Rusya, Lomonosov ile en hızlı süper bilgisayar kurma peşinde

Bilimsel araştırmalar için yüksek işlem kapasitesine ihtiyaç duyan Rusya, Moskova Devlet Üniversitesi’ndeki Lomonosov sistemini ülkenin en hızlısı yapmak üzere NVIDIA şirketinin Tesla adlı işlemcilerini tercih etti.

Rus bilim adamları, bilimsel güçlüklerle başa çıkabilmek için gittikçe artan bir hızda GPU-etkinleştirilmiş süper bilgisayarları kullanırken, Moskova Devlet Üniversitesi de Lomonosov sistemini dünyanın en hızlı bilgisayarlarından biri yapmak üzere NVIDIA Tesla GPU’lar ile yükseltiyor. Yükseltilen sistem, 1.554 NVIDIA Tesla X2070 GPU’yu aynı sayıda dört çekirdekli CPU (işlemci) ile bir araya getirerek 1.3 petraflopluk en üst düzeyde performans beklentisiyle sistemi Rusya’da 1 numara yapıyor ve dünyadaki en hızlı bilgisayarlar arasına yerleştiriyor. Bu sistem küresel iklim değişikliği, okyanus modelleme, post-genomik tıp ve galaksi oluşumu gibi hesaplama yoğun alanlara odaklanan araştırmalar için kullanılıyor.

HİBRİT SİSTEM KULLANILACAK

Moskova Devlet Üniversitesi Rektörü akademisyen Victor Sadovnichy, “Araştırmalarımız çok büyük hesaplama kaynakları gerektiriyor ve bu performansı mümkün olan en etkin şekilde sunmak zorundayız. Bu ikili hedefe ulaşabilmemizin tek yolu bir hibrid sistemle olacak.” dedi. Sadovnichy, “Tüm dünyadaki süper bilgisayarlar güç bütçelerini aşmadan performanslarını artırmanın yollarını arıyor.  Yeni işlemcilerimiz, Rusya’da Keldysh Uygulamalı Matematik Enstitüsü, Nizhni Novgorod Lobachevsky Devlet Üniversitesi (NNSU) ve Perm Devlet Üniversitesi Paralel Hesaplama Bilim ve Eğitim Merkezi dahil olmak üzere çok sayıda araştırma merkezinin yararlandığı bir avantaj olan watt başına yüksek performans sunuyor.” şeklinde konuştu.

HEDEF 500 TERAFLOP

Rusya’da bulunan Keldysh Uygulamalı Matematik Enstitüsü atom enerjisi, uçak yapımı ve petrol çıkarma alanlarındaki araştırmalar için 192 Tesla C2050 işlemcisinin hesaplama gücünü kullanıyor. Canlı sistemlerin somut matematiksel modelleme ve geniş ölçekli hesaplama yoluyla incelenmesi gibi projelerde işlemcileri aktif olarak kullanan NNSU, Rusya’nın ilk CUDA Araştırma Merkezi. NNSU, bu yıl içerisinde 100 teraflopluk en üst düzeyde performansa sahip bir işlemci etkinleştirilmiş küme kurulumu yapacak ve 2012 yılının sonuna kadar bunu 500 teraflopa artırmayı hedefliyor.

TERAFLOP NEDİR?

Bir süper bilgisayar alanı terimi olan flops, saniye başına kayan nokta işlemi anlamına gelmektedir ve bir bilgisayarın kayan nokta hesaplaması yapabilme kapasitesini ölçer. Bir teraflop ise, saniyede bir trilyon kayan nokta işlemi anlamına gelmektedir. Dizi işlemci teknolojisi, çoğunlukla üçboyutlu grafik uygulamalarında kullanılan gelişmiş ve paralel çalışan işlemcileri, gerçek hayatın sorunlarını çözmeye odaklayarak bu alandaki çıtayı yükseltmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir