Shadow

Rulman çeşitleri nelerdir?

Rulman, birbirine zıt yönde dönen iki bilezik ya da halka içinde bulunan makara ya da bilyalar aracılığı ile sürtünmeyi en aza indiren ve böylece hareket için gereken gücün en aza indirilerek iletimini sağlayan, boyutlarına oranla farklı büyüklükte yükler taşıyan makine elemanlarıdır. Sürtünmenin en aza indirilmesi ve böylece hareketin çok küçük bir kayıpla iletimi amacı ile görev yapan bu makine parçaları, sürtünmeden dolayı oluşan etkinin absorbe edilmesini sağlayarak çok daha az enerji kullanılmasını sağlar.

Rulman çeşitleri

Rulmanlar nerelerde kullanılır?

Hemen hemen her makinede farklı boyutlarda kullanılan rulmanların, günümüzde yaklaşık olarak 300 bin adet çeşidi bulunmaktadır. Her makinenin gücüne ve yaptığı işe bağlı olarak birden çok rulman kullanılması sıkça karşılaşılan bir durumdur. Çok geniş alanda bir kullanımı olan bu makine parçalarının üretim aşamaları; ileri mühendislik, ileri teknoloji ve hassas bir yaklaşım istemektedir.

Friedrich Fishner, 1883 yılındaki ihtiyaçlar doğrultusunda yaptığı araştırmalar ile ilk olarak rulman üreten kişidir. Vantilatör, pervane, motor, tren, metro, otomobil, bisiklet, çamaşır makinesi gibi saymakla bitmeyecek kadar çok geniş bir alanda kullanılan bu makine parçalarının olmaması, günümüzde ulaşmış olduğumuz hayat standartlarını yaşanmaz hale getirecektir. Rulman çeşitlerini incelemek ve ürün ihtiyacınızı karşılamak için akarrulman.com.tr‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Rulman çeşitleri nelerdir?

İhtiyaçlarla bağlı olarak rulman çeşitleri ve isimleri farklılık gösterse de, genel olarak rulman çeşitleri makaralı rulmanlar ve bilyalı rulmanlar olarak iki ana çeşitte incelenebilir. Bilyalı ve silindirik olan rulmanlar da ayrıca sahip oldukları özellikler ile farklı türlere ayrılır.

Rulman çeşitleri

Bilyalı rulman çeşitleri ve isimleri

  • Oynak bilyalı rulman; iç halkasında tek ve dış halkasında çift yuvarlanma yolu bulunur.
  • Eğik bilyalı rulman; tek sıra ve çift sıra olmak üzere tek yönde ya da iki yönde dönen çeşitleri vardır.
  • Omuzlu bilyalı rulman; bilya bölümü, iç halka ve dış halkası ayrı ayrı değişebilir.
  • Radyal bilyalı rulman; iki tarafından kapalıdır ve bakım gerektirmez.
  • Eksenel bilyalı rulman; parçalarına ayrılabilirler, her iki yönde de dönebilirler ve çok büyük yükler taşıyabilirler.

rulman çeşitleri

Makaralı rulman çeşitleri

  • Konik makaralı rulman; çok yüksek hızlarda kullanılabilir.
  • Oynak makaralı rulman; üst düzey radyal yükleri taşıyabilir.
  • Silindirik makaralı rulman; çok yüksek radyal yükler taşıyabilir.

Sektörel rulman fiyatları

Piyasadaki rulman çeşitleri ve fiyatları rulmanın büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Rulman çeşitleri ve fiyatları bisiklet rulmanları veya çamaşır makinesi rulmanları için farklılık gösterir. Kullanım alanlarına göre de fiyat farklılıkları bulunabilirken, endüstriyel rulman fiyatları daha yüksek fiyatlarda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir