Shadow

Ruijie Reyee RG-EW1200 incelemesi | Ev ve ofis tipi çift band router

RuijieReyee_RG_EW1200_Router_a

MELİH BAYRAM DEDE

Ruijie firmasının Reyee RG-EW1200 model çift bant router’ının incelemesiyle karşınızdayım.

Öncelikle size Ruijie Networks hakkında bilgi vermek isterim.

Ruijie Networks, 2000 yılında Çin’de kurulan ve ülkesinde, yenilikçi kuruluş olarak sertifikalandırılan tek veri iletişimi şirketi.

Şirket, dünya çapında 50’den fazla ülkede temsil ediliyor, sahip olduğu 7 Ar-Ge merkezinde 3 bini Ar-Ge mühendisi olmak üzere 6 binden fazla çalışan istihdam ediyor.

Ruijie Networks, her yıl satış gelirinin yüzde 15’inden fazlasını Ar-Ge’ye ve Ar-Ge fonlarının yüzde 30’undan fazlasını ileri teknoloji ön araştırmasına ayırıyor.

Ruijie Networks gelişmiş ürün ağına sahip

Ruijie Networks ürünleri Türkiye’de de yaygın dağıtım ve servis ağıyla pazara sunulmuş durumda.

Ruijie Networks Reyee serisi ile orta ve küçük çaplı projelere ve bu videoya konu olan ev ve ofis kullanıcılarına yönelik ürün grupları sunmakta.

Bu tür ürünlerin kullanım amacı nedir?

Router’lar genellikle kablosuz internet ağının yayın kalitesini iyileştirmek, daha geniş kapsama alanı elde etmek ve daha sağlıklı iletişim için tercih ediliyor.

Router’lar, apartmanlar, müstakil evler, küçük mağazalar ve diğer senaryolar için ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Bu videoda inceleyeceğimiz Reyee RG-EW1200 model router, bu ürünlerden biri.

Reyee RG-EW1200, Router (yönlendirici), Repeater (Kablolu Yineleyici), WiFi Repeater (Kablosuz Yineleyici) olarak kullanılabilen, çok yönlü bir ürün.

Kutudan neler çıkıyor?

Ürünün kutu içeriğine baktığımızda, bir adet router, güç adaptörü, kullanım kılavuzu ve garanti belgeleri geldiğini görüyoruz. Kutudan ethernet kablosu çıkmıyor.

Bu arada ürünün 3 yıl garantili olduğunu hatırlatmak gerek. Türkiye’de yasal garanti süresinin 2 yıl olduğu düşünüldüğünde, bu süre kullanıcı lehine iyi bir avantaj.

Boyutlar ve ağırlık

Cihazın boyutları, antenler hariç, 182x121x32 mm. Ağırlığı ise ambalaj dahil, tüm ekipmanlarıyla 400 gram. Cihazın oldukça hafif ve ince bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkün.

Tasarım özellikleri

Tasarım özelliklerine baktığımızda beyaz renkte gelen ürünün ince bir tasarıma sahip olduğunu ve üzerinde dört adet çok yönlü anten bulunduğunu görüyoruz.

Ürünün üzerinde altı adet bilgilendirme LED’i bulunuyor. Bunlar, SYS, WAN, LAN1, LAN2, LAN3 ve WiFi bağlantılarının aktif olup olmadığını anlamamızı sağlıyor.

Cihazın arka tarafına baktığımızda, sırasıyla, adaptör girişi, üç adet LAN, bir adet WAN girişi ile reset butonu bulunduğu görüyoruz.

Reset butonu birden fazla cihaz kullanarak geniş ağ oluşturmak için ‘pairing’ butonu olarak da kullanılıyor.

WAN girişini, kablo üzerinden internet yayınını almak için kullanılıyoruz. Cihazdaki internet yayınını tercihinize göre, kablolu ya da kablosuz olarak dağıtabiliyorsunuz.
Görüntüsü, şık bir aksesuar gibi olan cihazı düz bir zemine konumlandırabilirsiniz.

Bu arada cihazın önü, iki yanı ve alt tarafında ısınmayı önlemek için havalandırma kanalları bulunduğunu görüyoruz.

Kurulum süreci

Reyee RG-EW1200, kolay kurulum ve yönetim avantajı sunan bir ürün.

Cihazı isterseniz bilgisayar, isterseniz akıllı telefon kullanarak kısa sürede kurabilirsiniz.

Bilgisayar kullanarak kuruluma geçmeden önce, ethernet kablosunun bir ucunu router’ın WAN soketine, diğer ucunu da modeminizin LAN soketlerinden birine bağlamanız gerekiyor.

Cihazı adaptörden güç sağladıktan sonra açtığınızda, @Ruijie şeklinde bir isimle kablosuz yayın yaptığını göreceksiniz. Bu ağa bağlanmanız gerekiyor.

Bilgisayarda web tarayıcısından 192.168.110.1 adresini ziyaret ettiğinizde cihazın yönetim sayfasına erişeceksiniz.

Yönetim arayüzü Türkçe. Gerekli tüm ayarları buradan kolayca yapabilir ve ağınızı yönetebilirsiniz.

Kurulum için bilgisayar yerine akıllı telefonunuzu da kullanmanız mümkün. Bunun içinse telefonunuza şirketin Ruijie Cloud adlı mobil uygulamasını yüklemeniz gerekiyor.

Ruijie Cloud mobil uygulamasını App Store ve Google Play Store’dan ücretsiz indirebilirsiniz.

Bilgisayardan eriştiğiniz yönetim sayfasında olduğu gibi, mobil uygulamada da ağınızı yönetmeniz için tüm ayarları göreceksiniz.

İlginizi çekebilir:  Güvenlik mi daha önemli, iletişim özgürlüğü mü?

Mobil uygulamanın da Türkçe destekliyor olması, her şeyin daha kolay anlaşılabilmesini ve ağınızı kolayca yönetebilmenizi sağlıyor.

Birden fazla cihaz eklenebiliyor

Bana bu üründen incelemem için iki adet geldi. Önce birini kullandığım modeme ethernet üzerinden bağlayıp kurdum sonra diğerini de kablosuz olarak ‘router’a ekleyerek kapsama alanı geniş bir ağa sahip oldum.

Cihazları birbiriyle kablosuz olarak eşleştirmek için modeme bağladığımız ana ‘router’ın ‘pairing’ tuşuna bir kez basıyoruz.

Ardından bu ‘router’la eşleştirmek istediğimiz diğer ‘router’daki ‘pairing’ tuşuna bastığımızda cihazlar otomatik olarak aynı ağın parçası haline geliyor.

Bu işlem gerçekten çok basit ve kullanışlı

Wi-Fi standartları

Reyee RG-EW1200 router, çift bant destekli. Cihaz 2,4 GHz hem de 5 GHz bandından yayın yapabiliyor.

Cihaz 802.11a/b/g/n/ac/ac Wave2, MU-MIMO gibi gelişmiş teknolojileri destekliyor.

Kablosuz internet hızı 2,4G’de 300 Mbps, 5G’de 867 Mbps. Yönlendirici başına sunduğu maksimum hız ise 1167 Mbps. Yani yaklaşık 1200 Mbps.

Bu cihaza bağlı önerilen kullanıcı sayısı 24. Ağa bağlanabilecek maksimum kullanıcı sayısı ise 48.

Daha fazla kullanıcıya hizmet vermek için yine Ruijie cihazları satın alarak ağınızın kapasitesini kolaylıkla genişletebilirsiniz.

Tek cihazla daha fazla kullanıcıya hizmet vermek içinse, şirketin farklı modellerine bakabilirsiniz.

RG-EW1200, tüm Ruijie-Reyee ürünleri ve diğer markaların ürünleriyle birlikte sorunsuz çalışabiliyor.

Ruijie kurumsal sınıf Access Point‘lerde kullanılan Radyo Frekans Ayarlama Algoritması, bu cihazda kullanılarak daha kararlı bir ağ kurulması sağlanıyor.

Reyee Mesh teknolojisi

Birden fazla cihazla çoklu ağ kurulumu için bu ürün Reyee Mesh teknolojisini destekliyor. Bu özelliği yönetim panelinden aktif edebilirsiniz.

Mesh teknolojisi sayesinde ağınızdaki tüm ‘router’lar aynı WiFi adıyla yayın yapıyor ve istemci cihazlarda yeni bir ayar yapmak zorunda kalmıyorsunuz.

5dBi gücünde 4 anteni mevcut

Cihazın kablosuz yayınının güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayan unsurların başında 5dBi gücündeki çok yönlü antenler geliyor.

Bu antenler, cihazın kullanıldığı mekânın durumu ve ihtiyaca göre kolayca ayarlanabiliyor ve kablosuz yayının daha sağlıklı ve istikrarlı alınabilmesini sağlıyor.

Cihaz, sinyal yükseltici devrelerle desteklendiğinden sunduğu kapsama alanı gayet iyi.

Ebeveyn kontrolü ve misafir ağı

RG-EW1200’de çocukların internet kullanımını yönetmek için Ebeveyn kontrolü özelliği bulunuyor.

Ayrıca Misafir Ağı özelliğiyle de misafirlerin farklı bir ağ adını kullanarak interneti kullanmalarını sağlayabiliyorsunuz.

Akıllı Ev Ağı, Kablosuz Ağ İzolasyonu, Oyun Hızlandırma, Otomatik Ağ Denetimi, Arıza Teşhisi de cihazın destek sunduğu diğer özellikler.

Yazılım desteği

Ruijie ürünleri, ReyeeOS yazılımı ile çalışıyor. Yazılımın son sürümü otomatik olarak güncelleniyor ve cihazınızın sizin müdahalenize gerek kalmadan yeni özelliklere sahip olması sağlanmış oluyor.

Şirket, sunduğu tüm ürünlerde, ömür boyu ücretsiz bulut yönetimi desteği sunuyor. Yani bu ürünü satın aldığınızda hem yönetimsel özellikler hem de yazılım güncellemeler için size ömür boyu garanti verilmiş oluyor.

Uzaktan yönetim

Ruijie Cloud mobil uygulaması telefonunuzda yüklü olduğu sürece, ağınızı uzaktan yönetim imkânına sahip oluyorsunuz.

Uygulama içerisinden herhangi bir yerde ağınızla ilgili tüm ayarları yönetebilirsiniz. Gerektiğinde arıza teşhisi, bakım, teknik destek almak için de bu uygulama kullanılıyor.

Ruijie Cloud servisini aynı şekilde web tarayıcısı üzerinden de kullanabiliyorsunuz. Ağınızı yönetmeniz için ihtiyaç duyacağınız tüm özellik ve ayarlar yine burada yer almakta.

Burada Access Point, Gateway, Wireless Bridge, Switch, Home Router ve Client olmak üzere ağınızdaki tüm cihazları görebiliyorsunuz.

Network Video Recorder (NVR) cihazlarınız ile ağınızdaki güvenlik kameralarını da bu arayüzden yönetebilirsiniz.

Sonuç olarak; Reyee RG-EW1200, gelişmiş teknik özellikleriyle apartmanlar, müstakil evler, küçük mağazalar ve diğer senaryolar için ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Mevcut ağını genişleterek, daha geniş kablosuz ağ kapsama alanı elde etmek ve istikrarlı bir bağlantı elde etmek isteyenlere bu ürünü tavsiye ederim.

Ruijie Reyee RG-EW1200 incelemesini aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

YouTube: http://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede
Telegram: https://t.me/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir