. LiveInternet verilerine göre Yandex, Temmuz 2011 itibariyle Rusya’daki tüm arama trafiğinin yüzde 64’e sahip ve comScore Temmuz 2011 verilerine göre ayda 40 milyonun üzerinde ziyaretçi çekiyor.

Rusya’nın dışında Ukrayna, Kazakistan ve Beyaz Rusya’da faaliyet gösteren şirket, hizmetleri farklı dillerdeki kullanıcılar için yerelleştirmek yerine, bu ülkelerdeki kullanıcıların ihtiyaçlarına özel ürünler geliştirmek yönünde tavır alıyor.

Yandex 2011 itibariyle yıllık 440 milyon dolarlık geliriyle Rusya’nın en büyük internet şirketi ve 2011 yılında YNDX koduyla NASDAQ’ta işlem görmeye başladı.

Metin arama, görsel arama, video arama, ücretsiz e-posta servisi gibi pek çok hizmeti Türk internet kullanıcılarına sunmaya başlayan Yandex’in Türkçe versiyonuna http://www.yandex.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir